Doğuştan, kalıtımsal yahut yaş almayla ortaya çıkan göz kapağı sorunları blefaroplasti ile kolay kolay tahlile kavuşuyor.

 

Göz kapağı cerrahisi olarak isimlendirilen blefaroplasti alt ve üst göz kapaklarındaki fazla yağ, kas ve deri dokusunun çıkarılmasıyla bu dokulara dayanak olan göz etrafı kısımlarının gerginleştirilmesi sürecidir. Bu uygulama ile göz kapağı düşüklükleri, içe yahut dışa dönmüş üst ve alt göz kapakları, torbalanmalar, göz etrafı kırışıklıkları düzeltilerek dinç ve doğal bakışlara kavuşmanıza imkan verir.

 

Üst blefaroplasti, üst gözkapağında doğal olarak bulunan katlantıdan, alt blefaroplasti ise çabucak kirpiklerin tabanından yapılan operasyonlar oldukları için ameliyat sonrasında görülebilen izler kalmaz.

 

Lokal ya da genel anestezi ile yapılan süreç sonrası 4-5 gün içerisinde birinci güzelleşme süreci tamamlanır ve toplumsal yaşama dönülebilir. Fakat ameliyata ilişkin son hali görmek için 3-6 ay geçmesi gerekir.

 

 

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Göz kapağı ameliyatı olarak da bilinen blefaroplasti, gözün alt ve üst kısmında yer alan göz kapaklarında meydana gelen sarkma, torbalanma, renk değişikliği, kırışıklık üzere kozmetik açıdan beğenilen görünmeyen ve bazen işlevsel olarak da sorun yaratan yapıların giderilmesi için uygulanır. Göz kapağı estetiği süreçlerinde üst göz kapağı düşüklüğü giderilebilir. Göz kapağı sarkması şikayetinin giderilmesi için göz kapağının katlanma çizgisine kesi açılır. Böylelikle göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrasında yara izi dışarıdan bakıldığında görünmez. Alt göz kapağı ameliyatı ya da farklı bir deyişle göz altı torbası ameliyatı ise bölgede yer alan yağ yastıklarının yerine asılması ya da bu dokuların çıkarılması ile yapılır. Alt göz kapağı sarkması için yapılan cerrahi teşebbüslerde de kesi, kirpiklerin alt bölgesinden yapılır. Böylelikle operasyon sonrasında kozmetik açıdan makus bir görünüm oluşmaz.

 

Göz Kapağı Neden Sarkar?

En büyük organ olarak da tanımlanan deri, vakit içinde çeşitli faktörlerin tesiriyle elastikiyetini kaybetmeye başlar. Tüm bedende farklı devirlerde gerçekleşen bu durum, yüz ve göz etrafında daha erken periyotta ortaya çıkabilir. Göz kapağının sarkması da cildin elastikiyetini kaybetmesinden kaynaklanır. Böylelikle deri, göz kapaklarının etrafında ağırlaşır. Tüm bunların sonucunda ise üst göz kapağı düşüklüğü, göz altı torbaları, kaz ayağı olarak tabir edilen göz kenarındaki kırışıklıklar, renk değişimi üzere kozmetik ve işlevsel açıdan sorunlar ortaya çıkar. Göz kapağı düşmesi, kimi bireylerde görmeye mahzur olacak boyutlara dahi ulaşabilir. Birtakım şahıslarda ise göz kapağı sarkmasına ek olarak alın ve kaşların aşağı inmesi de görülebilir. Blefaroplasti olarak isimlendirilen göz kapağı ameliyatı tipleri sayesinde gerek kozmetik gerekse fonksiyonel sorunlar ortadan kaldırılabilir.

 

Göz Kapağı Ameliyatı Kimlere Yapılmaktadır?

Göz kapağı ameliyatı, temelde 35 yaş ve üzeri bireylere yapılan bir estetik operasyon olsa da işlevsel kayıp yaşayan bireyler için daha erken devirde de yapılabilir. Farklı bir deyişle kimi olaylarda genetik ve çevresel etkenler nedeniyle göz kapağındaki düşüklük, kişinin görme yetisini olumsuz etkileyebilir. Bu üzere durumlarda hem medikal hem fonksiyonel hem de estetik açıdan kayıplar meydana gelebilir. Göz kapağı düşüklüğü ve göz altı torbası ameliyatı tipleri, blefaroplasti yani göz kapağı estetiği olarak tanımlanır. Ekseriyetle yaşlanma belirtilerinin birinci kere ortaya çıktığı göz etrafında meydana gelen kırışıklıklar, göz altı torbalanmaları, üst göz kapağında meydana gelen düşüklük ve sarkmalar, kaz ayağı biçimindeki çizgiler, renk değişimleri, göz estetiği ameliyatları sayesinde giderilebilir. Göz kapağı ameliyatı olanlar, yaklaşık 8 sene boyunca canlı ve genç bir görünüme sahip olur. Bu durumun temel sebebi ise yaşlanmanın devam etmesidir.

 

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Gerek göz kapağı estetiği gerekse göz altı torbası ameliyatı öncesinde kişinin tabibe ne istediğini net bir formda anlatması değerlidir. Bilgisayar üzerinde yapılacak olan modellemelerde, operasyon sonrası kişinin nasıl görüneceği detaylı olarak değerlendirilmelidir. Göz kapağı estetiği yaptırmaya karar verildikten sonra tabip, kişinin genel sıhhat hikayesini alır ve ameliyat günü planlanır. Operasyon sırasında kanama riskinin en aza indirilmesi için tabip, varsa kullanılan ilaçlar hakkında bilgilendirilmelidir. Hekim denetiminde kan sulandırıcı ve antibiyotik tipi ilaçların bırakılması gerekebilir. Operasyon sonrasında düzgünleşme sürecinin süratli olması için alkol ve sigara tüketimine operasyon öncesi ve sonrasında son verilmelidir. Tüm bunlara ek olarak, bitkisel besin destekleri, bitkisel ilaçlar ve bitki çaylarının tüketilmemesi önerilir.

 

Göz Kapağı Estetiği Kalıcı mıdır?

Göz altı torbası ya da göz kapağı düşüklüğü tedavisi için yapılan blefaroplasti süreci temel olarak kalıcıdır. Kişinin daha genç ve canlı görünmesini sağlar. Lakin yaşlanma süreci devam ettiği için vakit içinde bir ölçü göz kapağı düşmesi ya da torbalanma üzere estetik sorunlar oluşabilir. Bu durum genetik ve çevresel faktörlere nazaran farklı vakitlerde oluşsa da blefaroplasti süreçleri sonrasında elde edilen estetik görünüm, yaklaşık 8 yıl kadar sürer. Ayrıyeten kişinin beslenme stili, güneş altında korunmasız olarak geçirilen mühlet, uykusuzluk, alkol ve sigara kullanımı üzere etkenler de bu müddetin farklılaşmasına yol açar. Münasebetiyle göz kapağı ameliyatı katiyen kalıcıdır ya da geçicidir demek yanlışsız bir yaklaşım değildir.

 

Göz Kapağı Ameliyatı Riskli mi?

Halk ortasında göz kapağı estetiği olarak da bilinen göz kapağı ameliyatı, cerrahi bir teşebbüs olduğu için bir ölçü risk taşır. Epey ender görülen bu riskler, anesteziye bağlı olabileceği üzere blefaroplasti süreciyle alakalı olarak da gelişebilir. Çabucak her operasyonda olduğu üzere göz estetiğinde de kanama riski bulunur. Bu nedenle kullanılan medikal ve bitkisel ilaçlar hakkında tabip bilgilendirilmelidir. Göz kapağı ameliyatı risklerinden biri de entropiondur. Göz kapağının aşağı çekilmesi olarak açıklanabilen bu durum, göz derisinin gereğinden fazla ölçüde alınmasından kaynaklanır ve deri eklenmesi ile çözülebilir. Göz kapağı operasyonlarında enfeksiyon riski sıfıra yakındır ve cerrahi süreç sırasında göze müdahale edilmediği için görme kaybı ya da körlük üzere endikasyonlar görülmez.

 

Göz Kapağı Estetiğinde İz Kalır mı?

Blefaroplasti sonrasında estetik açıdan göze çarpan bir iz kalmaz. Bu durum üst göz kapağı ameliyatı olarak bilinen göz kapağı kaldırma süreci için de göz altı torbası ameliyatı için de geçerlidir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, göz kapağında yer alan kas dokusunun ve fazla derinin alınması ile yapılır. Fakat bu ameliyat cinsinde kesi, göz kapağının katlanma çizgisinden yapılır. Böylelikle göz açıkken kesi izi görünmez. Alt göz kapağı estetiği süreçlerinde ise yağ yastıkları asılır. Şayet sarkma ya da torbalanma ileri boyuttaysa yağ yastıkları göz çukuruna hakikat yaydırılır. Gerekli durumlarda kas dokusu ve fazla deri alınır. Bu süreç için oluşturulan kesi de kirpiklerin çabucak altından açılır. Hasebiyle göz altı torbası ameliyatı sonrasında da çok dikkatli ve yakından bakılmadığı sürece iz belirli olmaz.