Göğüs Rekonstrüksiyonu Hakkında Her Şey

Meme kanseri üzere çeşitli nedenlerle göğsün kaybı sonrası göğüs rekonstrüksiyon (onarım) mümkün.

 

Meme Rekonstrüksiyonu Nedir?

Meme kanseri dünyada en sık rastlanan kanser tiplerinden biridir. Her yıl çok sayıda bayan bu hastalıktan dolayı göğsünü aldırmak zorunda kalmaktadır. Göğüs rekonstrüksiyonu, çeşitli nedenlerden dolayı göğüs kaybı yaşamış bireyler için çeşitli silikon implantlar ya da kişinin kendi dokuları kullanılarak tekrar bir göğüs üretimi sağlayan bir uygulamadır.

 

Bu uygulamanın zamanlamasını genel cerrah, onkolog ve plastik cerrahlar birlikte değerlendirilmelidir. Şayet kaideler uygunsa, mastektomi yapılabilir.

 

Kullanılacak formül hastanın tedavi geçmişine bağlıdır. Şayet kişi radyoterapi almış ya da alması gerekiyorsa silikon protez kullanımı uygun değildir. Hastanın kendi dokularından faydalanmak gerekir. Bu sebeple uygulanacak tekniğe karar vermeden evvel kesin patoloji sonuçları beklenmeli ya da riskli durum çözülene kadar öteki alternatifler düşünülmelidir.

 

Bu süreç göğüs kanseri riskini arttırmaz ya da taramaların yapılmasına bir pürüzü yoktur. Şahısları ruhsal olarak güçlendirir ve günlük hayata dönmelerine yardımcı olur.

 

Uygulama genel anesteziyle yapılır ve sisteme nazaran değişen birkaç hafta içinde günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Simetrik ve yapay durmayan göğüsler için birden fazla operasyon gerekebilir.

 

Meme Rekonstrüksiyon Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Meme ameliyat ile alındıktan sonra, doku genişletici göğüs derisinin ve göğüs duvarı kasının altına yerleştirilir. Ameliyattan sonraki devirde, deri altına yerleştirilen bir port aracılığı ile, cerrah tuzlu su enjekte ederek doku genişleticiyi şişirir.

 

Bu süreçle derinin kâfi genişliğe ulaşması sağlanır. Bu sağlandıktan sonra doku genişletici çıkarılır ve yerine kalıcı protez yerleştirilir. Areola (meme başı etrafındaki kahverengi halka) ve göğüs ucu ise daha sonra yapılır.

 

Derinin genişletilmesine her hastada gereksinim duyulan bir durum olmayabilir. Bu türlü durumlarda deri genişletilmez ve mastektomi ile birebir anda kalıcı protez yerleştirilmesi mümkün olabilmektedir.

 

Meme Rekonstrüksiyon Ameliyatında Hangi Yollar Kullanılır?

Meme rekonstrüksiyonu için uygulanabilecek çeşitli usuller vardır. Bu seçeneklerden birini karar vermeden evvel göğüs cerrahı ile plastik cerrahın birlikte ameliyat için en uygun formülünün ameliyatın ne vakit yapılacağının belirlenir. Genel sıhhat durumu sonucunda hastanın yaşına, anatomik yapıya ve ameliyat sonrası beklentiler de değerlendirdikten sonra uygulanacak en uygun usul seçilir.

 

Derinin genişletilmesi:

 

Meme rekonstrüksiyon sistemleri ortasında en çok tercih teknik derinin genişletilmesidir. Bu sistemde, göğüs derisinin ve göğüs kaslarının altına bir doku genişletici yerleştirilir. Daha sonra cerrah, doku altına yerleştirilen doku genişleticiden ayrılabilen bir valf ile ameliyattan sonraki periyotta, tuzlu su enjekte ederek doku genişleticiyi şişirir. Bu uygulamalardan sonra deri istenilen genişliğe ulaştıktan sonra yapılacak ikinci bir ameliyatla doku genişletici çıkarılır. Bu evrede buraya kalıcı protez yerleştirilir. Areola ve göğüs ucu ise daha sonra yapılır.

 

Bazı durumlarda derinin genişletilmesine gerek olmaz. Bu durumlarda, mastektomi ile tıpkı anda kalıcı protez yerleştirilmesi mümkün olabilmektedir.

 

Flep rekonstrüksiyonu:

 

Alternatif bir metot olarak flep rekonstrüksiyonu da tercih edilebilir. Göğüs protezi tercih edilmemesi durumda, karın, sırt ya da kalçadan üzere bedenin öteki bir bölgesinden alınan doku ile göğüs yapılması sistemine flep rekonstrüksiyonu prosedürüdür.

 

Meme Rekonstrüksiyonu (Onarımı) İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Tüm mastektomi ameliyatı uygulanmış şahısların, göğüs rekonstrüksiyon için uygun aday olduğunu söylemek mümkündür. Kimi durumlarda göğüs rekonstrüksiyonu ile mastektomi birlikte uygulanabilir. Lakin karar verilmeden evvel genel cerrah, onkolog ve plastik cerrah birlikte durum kıymetlendirilmesi yapılmalı ve ona nazaran karar verilmelidir Obezite, yüksek tansiyon üzere durumlar varsa ve hastanın kendi dokusu kullanılacaksa göğüs rekonstrüksiyon ameliyatı için biraz daha beklenmesi gerekebilir.

 

Meme Rekonstrüksiyon Ameliyatında Riskler Nelerdir?

Diğer ameliyatlardan karşılaşılabilecek riskler göğüs rekonstrüksiyon ameliyatı için de geçerli olabilir. En sık Kanama, ödem/sıvı toplanması üzere durumlarla ameliyat sonrası karşılaşılabilir. Enfeksiyon çoklukla protez tercih edildiği durumlarda yaşanabilir. Bu türlü bir durum ile karşılaşıldığında, protez çıkarılır ve daha sonra tekrar denenebilir.

 

Sigara kullanımı, düzgünleşme sürecini yavaşlatacağı için çeşitli risklere neden olabilir. Göğüs rekonstrüksiyon ameliyatı kanser durumunun tekrarlanmasına neden olmaz. Ayrıyeten bu operasyon radyoterapi ya da kemoterapiye de pürüz teşkil etmez.

 

Meme Rekonstrüksiyon (Meme Onarımı) Sonrası Süreç Nasıldır?

Meme rekonstrüksiyon cerrahi sonra ağrılar, ağrı kesicilerle denetim altına alınabilecek seviyededir. Operasyondan sonra 2 ila 5 gün içinde hastaneden taburcu olabilirsiniz. Genel olarak, drenler, dokular ortasında biriken sıvının bedenden atılması için takılır. Takılan bu drenler ameliyattan 1-2 hafta sonra çıkarılır. Ortalama 7 ila 10 gün geçtikten sonra dikişler alınır. ameliyattan sonraki 1 hafta içerisinde olağan hayat dönülebilir.

 

Rekonstrüksiyon ameliyatı ile olağan duyu kazanılmasını sağlamaz. Vakit içinde bir ölçü duyu hissedilebilir. Ameliyat sonrası izlerin birden fazla ise vakitle belirsizleşir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Meme Rekonstrüksiyon Ne Demek?

Meme rekonstrüksiyonu bir öbür deyişle göğüs tamiri ameliyatı, çoğunlukla göğüs kanseri, yanık travmatik durumlar ya da doğumsal anomaliler nedeniyle göğsün yine yapılmasına gereksinim duyulabilir. Bu üzere durumlarda göğsün tamiratına göğüs rekonstrüksiyonu denmektedir.

 

Alınan Göğsün Yerine Yenisi Nasıl Yapılır?

Meme kanseri sebebiyle göğsün alınmasındfan sonra göğüs tamiratı tercih edilebilir. Göğüs tamiri için uygulanan farklı teknikler mevcuttur. Tümörün büyüklüğü, hastanın yaşı ve genel sıhhat durumu üzere şartlar değerlendirilip uygulanacak tekniğe karar verilebilir. Göğüs cerrahı başta olmak üzere onkolog plastik cerrah birlikte durum kıymetlendirme yapı; hastaya özel bir yol haritası belirler. Derinin genişletilmesi yahut flep rekonstrüksiyonu üzere metotlardan biri tercih edilerek göğüs tamiri gerçekleştirilebilir.

 

Diep Flap ile Göğüs Tamiratı Nasıl Yapılır?

Kas dokusunu büsbütün korunduğu ve bedene ziyan vermeden yapılan bir ameliyat olduğu için Diep flap son yıllardan çokça tercih edilen bir metottur. Karın germe ameliyatında olduğu üzere göbek deliğinin çabucak altındaki deri ve yağ dokusunu alınıyor. Fakat burada farklı olarak bu bölgeye kastan gelmiş olan damarları koruyarak alınır. Bu damarlarla birlikte alınmış olan dokunun damarlarını koruyarak göğüs bölgesine enjekte edilir.

 

Meme Rekonstrüksiyonunda Kullanılan Protez Tipleri Nelerdir?

Kullanılan göğüs protezlerinin dış kısmı silikondan oluşurken, iç kısmında ise silikon jel ya da salin bulunur.

 

Meme Rekonstrüksiyonu Sonrası Hangi Komplikasyonlar Oluşabilir?

Meme rekonstrüksiyonu sonrasında başka ameliyatlarda olduğu üzere komplikasyonlar yaşanabilir.

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı esnasında yahut sonrasında kanamalar yaşanabilir. Hastada ameliyat sonrası enfeksiyon oluşabilir. Antibiyotik tedavisi ile bu durum çözülebilmektedir.

Ameliyat sonrası dikiş altında sıvı birikmesi durumu ile karşılaşılabilir. Biriken bu sıvının boşaltılması gerekebilmektedir. Hastada ameliyat sonrası ameliyat izleri oluşabilmektedir. Lakin bu izlerin birden fazla, ameliyat vakitle belirsizleşir.

Rekonstrüksiyon sonrası bazen duyu sorunu yaşanabilir. Bu durum vakitle geçebilmektedir.

 

Meme Tamiratı Ameliyatı Sonrası İdman Yapılabilir Mi?

Omuz ve kol hareketlerinizi artıran antrenmanlar çoklukla ameliyattan birkaç gün sonra başlatılabilir. İlerleyen periyotta kolunuzun daha güçlü olmasına yardımcı olacak antrenmanlar programınıza eklenebilir. Kimi antrenmanlar drenler ve dikişler alınana kadar yapılmamalıdır bunun için hekiminizin yönlendirmelerine nazaran hareket etmeniz kıymetlidir.

 

Meme Tamiratı İçin Hakikat Zamanlama Nedir?

Doğru vakte karar vermek için, ameliyatı yapan genel cerrah, onkolog ve plastik cerrah birlikte kıymetlendirme yapması gerekir. Bu kıymetlendirme sonrasında, göğüs tamiratı ameliyatı yapılabilir kararı çıktıktan kişi, rastgele bir periyotta göğüs rekonstrüksiyon ameliyatı olabilir.

 

Meme Başı ve Areolanın Tamiratı Nedir?

Mastektomi sonrasında doğal bir göğüs oluşturmak için, birden fazla operasyon gerekebilir. Birinci evrede göğüs dokusu tercih edilen prosedür ile oluşturulur. İkinci bir operasyon ile de göğüs başı ve areola (meme etrafındaki koyu renkli dairesel alan) oluşturulur.Areola için dövme yapılabilir ya da areola oluşturulması öbür göğüs başı/kasıktan alınan deri ile tercih edilebilir.

 

Memeler Ortası Simetrinin Sağlanması Nasıl Yapılır?

Meme tamiratı ameliyatı şayet tek taraflı yapıldıysa, öteki göğüs ile farklılıklar olabilir. Göğüs tamiri ile yapılan göğüs, başkasına nazaran daha dik, daha genç olabilir. Başka göğüs ile simetrinin sağlaması için, çeşitli operasyonlar tercih edilebilir. Şayet göğüs yapılan göğse nazaran küçük ise implant uygulaması ile büyütülebilir. Göğsün sarkık kaldığı durumlarda ise göğüs dikleştirme tercih edilebilir.