Protez Diş – Estetik Kaplama 

Protez diş, hastanın diş ve ağız içi doku kayıplarında uygulanan bir tedavi usulüdür. Halk ortasında takma diş olarak da bilinir. Diş tabibi kaybın durumuna nazaran hastaya uygun protez tedavisini belirler. Protez diş tedavisi için hastanın ağız sıhhati ve doku durumunun uygun olması gereklidir. Tedavi edilmeyen periodontal hastalıklardan sonra oluşacak kayıplar, protez diş uygulamaları ile düzeltilebilir. Kimi kazalar sonucu da diş ve doku kayıpları yaşanabilir. Kaybolan diş ve dokular; çiğneme işlevlerini, konuşma ve estetik görünümü etkileyebilir.

 

Protez Diş Tedavisi Nedir?
Protez diş tedavisi, geri dönüşü mümkün olmayan kayıplarda tercih edilen bir uygulamadır. Hasta, tedaviye başlamadan evvel ayrıntılı bir ön muayeneden geçirilerek protez için uygun olup olmadığı denetim edilir. Hastanın mevcut diş ve dokularında protez kullanımını engelleyecek rastgele bir sorun bulunuyorsa öncesinde periodontal tedavi uygulanabilir. Diş ve doku tedavisinden sonra protez dişin daha kolay takılacağı bir alan oluşacaktır. Tedavi edilmeden uygulanan protezler sağlam olmaz ve hastanın rahatsız hissetmesine sebep olabilir.

 

Protez diş tedavisi ile hastanın sağlıklı bir ağız yapısına kavuşması ve daha kolay temizlenecek bir alan oluşması amaçlanır. Bu sayede; kaybolan çiğneme işlevi, konuşma ve estetik görünüm tekrar sağlanabilir. Sindirim sisteminin başlangıcı ağızdır. Dişler, yiyecekleri modüller ve sindirim sürecini başlatır. Protez diş tedavisi, hastanın çiğneme işlevlerini düzelterek sindirim sisteminin düzgün çalışmasına katkıda bulunur. Protez diş rengi, hastanın doğal dişlerine en yakın formda seçilerek estetik açıdan hoş bir manzara sağlanır. Protez diş tedavisi ile hastanın kayıpları giderilip toplumsal hayattan kopması engellenir.

Protez Diş Çeşitleri Nelerdir?
Protez diş çeşitleri, hadisenin durumuna nazaran farklılıklar gösterir. Uygun tercih, diş tabibi tarafından yapılan ön muayene sonrasında belirlenir. Seçim yaparken; diş ve dokulardaki kaybın boyutu, durumu ve hastanın muhtaçlıkları göz önünde bulundurulur. Protez dişler, sabit protez ve hareketli protez olarak iki ana kümeye ayrılır. Sabit protez dişler, hastanın ağzına sabitlendiği için bu ismi almıştır. Hareketli protezler ise istenildiğinde çıkarılıp temizlenebilir.

Sabit Protez Diş Nedir, Nasıl Uygulanır, Çeşitleri Nelerdir?
Sabit protez diş tedavisinde, yapılan protez hastanın ağzına simantasyon tekniği ile yapıştırılır. Protezin sabitlenmesi için vidalı sistemler de tercih edilebilir. Tedavi tamamlandığında protez hastanın ağzında sabit kalır. Hasta kendi kendine sabit protezi çıkaramaz. Sabit protezler rahat bir çiğneme işlevi sağlar. Protezin takılması için mevcut doğal dişler kesilip küçültülür. Hassas ölçülerle yapılan protez küçültülen dişlerin üstüne yerleştirilir.

 

Sabit protez için alınan ölçülerle evvel bir model yapılır. Protez, yapılan model üstünde oluşturulur. Diş ve dokularla teması ayrıntılı olarak incelenip prova edilir. Rahatsızlık vermemesi için protez temas noktaları düzeltilip son haline getirilir. Protez diş, hazırlanan mevcut dişler üstüne sabitlenerek tedavi tamamlanır. Sabit protez dişlere alışma mühleti hareketli çeşitlerine nazaran daha kısadır.

 

Tek Diş Kaplama
Tek diş kaplama yani tek kuron uygulaması, çok fazla kayıp diş olmayan olaylarda tercih edilir. Çok doku kaybına uğrayan diş, küçültülüp üstüne protez uygulanır. Hastanın ağzında daha kolay temizlenebilen bir alan oluşturulur. Protez diş ile estetik görünüm ve işlevsellik tekrar sağlanır. Bu uygulamada protez, yerinde sabit kalacağı için hasta kendi dişleri üzere diş bakımı yapabilir. Küçük bir sabit protez olduğu için alışma mühleti de epeyce kısadır.

 

Köprü Diş Protezi
Köprü diş protezi, çeşitli sebeplerle birden çok diş kaybı olan hadiselerde uygulanabilir. Doğal dişlerin ortasındaki kayıpların giderilmesi için kullanılan bir yoldur. Hastanın mevcut olan, köprünün sabitleneceği dişleri kesilip küçültülür. Kayıp dişler, küçültülen doğal dişlerle birlikte kaplanır.

 

Köprü sürecinde takviye olarak kullanılacak doğal dişler sağlam olmalıdır. Diş ve dokularda rastgele bir sorun varsa, protezin daha rahat uygulanabilmesi için öncelikli olarak bu meselelerin giderilmesi gerekir. Köprü tedavisinde alınan ölçülerle süreksiz bir protez yapılabilir. Gerçek protez prova edilip rahat bir kullanım sağlanır. Tedavinin son etabında süreksiz protez sökülür ve hastaya yapılan sabit protez takılır.

 

İmplant Üstü Sabit Protez
Çene kemiğine yerleştirilen titanyum alaşım vidalara implant denir. Hastanın çenesine yerleştirilen implantlar sağlam bir takviye oluşturur. İmplantlar yardımı ile yapılan bu tedavi, yalnızca sabit protezler değil hareketli protez tedavilerinde de kullanılır. Bir ya da birden çok diş kaybı varsa diş doktoru implant tekniğini seçebilir. Diş çekimi sırasında implant uygulanabilir yahut düzgünleşme sağlandıktan sonra implant için diş eti tekrar açılabilir. Hastanın seçim yapabileceği farklı üreticilerden sağlanan implantlar mevcuttur.

 

İmplant üstü protezlerde kullanılacak implant sayısı, hastanın ağız yapısı ve dokuların durumu göz önünde bulundurularak belirlenir. Ağız yapısı ve dokular all on four tekniği için uygunsa, üst ve alt çene için kullanılacak 4’er adet implant kâfi olacaktır. Başka implant üstü protez seçeneklerinde üst çenede 6 ile 8, alt çenede ise 8 implant sabit protez diş tedavisi için kullanılabilir.

 

All On Four İmplant Tekniği Nedir, Avantajları Nelerdir?
All on four implant tekniği, 2000’lerin başında geliştirilen bir uygulamadır. Dokularda çok kayıp olan olaylar ve sabit protez kullanmak isteyen hastalar için tercih edilebilir. Hastanın alt çenesine açılı bir formda 4 adet implant yerleştirilir. Tomografi yardımıyla oluşturulan 3 boyutlu model sayesinde ağız yapısı ayrıntılı olarak incelenir. En hakikat pozisyonlar seçilerek implant yerleştirilir. İmplant uygulanan alanlarda tam düzgünleşme sağlandıktan sonra yapılan protez hastaya takılabilir. All on four implant tekniğinin avantajları şu halde sıralanabilir.

 

Kullanılacak implant sayısı daha azdır.
Cerrahi müdahale müddeti daha kısadır.
Tedavi müddeti kısa olduğu üzere başka usullere nazaran daha uygun fiyatlıdır.
Bu teknikte protez diş hastanın damak kısmını kapatmaz.
Hem kullanım kolaylığı sağlar hem de tat dokusunda kayıplar daha azdır.
Ağız içerisinde daha az yabancı husus olacağı için alışması daha kolaydır.
Hareketli protez kullanmak istemeyen hastalar için en uygun seçeneklerden biridir.
 

All on four sisteminde, implantlar hastanın çene kemiğine yerleştirildikten sonra süreksiz protez çabucak takılabilir. Bu sayede tedavi süreci, süreksiz protez yardımıyla çok daha konforlu olur. Tam düzgünleşme sağlandıktan sonra yapılan son inceleme ile protez implantlar üzerine sabitlenir. Tedavi mühleti boyunca diş doktorunun bakım ve kullanım tavsiyelerine uyulmalıdır. Güzelleşme müddeti, hastaya ve dokuların durumuna nazaran değişiklik gösterebilir. İhtimamlı yapılacak ağız bakımı ile ortalama 3 ay sonra süreksiz protez diş çıkarılıp yerine hasta için yapılan protez takılır.

Hareketli Protez Diş Nedir, Çeşitleri Nelerdir?
Hareketli protez diş tedavisinde kullanılan protezler, hastanın istediği vakit çıkarıp takabileceği bir yapıya sahiptir. Ekseriyetle art tarafta hiç dişi kalmamış yahut sabit protez diş tedavisi için yetersiz sayıda doğal dişi bulunan hastalar için tercih edilir. Hastanın ağzından hassas ölçüler alınıp bir model oluşturulur. Protez dişler bu model üzerine yapılır ve hasta kullanmaya başlamadan evvel prova edilir. Son olarak, rahatsızlık veren noktalar düzeltilip protez diş hastanın kullanımına uygun hale getirilir.

 

Total Protez
Total protez, hastanın ağzında hiç doğal diş kalmadığı durumlarda tercih edilir. Tam protez olarak da bilinir. Hastanın alt ve üst çenesine farklı ayrı uygulanır. Tedavi sonrasında hastanın tam proteze alışması vakit alabilir. Alışma mühleti genelde 4 - 6 haftadır. Hastanın salgı bezlerindeki uyarılmadan ötürü birinci günlerde tükürük salgılanması artabilir. Vakit içinde dokularda oluşabilecek kayıp ve değişiklikler protezin ahengini etkileyebilir. Hasta ağız sıhhatine dikkat etmezse ağız yapısı değişeceği için rahatsızlık verebilir.

 

Parsiyel Diş Protezi
Parsiyel protez, hastanın kısmi diş kaybına uğradığı durumlarda tercih edilir. Kısımlı protez olarak da isimlendirilir. Kayıp dişlerin yerine de parsiyel protez tedavisi uygulanabilir. Bu usulde kullanılan protezler doğal dişlerin üzerine birçok farklı usulle tutturulabilir. En çok kullanılan metot kroşe ismi verilen metal kanca tellerle yapılan protez çeşididir. Parsiyel protez bu nedenle halk ortasında kancalı protez olarak da bilinir. Bu hareketli protez çeşidi, ağız içerisinde daha az fark edilen hassas ilişkilerle yahut doğal dişlerin üzerindeki kuronlara tutturulabilir. Kuronlar, hastanın ağzına protezin daha rahat yerleşmesini sağlar.

 

Geçici Diş Protezi
Geçici diş protezi, isminden da anlaşılacağı üzere kısa periyodik tahliller için uygundur. Tedavi edilemez hale gelen yahut kaza sonucu kaybedilen birden çok diş olduğunda tercih edilebilir. Protez diş ekseriyetle sabit ve kalıcı tedaviler uygulanmadan evvel estetik tasaları gidermek ve çiğneme işlevini devam ettirmek gayeli kullanılır. Süreksiz diş protezi, hastanın tedaviden sonra daha rahat bir düzgünleşme müddeti geçirmesini sağlar. Süreksiz protez kullanan hastanın, yediklerine dikkat etmesi ve mümkünse bu süreçte yumuşak besinler tüketmesi tavsiye edilir. Yumuşak besinler, süreksiz protez ve implantlardaki baskıyı azaltacaktır. Rastgele bir sorun oluştuğunda diş tabibine başvurulması gerekir.

 

İmplant Takviyeli Overdenture Protez
İmplant takviyeli overdenture protez, isminden da anlaşılacağı üzere implantların üstüne protezin yerleştirilmesi ile uygulanır. Çene kemiği içerisine yerleştirilen implantlar diş kökü vazifesini üstlenerek protezin ağızda tutunmasını sağlar. Bu tedavi uygulaması, doğal dişlerin hepsini kaybetmiş hastalarda, protezin daha sağlam tutunması için kullanılabilir. Alt çene için yapılan protezlerde çıkıp düşme daha çok görülür. İmplantlar, alt çene için yapılan protezlerin daha sağlam olmasını sağlar. Bu süreç ile ağıza sabitlenen protez, çiğneme işlevini düzeltir ve konuşma kaybını minimuma indirir.

 

Protez Diş Hangi Gereçlerden Yapılır?
Protezler yapılırken daha az rahatsızlık vermesi ve uzun müddet dayanması için özel gereçler kullanılır. Protez tabanında, polimetil metakrilat ya da PMMA olarak da bilinen akrilik gereçler kullanılır. Özel renkli akrilik gereçler, protezin diş etine benzetilmesini sağlar. Bu sayede doğal diş ve dokularla uyumlu estetik bir manzara oluşturulur. Üst çene protezleri, damağı büsbütün kaplayacak biçimde yapılır. Alt çeneye uygulanan protezlerde ise farklı teknikler kullanılır. Alt çene protezi, lisana yeteri kadar alan kalması için U formunda yapılır.

 

Protezlerin gerçek dişlere benzemesi için ekseriyetle porselen gereç kullanılır. Doğal dişler üzere ışık geçirgenliği olan porselen gereç altında ise dayanıklılığın artması gayesiyle metal bir yapı bulunur. Metal altyapı az da olsa estetik manzarayı bozabilir.

 

Gelişen teknoloji ile birlikte, tıbbın öbür alanlarında muvaffakiyetle kullanılan zirkonyum, diş protezlerinde de yaygın olarak tercih edilmeye başlanan bir başka tanınan materyaldir. Zirkonyum, porselen altyapısı olarak kullanılıp, metal altyapının oluşturduğu nahoş manzaranın önüne geçebilir. Bu gereç, tıpkı porselen üzere ışık geçirgenliğine sahip olduğu için, hastanın kendi dişlerine daha yakın benzerlikte protezler yapılmasına imkân verir. Zirkonyum ayrıyeten; ısı ve elektriği iletmemesi, yüksek ısı ve darbelere güçlü olması sebebiyle tıp alanında sıklıkla kullanılan materyaller ortasındadır.

Protez Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Protez diş tedavisi sonrasında diş doktorunun talimatlarına uyulması, protezin ömrünü uzattığı üzere daha rahat bir kullanım konforu sağlar. Her protez diş cinsinin farklı bakım ve paklık yolu bulunur. Protez bakımının yanı sıra ağız bakımı da uzun müddetli ve rahat kullanım için değerlidir. Sabit protez dişlerin bakım ve paklığı, tıpkı doğal dişlerdeki üzere yapılabilir. Sabit protezler ağızdan çıkmadığı için paklık süreci protez ağızdayken uygulanabilir. Tıpkı doğal diş paklığında olduğu üzere protezler için de birebir ihtimamın gösterilmesi tavsiye edilir.

 

Hareketli protez diş paklığı için su içerisine eklenerek kullanılan efervesan tabletler tercih edilebilir. Tablet eritildikten sonra, protez hazırlanan suyun içinde bir mühlet bekletilerek temizlenebilir. Protezi temizlemek için diş fırçası yahut protez fırçası da kullanılabilir. Protez tekrar yerleştirilmeden evvel ağız temizliğinin de yapılması tavsiye edilir.

Protez Bakımı Ve Paklığı Neden Kıymetlidir?
Protez diş kullanımı süreksiz bir tedavi değildir. Daima kullanılacak protezin bakım ve temizliğinin hakikat yapılması, estetik imaj ve kullanım konforunda devamlılık sağlar. Bu sayede protezin kullanım ömrünü uzatılabilir. Protez tedavisinden sonra da ağızda doğal dişler ve doku bulunur. Bu nedenle, protez kullanılmaya başlandıktan sonra da ağız bakım ve paklığına dikkatli olarak devam edilmesi tavsiye edilir. Diş tabibinin tekliflerine uyulması, protezin oturduğu alanda tahriş ve dokularda enfeksiyon oluşmasını önleyebilir. Doğal dişlerde olduğu üzere protez dişlerde de bakteri plağı oluşabilir. Protez üzerinde oluşan tartar, diş eti enfeksiyonlarına sebep olabilir.

Protez Diş Paklığı Nasıl Yapılmalıdır?
Yiyecek artıklarının protez üzerinden uzaklaştırılması gerekir. Bu nedenle yemeklerden sonra protezin temizlenmesi önerilir. Yatmadan evvel protezin diş fırçası yahut protez fırçası ile temizlenmesi, plak oluşumunu ve lekelenmeyi önleyecektir. Protez fırçalama sürecinde, diş macunu yahut protez bakım eserleri tercih edilebilir. Aşındırıcı unsurların protez paklığında kullanımı kalıcı çizilmelere neden olabilir. Bu durum, protezin çizilen kısımlarda yemek artıklarının kalmasına neden olacaktır. Çizikler, ilerleyen süreçte protez üzerinde lekelenme ve renk değişimine neden olabilir. Protez diş paklığında özel üretilmiş temizleyiciler kullanıldıktan sonra protezin düzgünce durulanması tavsiye edilir. Protez diş üzerinde görülen lekelenme ve tartar oluşumları, diş doktoru tarafından ultrasonik aygıtlarla temizlenebilir.

Protezde Hasar Oluştuğu Vakit Ne Yapılması Gerekir?
Protez kullanıma bağlı olarak çizik ve lekelenmeler görülebilir. Ağız sıhhatine bağlı olarak dokulardaki değişiklikler, konfor ve işlevselliği büyük ihtimalle etkileyecektir. Protezin kullanımı sırasında çeşitli sebeplerle kırılmalar oluşabilir. Hastanın protez kırılması üzere sıkıntılarla karşılaştığında kendi başına müdahale etmesi tavsiye edilmez. En kısa müddette alanında uzman bir diş tabibine müracaat yapması gereklidir. Bu üzere durumlarda hasta kendi başına proteze müdahale ederse, daha büyük sıkıntılara yol açabilir. Çizik ve kırılma üzere durumlarda ağız sıhhati olumsuz etkilenir. Bu olayların; çiğneme işlevlerinde, estetik görünümünde ve konuşmasında bozulmalar görülebilir.

Protez Diş Fiyatları Nasıldır?
Protez diş fiyatları, hastanın durumuna ve yapılacak olan uygulamaya nazaran farklılık gösterir. Diş doktoru tarafından tatbik edilen ön muayeneden sonra tercih edilen tedavi usulü, protez diş fiyatı konusunun da netleşmesini sağlayacaktır. Takma diş fiyatları, protezin sabit yahut hareketli olarak seçilmesine nazaran de çeşitlenir. Süreksiz takma diş fiyatları, çoklukla uygulanan tedavi fiyatı içerisine dahil edilir. Bu mevzuda, uzman olan tabip tarafından yapılan ön muayene sürecinde de bilgi alınabilir.

 

Sabit protez diş fiyatları, yapılan tedavi sürecinde muhakkak olabilir. Bu süreçte kullanılan implant ve kemik tozu üzere ek materyaller, fiyatlandırmada dikkate alınan faktörler ortasındadır. Kalıcı diş protezi fiyatı, kullanılacak olan implant sayısına nazaran de değişir. Eklenen her implant fiyatlandırmayı değiştirecektir. Tek diş protez fiyatları ise seçilecek olan implant markasına ve protez imalinde kullanılan gerece nazaran değişebilir. Porselen ve zirkonyum, kaplama ve protez diş üretiminde kullanılan en tanınan materyallerdir.

Protez Diş Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Protez diş yaptırmaya karar vermeden evvel bu başlık altında bulunan soru ve karşılıkları inceleyebilir, husus hakkında daha sağlıklı fikirler edinebilirsiniz. Bu kısımdaki karşılıklar, protez yaptırmak isteyen hastaların en çok merak ettiği soruları içerir. Protez diş tedavisi hakkında size özel, daha ayrıntılı bilgi almak için Cerrahi Diş bağlantı sayfasında bulunan kanallardan dilediğiniz vakit bize ulaşabilirsiniz.

Cerrahi Diş Protez Kliniğinde Hangi Süreçler Yapılmaktadır?
Cerrahi Diş Protez Kliniği, protez diş konusunda uzman diş doktorlarına sahiptir. Tüm protetik uygulamalar hastaya özel olarak yapılır. Yapılan uygulamalar ise şu haldedir.

 

Bölümlü protez.
Tam protez.
İmmediat protez.
Veneer kuron.
Laminat veneer kuron.
Lumineers kuron.
Zirkonyum kuron.
Kıymetli metalli porselen kuron.
İmplant takviyeli protezler.
İmplant üstü kron seramik.
İmplant üstü zirkonyum.
Teleskop kuron.
Geçici kuron.
Gece plağı (bruksizm-diş gıcırdatma i̇çin).
Tamir, kuron köprü tamiri.
Diş i̇lavesi (tek diş).
Düşmüş kuron ve köprü simantasyonu.
Diş üstü protezi (overdenture).
Diş Protezi Nedir, En Uygun Tip Nasıl Seçilir?
Diş protezi, kaybedilen dişlerin işlevlerini hastaya geri kazandırılması için yapılan tüm yapay gereçlerdir. Diş protezi tedavisi, protez uzmanları tarafından yapılmaktadır. Protez tedavisinde hastaya uygulanacak en yeterli protez hangisidir? Bu sorunun yanıtını lakin, hastanın hangi protez tipine uygun olduğunu belirleyen protez uzmanı verebilir. Zira protez tedavileri şahıstan bireye değişmektedir.

Kaç Çeşit Diş Protezleri Vardır?
Hazırlanacak olan protez, hastanın durumuna nazaran farklı gereçler ve yapılış tekniklerine sahiptir. Bu nedenle protezler çok çeşitlidir. Diş protezleri, yapılış tekniği ve kullanılan materyal göz önüne alındığında üç ana başlık altında toplanabilir.

 

Sabit Protezler, yapıştırılarak uygulanır ve hastanın çıkaramayacağı formda tasarlanmışlardır. Bir defa yerine takıldıktan sonra oynamazlar ve çok konforlu bir kullanım imkânı sunarlar.
Hareketli Protezler, hasta tarafından çıkarılıp takılabilen ve kullanımı daha güç seçeneklerden biridir. Lakin, alışma sürecinden sonra hasta rahat bir biçimde hayatına devam edebilir.
İmplant üstü Protezler; implant sayısına nazaran çeşitlilik gösteren, kaplama formunda yahut takıp çıkarılabilir özellikteki tüm protezler olarak nitelendirilebilir.
Sabit Protez Çeşitleri Nelerdir?
Kuron  (tek dişin kaplanması şeklinde).
Köprü (eksik dişlerin yanındaki dişlerle birlikte kaplanması - genelde uygulanan).
Lamine (yaprak porselen).
Zirkonyum porselen.
Hareketli Protez Çeşitleri Nelerdir?
Total protezler, hiç diş olmayan ağızlara uygulanmaktadır. İleriki yaşlarda tercih edilir.
Parsiyel protezler, kısmen dişsiz ağızlara uygulanmaktadır. Kroşe ismi verilen, dişlerin üstüne gelen kancalar yahut tırnaklar kullanılmaktadır.
Hassas tutucu protezler, kısmen dişsiz ağızlara uygulanan, kancası olmayan metal takviyeli protez çeşididir.
İmmediat protezler, halk ortasında süreksiz diş olarak bilinen, operasyon sonrası hastanın hayatına çabucak kaldığı yerden devam etmesini sağlayan protez çeşididir.
İmplant Üstü Protez Çeşitleri Nelerdir?
Sabit, bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlar: İmplant üstü sabit protezler, metal seramik (porselen) kaplamalar, zirkonyum porselen kaplamalar olmak üzere çeşitlendirilir. Ayrıyeten, implant sayısı dikkate alınarak All On Four yahut hibrit sabit protezler de mevcuttur. Hareketli, büsbütün dişsiz ağızlara uygulanan total gibisi protezler: İmplant üstü hareketli protezler; barlı, locaterlı, ball-attachment protezler olmak üzere çeşitlendirilir.

Protezlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Hareketli protezlerin bakımı epey kolaydır. Günlük olarak çıkarılıp, yemeklerden sonra lavaboda protez temizleme fırçaları ile temizlenmesi kâfi olacaktır. Bilhassa yatmadan evvel çıkarıp temizlemek çok daha yararlı olur.

Protezler Takıldıktan Sonra Konuşmam Değişti. Bu Durum Kalıcı Mıdır?
Bu durum tam dişsiz bireylere hareketli yahut sabit diş protezleri takıldığında ya da ön dişlerde protetik değişiklik yapıldığı vakit olur. Bireye uygun gerçek bir protez yapıldığı takdirde, 7 - 10 gün içinde konuşma eski haline döner.

Tedavi Ne Kadar Sürer?
Protetik tedavilerde üretim süreci ortalama 7-10 gündür.

Tedavi Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyim?
Ağız ve diş sıhhati için fırçalama ve ip kullanımı olmazsa olmazlardandır. Köprü sistemlerinde dişler birleşik olduğu için iple ortaları temizlenemez. Bu nedenle arayüz fırçası kullanılması gerekir. Hareketli protezler, ağıza ahenk sürecinde damaklarda vuruklara neden olabilir. Acıtan yerlerin protez içinden aşındırılması gerekir. Bu formda proteze alışma sürecinin daha kolay geçmesi sağlanmalıdır. Alışma sürecinde acıtan yerlere sabredip, ileride geçebileceğini düşünerek beklenmesi tavsiye edilmez. Bu durum önemli vuruklara sebep olabilir. Doğal dişler ile yapılması uygun olmayan, fındık ve ceviz kırmak üzere süreçlerin kaplama ve protezler için de geçerli olduğunu unutmamak gerekir.