Saç ekimi kolay bir süreç üzere algılansa da temelde komplike bir uygulamadır. Saç ekimi ile doğal saç görünümünün elde edilmesi, saç köklerinin alındığı bölgeye ziyan verilmemesi, saç çizgisinin doğal görünmesi, ekilen alandaki saç yoğunluğunun eşit olması üzere pek çok etken, kaliteli saç ekimini belirleyen ögelerdir. Donanımlı bir klinikte uzman doktor ve takım ile gerçekleştirilen saç ekimi uygulamaları ile kişi, büsbütün doğal görünümlü saçlara kavuşabilir.

İstanbul'a Uçuş
Havalimanına vardığınızda, denetimler için hastaneye götürmek üzere Vanity Estetik transfer hizmeti, Vanity karşılama kartı ile çıkış alanında sizi karşılayacaktır.

Daha Fazlasını Öğren
Image
Doktor Kontrolü
Vanity Estetik transfer hizmeti, tabip denetimleriniz için sizi hastaneye götürecektir. Hekiminiz donör alan(lar)da saç yoğunluğunu denetim edecek ve ekim için gereken greft sayısını belirleyecektir.

Daha Fazlasını Öğren
Operasyon
Lokal anestezi altında FUE ve DHI yollarını uyguluyoruz. Muteber ve acısız bir süreç olan operasyon sırasında TV izleyebilir yahut müzik dinleyebilirsiniz.

Daha Fazlasını Öğren
Saç Ekimi Nedir?
Eskiye kıyasla günümüzde saç dökülmesi daha erken yaşlarda başlayan, çoğunlukla erkeklerde görülse de bayanları da etkileyen, kozmetik açıdan kişiyi rahatsız edebilen bir sıkıntıdır. Kozmetik açıdan kendini rahatsız hisseden birey, vakitle toplumdan uzaklaşmaya, yalnız kalmaya başlayabilir. Özgüven eksikliğine yol açabilen bu durum, bazen ruhsal rahatsızlıklara da neden olabilir. Saç dökülmesi sorunu günümüzde yaygın olarak yirmili yaşlardan itibaren başlar. Saç tellerinin incelmesi, saç dökülmesi ve ön saç çizgisinin kademe kademe gerilemesi ile karakterize olan bu durum, birçok vakit bayanlarda hormonal, erkeklerde ise genetik ögelere bağlı olarak görülür. Bunlara ek olarak kimi rahatsızlıklar da saç kaybı yaşanmasına sebep olabilir.

Saç ekimi, saç kaybı sorunu yaşayan bireyler için doğal ve kalıcı bir tahlil sunar. Mikro cerrahi yoluyla kişinin donör bölgesinden alınan saç kökleri, saçların döküldüğü bölgeye nakledilir. Şahsa özel olarak, kişinin muhtaçlıkları doğrultusunda planlanır ve birebir formda uygulanır. Teknik planlamanın akabinde saç ekimi süreci, donör bölgeden saçların alınması ile devam eder. Ekseriyetle kişinin ense bölgesindeki dökülmeye dirençli saç kökleri toplanır. Ense bölgesinde gereğince saç kökü bulunmayan bireylerde kökler, göğüs, bacak ve kol üzere başka alanlardan da toplanabilir. Akabinde, en kolay anlatımla kişinin kellik sorunu yaşadığı bölgeye açılan mikro kanallara, toplanan kökler yerleştirilir. Kişinin kendisine ilişkin sağlıklı saçları, seyrelme ya da kellik sorununun görüldüğü alana ekilir. Böylelikle kişi, dışarıdan bakıldığında aşikâr olmayacak kadar doğal bir formda saçlı görünüme kavuşturulur. Saç ekimi, çağdaş tıbbi aygıtlarla ve uzman doktorun yaptığı süreçler ile doğal görünümlü ve kalıcı olur. Ayrıyeten saç ekimi sonrası süreç da rahat ve konforlu geçer.


VIP Transfer
Türkiye'de kaldığınız müddet boyunca havalimanı, otel ve hastane ortasındaki tüm ulaşımınızı VIP trasnfer araçlarlarımızla sağlamaktayız.

Daha fazlasını öğren »
Otel
4-5 Yıldızlı Lüks otellerle (Mercure Altunizade, Ramada Altunizade, Hilton Ümraniye) muahedemiz bulunmaktadır, bu nedenle tercihinize nazaran konaklamanızı ayarlayıp size transfer hizmeti sağlamaktayız.

Daha fazlasını öğren »
Hastane
Transfer aracımız havalimanına varışınızdan sonra sizi Vanity Estetik’e götürmektedir ve hekiminiz ile operasyon süreci başlamaktadır.

Daha fazlasını öğren »
Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
Saç ekimi uygulamalarında hedef, çoğunlukla ensede bulunan saç köklerinin saçsız alana ekilmesidir. Saç ekimi sırasında toplanan saç kökleri, greft olarak isimlendirilir. Ense bölgesinde gereğince greft bulunmayan bireylerde kol, bacak, göğüs üzere öteki bölgelerden de saç kökü toplanabilir. Saç ekimi sürecine, kişinin hekimle görüşmesi ile başlanır. Bu görüşme sırasında, saç yoğunluğu ve saç çizgisi belirlenir. Doğal bir görünüm elde edilmesi için hekim, ülkü saç çizgisinin belirlenmesi konusunda bireye tavsiyede bulunur. Daha sonra saç ekiminin yapılacağı gün kararlaştırılır. Saç ekimi süreci öncesinde lokal anestezi uygulanır ve akabinde greftler toplanır. Toplanan greftler, bölgeye eşit yoğunlukta, ihtimamla yerleştirilir ve akabinde maske uygulaması yapılır. Saç ekimi sonuçları açısından bir oldukça kıymetli olan adımlar, şu halde açıklanabilir:

Saç Ekimi Öncesi Anestezi İşlemi
Kişinin rahatı ve konforu için, süreç öncesinde greftlerin toplanacağı ve ekimin yapılacağı alana anestezi yapılır. Bu süreç topikal kremlerle ya da özel anestezi aygıtı ile püskürtme formülü ile yapılabilir. Lokal anestezi süreci sırasında hastanın konfor düzeyini yükseltmek için iğne kullanılmaz.

Saç Ekimi İçin Greftlerin Toplanması
Saç ekimi sonrası doğal bir görünüm elde edilmesi için gerçek sayıda greft toplanmalıdır. Greftlerin sayısı, saçsız bölgenin genişliğine ve talep edilen saç sıklığına nazaran farklılık gösterebilir. Greft toplanması sürecinde, donör bölgenin yani saç köklerinin alındığı alanın biçiminin bozulmaması temeldir. Gerekli greftler, mikro motorlu el aleti ile tek tek toplanır.

Saç Ekimine Greftlerin Yerleştirilmesi
Saç ekiminin yapılacağı alana mikro kanallar açılır ve toplanan greftler bu bölgeye tek tek yerleştirilir. Saç ekiminde kıymetli bir yere sahip olan ve titizlikle uygulanması gereken süreçlerden biri olan greft yerleştirilmesi, talep edilen saç yoğunluğuna ve kelliğin derecesine nazaran farklılık gösterse de yaklaşık 3 saat kadar sürer.

Saç Ekimi Sonrası Maske Uygulaması
Saç ekimi sürecinin tamamlanmasının akabinde kişinin konfor düzeyini artırmak için ekim yapılan alan maskelenir. Ödemin azaltılmasını sağlayan bu metot, kişiyi rahatlatır. Saç ekimi sonrası kaşıntı hissini azaltır; düzgünleşme sürecini kısaltır.

Saç Ekimi Usulleri Nelerdir?
Saç ekimi uygulamasını araştıran bireyler sıklıkla saç ekimi nedir, nasıl yapılır, metotları nelerdir? üzere sorular sorar. Saç ekimi süreci, temelde misal uygulamalardan oluşsa da uygulanan süreçlerin teknikleri ve kullanılan aygıtlar farklılaşabilir. Saç ekimi yolları de gelişen teknoloji ile birlikte çeşitlilik kazanmıştır. Saç ekimi formülleri seçilirken uygulama yapılacak bölgenin büyüklüğü en kıymetli etkenlerden biridir. Saç ekim yolları şu formda açıklanabilir:

FUE Saç Ekimi
Lokal anestezi uygulaması ile yapılan FUE (Folicular Unite Extraction) saç ekimi usulünde FUE mikromotor olarak da tanımlanan el aleti ile donör bölgeden tek tek greftler toplanır. FUE saç ekimi tekniği ile tek seansta 2000 ila 5000 ortasında greft toplanabilir. Toplanan greftler mümkün olan en kısa müddette alıcı bölgeye transfer edilir. En yaygın saç ekim tekniğidir.

Safir FUE Saç Ekimi
Günümüzde gitgide popülerliği artan tekniklerden biri olan safir FUE saç ekimi, tıraşlı ve tıraşsız olarak yapılabilir. Safir FUE tekniğinde greftlerin ekiminin yapılacağı alan, safir uçlu aygıt ile açılır. Safir uç sayesinde saç derisinde oluşabilen tahribat en alt düzeyde tutulur; saç ekimi kabuk dökme olarak bilinen durum azalır ve güzelleşme süreci hızlanır. Safir uç, farklı boyutlardadır. Böylelikle greft toplama süreci sırasında tekli, ikili ya da üçlü olabilen saç köklerinin, uygun alanlara rahatlıkla ekimi gerçekleşir. Safir FUE saç ekimi tekniğinde düzgünleşme mühleti yaklaşık olarak 4 gün kadardır.

DHI Saç Ekimi
Kesi ve dikiş gerekmeksizin yapılan DHI saç ekimi tekniği sırasında kanal açma ve greft yerleştirme süreci eş vakitli olarak yapılır. Bu sayede toplanan greftlerin kalitesi etkilenmez. DHI tekniği sırasında toplanan greftler, evvel özel bir solüsyona konulur. Greft toplama sürecinin tamamlanmasının akabinde greftler solüsyondan alınır ve ek olarak kanal açma süreci olmaksızın ekim gerçekleştirilir.

FUT Saç Ekimi
Gelişen teknoloji ile kullanımı azalan FUT tekniğinde kulakların ortasında kalan ense kısmındaki deri katmanı, cerrahi süreçle alınır ve uygulama yapılacak olan alana nakledilir. Düzgünleşme sürecinin uzun olması ve dikiş izi kalması üzere olumsuz tesirlere sahip olan FUT tekniği, 2000’li yılların başından itibaren kullanımını başka usullere bırakmıştır.

Saç Ekimi Sonrası
Saç ekimi operasyonu sonrası toplumsal hayatınıza tıpkı gün devam edebilirsiniz. Operasyon sonrası güzelleşmenin yavaşlamaması için hekiminizin tavsiyelerine uymanız kıymetlidir. Komplikasyonları önlemek için hekiminiz ağrı kesici yahut antibiyotik yazabilir.

Saç yıkama
Operasyondan 1-2 gün sonra saçınızı yıkamanızı hatırlatmak için sizi tekrar arıyoruz. Süreci takip ederken saçınıza nasıl bakacağınız konusunda sizi bilgilendiriyoruz.

İşe geri dönüş
Çoğu hasta, gereksinim duyulan aktivite seviyesine bağlı olarak 1 yahut 2 gün sonra işe yahut okula dönmeye hazır hisseder.

Sonuçlar
İyileşme evresinden sonra, birinci sonuçlar görülmeye başlar, kesin sonuçları görmek yaklaşık birkaç ay sürer.

Kafanızda soru işaretleri mi var? En emniyetli bilgiye en süratli halde ulaşın.
Vanity Estetik’in, tecrübeli hekimlerine basitçe ulaşabilir ve sorularınızın size özel karşılıklarını öğrenebilirsiniz.


Saç Ekimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Saç ekimi teknikleri ve süreçleri hakkında sıklıkla sorulan sorular şu formdadır:

Saç Ekimi Ziyanlı Mı?
Hayır, saç ekiminin kısa ya da uzun vadeli bir ziyanı yoktur. Süreç sırasında toplanan greftler, kişinin kendi saç kökleri olduğu için doku uyuşmazlığı ve gibisi sorunlar görülmez. Saç ekiminin akabinde şok dökülme olarak bilinen ani saç dökülmesi yaşanır. Lakin kısa bir mühlet sonra sağlıklı saçlar çıkmaya başlar. Bu son derece olağan ve beklenen bir durumdur.

Saç Ekimi Kaç Saat Sürer?
Saç ekimi sürecinin ne kadar sürdüğü, kişinin saçsız alanının büyüklüğüne, toplanacak greft sayısına bağlı olarak farklılık gösterir. Lakin genel olarak saç ekimi süreci 3 ila 5 saat kadar sürer. Kişi 2 gün içinde günlük işlerine geri dönebilir. Saç ekiminin fark edilmesini istemeyen bireyler için bekleme mühleti yaklaşık 15 gün kadardır.

Saç Ekimi Ne Vakit Yapılmalı?
Saç ekimi için ülkü mevsim bahar ayları olsa da yılın her günü saç ekim süreci yapılabilir. Saç ekiminin yapılması için yaş faktörü değerli değildir. Lakin saçları hala dökülmeye devam eden kişinin, dökülmenin tamamlanmasını beklemesi önerilebilir. Dökülmenin devam ettiği periyotta yapılan saç ekimi sonrasında estetik olmayan bir görünüm oluşmaması için dökülmenin tamamlanması kıymetlidir.

Saç Ekiminden Kaç Gün Sonra Olağan Yatılır?
Saç ekimi sürecini takiben kişinin 2 hafta boyunca sert ve yüksek bir yastıkta yatması önerilir. Yaklaşık 1 hafta boyunca baş kısmının kalp hizasından yüksek olması, düzgünleşme sürecini hızlandırır. Kişinin, greftlerin toplandığı ense bölgesine yatmasında ise bir sakınca yoktur.

Saç Ekimi Kaç Günde Düzgünleşir?
Saç ekimi süreci sonrasında kişi tıpkı gün klinikten ayrılır. Saç ekimi, yatış gerektiren bir uygulama değildir. Saç ekimi güzelleşme süreci yaklaşık olarak 10 gün kadar sürer. Lakin kesin sonucun alınması için 10-12 ay üzere bir vakte gereksinim duyulur.

Saç Ekimi Ne Vakit Çıkar?
Saç ekimi sürecinin akabinde şok dökülme olarak bilinen, ekilen saçların apansız döküldüğü bir süreç yaşanır. Saç ekimi sonrası şok dökülme çoklukla 1 ila 3 ay sonra görülür. Bu periyodu takiben kişinin kalıcı saçları çıkmaya başlar.

Saç Ekimi Kaç Ayda Çıkar?
Saç ekiminin akabinde yaşanan, doğal ve beklenen bir süreç olan şok dökülme sonrası kişinin kalıcı saçları çıkmaya başlar. Bu durum bireyden şahsa farklılık gösterse de yeni saçların çıkması, şok dökülmeyi takip eden 1-2 ay içinde gerçekleşir.

Saç Ekiminden Kaç Gün Sonra Kökler Meblağ?
Saç ekiminde köklerin tutması temelde çabucak gerçekleşse de güzelleşme sürecinde yapılan yanlış uygulamalar köklerin tutunmasını engelleyebilir. Bu nedenle saç ekimi sonrası tabibin tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.

Saç Ekiminden Kaç Gün Sonra Dışarı Çıkılır?
Saç ekim sürecinin hızlanması, çevresel faktörlerin tesirlerinin en aza indirilmesi için 2 gün boyunca dışarı çıkılmaması önerilir. Bu noktada hekimin tavsiyelerine uyulması değerlidir. Saç ekimi sonrası yıkama süreci de hekimin belirlediği müddette yapılmalıdır. Saç ekimi sonrası saçların birinci defa yıkanması ekseriyetle sürecin akabinde 3. yahut 4. günde yapılır.

Saç Ekimi Kime Yapılmaz?
Saç ekimi sürecinin saçları dökülmeye devam eden şahıslara yapılması önerilmez. Ayrıyeten donör bölgelerinde hiç saçı olmayan, HIV ve hepatit C üzere hastalıkları bulunan bireylere de saç ekimi yapılmaz. Diyabet ve hipertansiyon hastalarına ise saç ekimi, tabip onayının akabinde yapılabilir.

Saç ekimi hakkında daha detaylı bilgi almak için bize her vakit ulaşabilir, ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.