Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Hakkında Her Şey

Tıbbi ilerlemeler ve estetik operasyonların gelişmesi sayesinde kepçe kulak sorunun çarçabuk tedavi edilebilir.

 

Kulak Estetiğinde Başarı

Kepçe kulak, dünya genelinde karşılaşılan bir meseledir. Fonksiyonel bir tesiri olmamakla birlikte, estetik açıdan şahısları rahatsız edebilir. Şayet siz de kepçe kulak ameliyatına gereksiniminiz olduğunu düşünüyorsanız alanında uzman, tecrübeli cerrahlarımızla görüşüp ameliyatınızı planlayabilirsiniz.

 

Kulak Estetiği

Kulaklarınız çok büyükse/küçükse, başınızla orantısızsa, yaralanma sonrasında hal ve pozisyon bakımından etkilenmişse, kulaklarınızı saklamak istiyor ve toplumsal hayatınızın etkilendiğini düşünüyorsanız kepçe kulak ameliyatı fikrini değerlendirmelisiniz.

 

Faydaları nelerdir?

Güvenlidir, kusurları giderir, özgüven sağlar, duygusal ve ruhsal şartları düzgünleştirir,minimal bir müddette, minimal yara iziyle yapılır.

 

Doktora Sor

İyi bir aday mısınız?

Kepçe kulak sıkıntınız varsa, kulaklarınız başınızda yana yanlışsız açıksa bu operasyon için uygunsunuz demektir.

 

Randevu Al

Ne vakit güzelleşirsiniz?

Bandajlar bir gün sonra çıkartılır. Ameliyattan birkaç gün sonra işe; bir hafta sonra olağan aktivitelere dönülebilir.

 

İletişime Geç

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Nedir?

Otoplasti, makul bir hadiseyi ele alırken değişen prosedür ayrıntılarıyla, birçok kulak sorununu tedavi edebilir. Yeniden de, en yaygın olarak yapılan otoplasti ameliyatı, kepçe kulak estetiğidir. Bu hadisede kulakların açıklığı giderilir ve kulaklar başa daha fazla yaklaştırılır. Bunun sağlanması için de, cerrah kulağın gerisinde küçük bir kesi açar ve kıkırdağın küçük kısımlarını çıkarır ve/veya dikişler ile kulak kepçesini yine şekillendirir. Daha sonra ise kesilerin kapatılması ve yeni şekillendirmenin sabit olması için dikiş atılır.

 

Genellikle ameliyatın tamamlanması için, birkaç saat kafidir. Başka yandan, otoplastinin kişinin duyma yeteneği üzerinde rastgele bir tesirinin olmadığını bilmek de kıymetlidir. Ayırca otoplasti -kepçe kulak tedavisinin yanı sıra- aşağıdaki sorunları tedavi etmek için de kullanılır:

 

Doğuştan gelen kulak kusurları

Aşırı büyük kulaklar (makrotia)

Kulaklarda, hasara bağlı olarak gözlemlenen form bozuklukları

Birçok şahısta sorun olabilen kepçe kulaklar, hakikat teknikler uygulanarak çarçabuk düzeltilebilen bir durumdur. Kepçe kulak tedavisinde riski düşük kolay bir cerrahi operasyon ile sorun giderilir. Alanında uzman tabipler tarafından uygulanması değer taşır.

 

Kulak estetiği ameliyatında, cerrahın önerisi ve hastanın durumu göz önünde bulundurularak lokal yada genel anestezi tercih edilir. Kulağın gereksinim duyduğu operasyona nazaran genel olarak 45-90 dakika sürer. Kulağın önünde yahut gerisinde uygulama yapılabilir. Kulak kıkırdaklarına gerekli müdahaleler yapılarak kulağa uygun bir form verilir ve kulak yanlışsız konuma konumlandırılır.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Yaş farkı gözetmeksizin kulak kepçesi sorunu olan herkese erken yaşlarda ya da ileri yaşlarda da uygulanabilmektedir. Çocukluk çağında, çocuğun psikososyal açıdan olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmesi emeliyle kulak kepçesi ameliyatının okul öncesi devirde yapılması önerilmektedir. Buradaki en değerli nokta; kulakların, ameliyat öncesinde gelişimini tamamlamış olmasıdır. Genç hastalar, daha esnek ve süreç yapılması daha kolay olan kulak kıkırdağının avantajına sahiptir. Ayrıyeten yeni görünümleriyle, çok daha fazla vakit geçirirler. Duygusal manada meşakkat yaşama imkanını da elimine ederler.

 

Kepçe kulak ameliyatı olanlar çoklukla kulak formu ile ilgili şikayeti olan şahıslardır. Kişinin rahatsızlık duyduğu kulağın kepçe olması ve olağandan fazla büyük olması durumlarında birtakım teknikler yardımıyla hayli başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Ameliyat kulak gerisinden yapılan kesiler ile gerçekleştirilir. Bandaj ve sargılar, prosedürü takiben çoklukla birkaç gün boyunca, belirtilen müddet içerisinde kullanılmalıdır. Dikişlerin alınması ise yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşir. Bu mühlet, prosedür sonrasında, hastaların olağan aktivitelerine dönmesi için de kâfi görülen müddettir. Kulaklara dair mümkün ziyanların önlenmesi için, postoperatif bakım ile ilgili ek talimatlar verilecektir.

 

Kesilere estetik dikiş uygulaması yapıldığından izler birinci aydan sonra süratle belirginliğini kaybeder. Yapılan her kesiden sonra insan biyolojisi gereği iz kalmaktadır lakin estetik kulak ameliyatlarında bu iz kulağın gerisinde katlantıya çok yakın olduğundan olağan kurallarda rastgele bir halde görülmesi mümkün değildir.

 

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında uygulama yapılan bölgede kızarıklık, hassasiyet ve ödem kelam konusu olsa da bunlar kısa müddet içerisinde geçer. Kulağın gerisinde mevcut dikiş izleri birinci ayın sonunda büyük ölçüde azalır. Güzelleşmeye katkı sağlayan kremler yardımıyla genel olarak 6 ay içerisinde yara izi ince bir çizgi halini alır.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrası birinci 2 gün baş kısmınız kalp düzeyinden yüksekte olacak halde yatmanız ödemlerin daha az olmasını sağlayacaktır.

Ameliyat sonrası bandajlar açıldıktan sonra banyo yapılmasında sorun bulunmamaktadır lakin banyo sonrası kulak gerisi ıslak bırakılmamalıdır. Hekiminizin önerdiği kremler iz bölgelerine önerilen formda kullanılmalıdır. Böylelikle iz oluşumunun önüne geçilecektir. Bandajlar birinci 3 gün sonunda çıkarılmasına rağmen bilhassa geceleri kulakların korunması ve uyku sırasında yastığa takılarak açılmaması için birinci 1 hafta geceleri bandajın takılması kıymetlidir.

Ameliyat sırasında yapılan birinci pansuman hekiminizin öngördüğü vakitte denetim edilir. Pansuman yeri denetim edildikten sonra hekiminizin teklifleri doğrultusunda bandaj kullanımına geçilir.

Ameliyat sonrası 2 ay boyunca ağır sportif aktivitelerden kaçınmak gerekir. Bu süreç zarfında kulağı zorlayacak bir aktivite olmadıkça yürüyüş ve hafif tempo sportif aktivite yapılabilir.

Sigara ve öteki tütün eserleri kullanımı doku sirkülasyon bozukluğuna sebep olabilir, yara düzgünleşmesini bozucu tesirleri sebebiyle enfeksiyon, yara ayrılması, kalın yara izi kalması üzere olumsuz durumların mümkünlüğünü arttırır.

Kulağı darbelerden korumak gerekmektedir.

 

Kulak Cerrahisi Prosedürü

Otoplasti, çok cilt ve kıkırdağın alınması ve tekrar konturlanması için kulak/kulak göğsü küçültme ve karnabahar kulak cerrahisi de içerir. Hastalar, çabucak taburcu olur

 

Süreç nasıl ilerler?

Otoplasti bir hastanede yahut poliklinikte yapılabilir. Bazen prosedür sedasyon ve lokal anesteziyle yapılır ve bedeninizin sadece bir kısmını hissizleştirir. Başka durumlarda, şuurunuzu kapatacak genel anestezi önerilir.

 

İşlem sırasındaki teknikler

Otoplasti teknikleri, nasıl bir düzeltmenin gerekli olduğuna bağlı olarak değişir. Bu değişkenliğin nedeni, estetik cerrahi uzmanınızın seçtiği spesifik teknikle ilgilidir. Kesilerinyeri ve ortaya çıkacak yaralar bu halde belirlenir.

 

Kesiler nerelerde yapılır?

Kulağın ardında ve iç kısımlarında yapılır. Fazla kıkırdak ve cilt alınabilir. Kıkırdak, uygun duruma katlanıp iç dikişlerle sabitlenir. Kesileri kapatmak için ek dikişler kullanılır. Süreç yaklaşık iki saat sürer.

 

Kepçe Kulak Operasyonuna Hazırlık Aşaması

Doktorunuza, geçmişinizde olmuşsa rastgele bir kulak enfeksiyonundan, tertipli yahut son vakitlerde aldığınız ilaçlardan, geçirdiğiniz ameliyatlardan bahsedin. Beklentilerinizi iletmeniz ve riskleri anlamanız değerlidir. Kulaklarınız incelenir, fotoğrafı çekilebilir.

 

Sigara, deri kan akışını azaltır; güzelleşme sürecini yavaşlatabilir. Operasyon öncesinde ve güzelleşme sürecinde tüketmemeniz gerekir.

 

Ameliyattan sonra sizi meskene götürecek ve düzgünleşme sürecinizin birinci gecesi için yanınızda kalacak biri olduğundan emin olun.

 

Kulak Sabitleme ve Rekonstrüktif Otoplasti

Kulağı tekrar şekillendirme cerrahisi, çoklukla yetişkinler için bir yatıştırıcı ve çocuklar için genel anestezi yahut lokal anestezi altında yapılır. Ameliyatın kapsamına bağlı olarak bir ila iki saat sürer. Cerrah, hastanın kulaklarının ülkü biçimini ve konumlandırılmasını sağlar.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Kıkırdağın açığa çıkarılması için kulak gerisinde bir kesi yapılır. Daha sonra kıkırdak yine şekillendirilir ve fazla cilt çıkarılır. Sonunda, gerekirse, kulak başa daha yakın olacak biçimde yine konumlandırılır ve kesi dikişlerle kapatılır.

 

Kepçe Kulak Durumunda Ne Yapılır?

Hasta kepçe kulaklara sahipse, kulakları baş tarafına daha yakın pozisyonlandırmak için kulak sabitlemesi yapılır. Bu süreç, cildin kulak gerisinden çıkarılması, kıkırdağın korunması ve puntalama tekniklerinin birleştirilmesini içerir.

 

Rekonstrüktif Kulak Cerrahisi Nedir?

Doğuştan gelen Microtia (kulak kepçesinin yokluğu) kusuru ve -yanıklar, yırtıklar, enfeksiyonlar gibi- yaralanmaların düzeltilmesi için yapılır. Birtakım durumlarda, kıkırdak hastanın kaburgalarından çıkarılarak kulak yine oluşturulur. Deri grefti gerekliyse, doku hastanın uyluk bölgesi yahut boynundan aktarılır.

 

Dudak dolgusu

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Düzgünleşme Sürecinde Yapılması Gerekenler

Hastaların, kulaklarının görünümünün -ameliyat sonrasından- büsbütün iyileşene kadar değişeceğini bilmeleri değerlidir. Örneğin, kulaklar çoklukla prosedürden çabucak sonra şişmiş ya da morarmış üzere görünür; bu, bir mühlet sonra ortadan kalkar.

 

Kulaklarınızın görünümü birinci anda beklediğiniz üzere olmayabilir; telaş yapmayın. Kepçe kulak ameliyatı sonrası takip edilmesi gereken birtakım kıymetli noktalar şunlardır:

 

Ağır fizikî aktivitelerden yahut kulakları, büsbütün iyileşene kadar etkileyebilecek etkinliklerden kaçının.

Şişkinliği en aza indirgemek için başınızı üstte tutun. Bunun için birkaç rahat yastık kullanın.

İyileşme sırasında yan uyumamaya çalışın.

Gerçekçi beklentilere sahip olun. Kulakların görünümünün vakitle, basamaklı olarak gelişeceğini anlayın

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

"Tüy bandajı" -ağır dolgulu, pamuklu bandaj- kullanılır. Birkaç gün sonra hafif bandajlara da geçilebilir. Süreçten bir hafta sonra bandajlar çıkarılabilir. Hasta sonrasında tabibin söylediği aralıklarla yumuşak bir baş bandı giymeli; kulaklarını yanlışsız durumda tutmalıdır.

 

Riskler nelerdir?

Yara izleri kalıcı lakin görünür değildir. Yerleşim sırasında yahut sonrasında yaşanan bir değişiklikle asimetri oluşabilir. Cilt, geçici/kalıcı olarak hassaslaşabilir. Dikişler nedeniyle iltihap olabilir; ek ameliyat gerekebilir. İçeri konan dikişler yıllar içinde ciltten dışarı çıkabilir bu türlü bir durumda alınmaları gerekebilir.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Kalıcı mı?

Kulakların halini yahut oranını etkileyen rastgele bir olaydan kaçınıldığı takdirde, ömür uzunluğu kalıcıdır. Lakin yıllar içerisinde konulan dikişlerin esnemesine bağlı olarak kulak kepçesi çok az bir ölçü tekrar açılabilir. Lakin belirlenen vakitlerde, bir değişiklik fark ettiğinizde, rastgele bir sorunuz yahut tasanız olduğunda denetime gitmeniz kıymetlidir.

 

Kepçe Kulak Estetiği İçin Neden Vanity Estetik?

Hastalar, Türkiye’de yalnızca 57 cerrahın sahip olduğu ISAPS teminatı altındadır. Op. Dr. Güray Yeşiladalı, kepçe kulak estetiği alanında son derece deneyimlidir. Muayene olabilir, kepçe kulak ameliyatı olan hastaların fotoğraflarını, tecrübelerini inceleyebilir, kepçe kulak ameliyatına dair aklınızdaki her şeyi sorabilirsiniz.