Dudak Dolgusu Hakkında Her Şey

Dudak dolgusu, daha dolgun dudaklar sağlayan kozmetik bir süreçtir. Dolgun dudaklar yüzyıllardır estetik bir ülkü ve gençliğin simgesi olarak görülmüştür. Yağ enjeksiyonu yahut dermal dolgu hususları ile dudak büyütme, dudakları dolgunlaştırır ve yüzün görünümünü güzelleştirir.

 

Dudak dolgunlaştırma, şekillendirme, alın çizgilerinde, burun kenarlarında, ağız kenarı ve kıvrımlarında, dudak ve çene ortasında vakitle yahut yapısal olarak oluşan çöküntülerin giderilmesi rastgele bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan cilt altına enjekte edilen dolguyla mümkün.

 

Kullanılan dolgu hususu içerdiği hyalüronik asitle cilde canlılık, parlaklık, nem ve sıkılık kazandırır. Bu unsur cildin yapıtaşlarından biri olduğu için yüz ve bedenin istenen her bölgesine inançla uygulanabilir.

 

Dudak Dolgusunda Başarı

Doğal olarak ince dudaklı yahut dudak hacminde yaşla bağlı bir azalma olan hastalar tipik olarak prosedürden epey yeterli sonuçlar elde ederler. Kişi talep ettiği takdirde estetik cerrah, enjekte edilebilir dudak dolgu unsurları yahut yağ transferi ile uyguladığı dudak büyütme sonuçlarını evvelki ve sonraki hasta fotoğrafları formunda gösterecektir.

 

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolguları dudak dolgunlaştırma, şekillendirme yahut dudak etrafındaki kırışıklıkları gidermek maksadıyla kullanılır. Bu dolgular hyaluronik asit bazlıdır. Uygulama yaklaşık 15-20 dakika sürer. Öncesinde bir anestezik krem uygulanır, bu sayede ağrısız bir uygulama sağlanır. Enjeksiyon ince bir iğne ya da kanül ile gerçekleştirilir. Süreçten sonra kişi günlük hayatına çabucak dönebilir. Sonuç olarak ince dudak yapısı dolgunlaştırılır ve asimetriler düzeltilebilir.

 

Dudak Dolgusu Ne Vakit Oturur?

Dudak dolgusu uygulaması yapıldıktan sonra sonuçlar çabucak fark edilmeye başlar. Süreç sonrasında birkaç gün içerisinde kaybolacak şişlik ve ödem oluşabilir. Yaklaşık 10 gün sonra dudak biçimi büsbütün oturur. Şayet uygulama birinci defa yapılıyorsa 15 gün sonra bir uygulamaya daha gereksinim duyulabilir. Dudak dolgusunun kalıcılığı doku yapısına ve kullanılan dolgu hususuna nazaran değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık 9-15 aydır.

 

Dudak Dolgusu İçin Uygun Bir Aday Mıyım?

İnce dudaklar birçok bayan için telaş kaynağıdır. Dudak görünümünün güzelleşmesi ve ince dudaklarının dolgunlaşmasını isteyen hastalar için sonuçları âlâ bir metottur. Dudak dolgusu, dudak hacmini artırabilir ve dudak kenarları boyunca yaşa bağlı kırışıklıkları doldurarak görünür çizgiler azaltabilir. Birden fazla bayan bu operasyon için güzel bir adaydır, lakin prosedürü düşünen herkes, bir karar vermeden evvel dudak dolgusu sürecinin riskleri ve yararları hakkında bilgi edinmelidir. Genel sıhhatiniz güzelse, olumlu bir tavır ve gerçekçi beklentileriniz varsa, bu prosedür için kliniğimizde uygun bir aday olabilirsiniz.

 

18 Yaş ve Üzeri

Büyümesi tamamlanmış bireyler; Ekseriyetle, cerrahi, 18 yaş ve üzerindeki yaştaki bireylerde yapılır

Fiziksel Açıdan Sağlıklı

Fiziksel açıdan sağlıklı ve ameliyat geçirmeyi engelleyici hastalıkları bulunmayan bireyler

Gerçekçi Hedefler

Olumlu bir bakış açısı ve görünüşlerinin güzelleştirilmesi için akılda bulunan spesifik, fakat gerçekçi amaçları olan bireyler

Dudak Dolgusu Süreci Öncesi

Dudak büyütme ameliyatından evvel, hastalar tabiplerinden ameliyat öncesi talimatları almalıdır. Yağ transferi ve dudak implantı prosedürleri durumunda, hastalar şunları yapmalıdır:

 

Operasyon Öncesi

Ameliyattan birkaç hafta evvel kan sulandırıcılar üzere birtakım ilaçları, bitkileri ve vitaminleri almayı kesmeli, şayet yağ enjeksiyonu üzere ameliyat gerektiren bir süreç yapılacaksa ameliyat günü gece yarısından sonra yemek yemekten kaçınılmalıdır. Dolgu için bu türlü bir muhtaçlık yoktur.

 

Operasyon Günü

Cerrahi randevularınızda rahat kıyafetler giyin. Ameliyat gününde makyaj, takı ve kontaktlens kullanmayın. Bir aile üyesinden yahut arkadaşınızdan sizi konuta götürmesini isteyin.

 

Operasyon Sonrası

Dermal dolgu unsurları ile dudak büyütme prosedürü, liposuction ve dudak implantlarınınyerleştirilmesine nazaran daha az girişimsel bir süreçtir. Sürüş sırasında rastgele bir ağrı kesici kullanmamaları şartıyla, hastalar otomobillerini kendileri kullanarak randevularına ulaşabilirler.

 

Dudak İmplantı İşlemi

Dudak implantları, dermal dudak dolgu hususlarına nazaran daha rafine sonuçlarla kalıcı dudak büyütme sağlar ve ince dudaklı bireyler için güzel bir seçenektir. Dudak implantameliyatı nispeten kolaydır ve çoklukla tamamlanması yaklaşık bir saat sürer. Cerrahınız evvel dudaklarda küçük kesiler yapacaktır. Kesiler çoğunlukla ağız köşelerinde yapılır, lakin kullanılan spesifik tekniğe bağlı olarak dudakların öbür yerlerinde de uygulanabilir. Cerrah, daha sonra implantı yerleştirmek için ince bir tünel oluşturacaktır. Bu tüneli hakikat bir biçimde oluşturmak, dudak implantının hakikat bir halde yerleştirilmesini ve eşit, doğal görünümlü bir sonuç elde edilmesini sağlamak için hayati kıymet taşımaktadır. Sonra, cerrah implantı yerleştirecek ve dudağa geçirecektir. Son olarak, dudak implantı yanlışsız uzunlukta tam olarak kesilecek ve kesikler kapalı olacaktır.

 

Dolgu ile Dudak Büyütme Prosedürü

Doktorlar en sık olarak dudaklara genç, dolgun, şehvetli bir görünüm vermek için enjekte edilebilir dudak dolgu unsurlarını kullanırlar. Dudak büyütme için çok çeşitli gereçler ve enjeksiyon teknikleri nedeniyle, ferdi gereksinimlerinizi karşılayabilecek birçok seçenek vardır. Dudak büyütme alanındaki ilerlemeler, hekimlerin bunları kalıcı dudak dolgu hususları olarak kullandığı kimi metotları çok tesirli kılmıştır.

 

Dudak Dolgusu İçin Enjeksiyon Teknikleri

Enjekte edilebilir dudak dolgu unsurları ile dudak büyütme, 30 dakika üzere kısa bir müddette beğenilen sonuçlar verir. Anestezi tipik olarak prosedür için gerekli değildir, zira dolgu ekseriyetle lidokain yahut öteki bir topikal anestezik içerir.

Dudak Dolgusu Çeşitleri: Kalıcı ve Süreksiz Dudak Dolguları Enjekte edilebilir dudak dolgu hususları ile sonuçlar geçicidir, zira dolgular sonunda parçalanır ve beden dolguyu emer. Sonuçların müddetinin uzunluğu her bir bireye nazaran değişir, lakin ortalama ekseriyetle dört ila altı aydır. Kalıcı dudak dolgusu için dudak silikonlarını düşünen bireylerin, implantlarınistenen kozmetik faydası sağlayıp sağlamadığını görmek için öncelikle enjekte edilebilir dudak dolgu hususlarını denemeleri önerilir.

Kolajen Bazlı Dudak Dolgusu

Dünya çapında en sık kullanılan enjektabl dolgu hususu olan kollajen, sığır kaynaklı kollajenve insan kaynaklı kollajen olmak üzere iki formda gelir. Bovinden türetilen kolajen, daima izlenen, hastalıksız kapalı sürülerde yetiştirilen ineklerin dokusundan çıkarılır. Sığır kollajenine karşı %3'lük bir alerjik tepki bahtı olduğu için, bu dudak dolgu unsuruyla tedaviden evvel bir alerji testi gereklidir. Beşerden elde edilen kolajen, kadavralardan yahut ameliyatlar sırasında çıkarılmış fazla deriden elde edilir. Beşerden elde edilen kollajeninbiyouyumluluğu, bir ön-tedavi alerjisi testine olan muhtaçlığı ortadan kaldırır ve bu dudak dolgu hususlarını, sığır kollajenini tolere edemeyenler için harika bir seçenek haline getirir.

Hyalüronik Asit Bazlı Dudak Dolgusu

Hyalüronik asit, bedenin bağ dokularında ve derisinde doğal olarak bulunan pak, biyolojik olarak parçalanabilir bir husustur. Hyalüronik asit dudaklara enjekte edilen su molekülleri ile bağlanır. Hyalüronik asit bazlı dolgu unsurlarının dudakları yumuşatmanın yanı sıra dudaklardaki kolajeni güçlendirmeye kadar ulaşan yararları da mevcuttur. Bu dudak dolgu hususları için bir ön tedavi alerjisi testi gerekli değildir.

Yağ Transfer ile Dudak Büyütme Prosedürü

Yağ transferi ile dudak dolgusu , bedenin bir bölgesinden yağ alıp dudaklara enjekte etmeyi içerir. Yağ transferi sırasında yalnızca bedenin doğal dokusu kullanılır, bu nedenle red yahut alerjik tepki nadiren oluşur. Sürecin tesirleri altı ay ile 1 yıldan fazla olacak halde kendini gösterir.

 

Yağ transfer süreciyle dudak büyütme uygulamasında yağ, birinci olarak hastanın bedenindeki (genellikle karın yahut kalça) bir bölgeden liposuction ile alınır. Bu sayede istenmeyen fazla yağlar bulunan bir bölgede bu yağlardan kurtulmak da mümkündür. Yağ daha sonra bir şırınga ve kanül yardımı ile dokulara asgarî hasar verilerek dudaklara enjekte edilir. Enjeksiyonlar iğne deliğine misal biçimde yalnızca yaklaşık 0.2 santimetre çapında küçük kesi izleri bırakır. Bunlar güzelleştiğinde seçilmesi imkansıza yakındır. Yağ transferi ile dudak büyütme, tipik olarak cerrahın ve hastanın tercihlerine bağlı olarak lokal anestezi yahut genel anestezi altında gerçekleştirilir. Prosedür, bedenin bir yahut iki bölgesinde bulunan yağ ölçüsünü azaltmak isteyen ve dudaklarını dolgunlaştırmak hastalar için ülküdür.

 

Dudak Büyütme Süreci Sonrası

Dudak dolgularının uygulanması yoluyla dudak büyütme, yağ transfer prosedürleri yahut dudak implantlarının yerleştirilmesi çoklukla hekimin ofisinde gerçekleştirilir.

 

Dudak Dolgusu Sonrası Ne Beklenir?

Dudak dolgularının uygulanması yoluyla dudak büyütme hekimin ofisinde, yağ transfer prosedürleri yahut dudak implantlarının yerleştirilmesi ise ekseriyetle ameliyathane içerisinde gerçekleştirilir. Dudak dolgusu sonrası güzelleşmenin uzunluğu, uygulanan dudak büyütme prosedürünün spesifik tipine bağlı olarak değişir. Şayet dolgu kullanılıyor ise işten yahut eğitimden geri kalmayı gerektirecek rastgele bir düzgünleşme süreci gerekli değildir. Prosedürü tamamlamak için genel bir sedatif kullanılmadıkça, birden fazla hasta günlük rutinlerine bir gün içinde geri dönebilir. Rastgele bir dudak geliştirme sürecinden sonra şişlik ve morarma beklenebilir. Büyütme için dolgu unsurları kullanılırsa bu tesirler bir hafta kadar sürer. Dudak dolgusu süreçleri sırasında rahatsızlık minimaldir ve nadiren reçeteli ağrı kesici ilaçlarla idare gerektirir.

 

Normal Rutininize Dönüş

Enjeksiyonluk dudak dolgu hususları ile yağ transferini yahut silikonla dudak büyütmeyi takiben düzgünleşme süreci ekseriyetle hastaların olağan aktivitelere dönebilmesi için gün uzunluğu dinlenme gerektirir. Ameliyat sonrası rahatsızlık, reçetesiz ağrı kesiciler ile denetim edilebilir.

 

Dudak silikonu prosedüründen sonra güzelleşme çoklukla en az bir hafta gerektirir ve birçok hasta için bu süreç iki haftaya kadar sürebilir. Ağız dışına yerleştirilen dikişler ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra alınır. Ağız içerisindeki dikişler tıpkı vakit zarfında çözülür. Düzgünleşme süreci tamamlanana kadar dudaklar uyuşabilir. Ek olarak, dudaklar süreçten sonra üç aya kadar sert kalabilir.

 

Kafanızda soru işaretleri mi var? En muteber bilgiye en süratli formda ulaşın.

Esteboss Estetik’in, tecrübeli tabiplerine kolaylıkla ulaşabilir ve sorularınızın size özel yanıtlarını öğrenebdilirsiniz.

 

Dudak Büyütme Riskleri

Genellikle dudak dolgu unsurlarıyla alakalı düşük bir komplikasyon riski olsa da, tepkiniz seçtiğiniz dolgu unsuruna ve düzgünleşme kabiliyetinize bağlı olacaktır. Dudak dolgu hususlarına bağlı daha hafif yan tesirler ortasında damar içine dolgu hususunun kaçması sonucu dudak deveranının bozulması, kızarıklık, morarma, şişme, hafif rahatsızlık, hassasiyet ve enfeksiyon bulunur. Dikkatli yaklaşımla, bu belirtiler en aza indirgenebilir ve birkaç gün içinde kaybolmalıdır. Daha önemli bir risk, hayvansal kaynaklı dudak dolgu hususlarına karşı alerjik bir tepkinin olmasıdır, lakin bu çok enderdir.

 

Yağ Transferi ile Dudak Büyütme Riskleri

Yağ transferi ile dudak büyütme nispeten düşük riskli bir prosedürdür. Bununla birlikte, rastgele bir cerrahi süreçte olduğu üzere, birtakım yan tesirlerin ortaya çıkması mümkündür. Bunlar anestezinin muhtemel risklerinin yanı sıra yağın alındığı alan (karın, bacak vb.) ya da enjeksiyon bölgesi (dudaklar) ile ilgili olabilir ve enfeksiyon, kanama, ve şişmeyi içerir. Bu sürecin bir öteki tarafı enjekte edilen yağ hacminin bir kısmı kalıcı olurken bir kısmının erimesidir. Azamî kalıcılığı sağlamak için yağın alınması ve enjeksiyonu sırasında plastik cerrahın dikkat edeceği teknik ayrıntılara ek olarak kişinin sigara içilmemesi üzere bir kadro ameliyat sonrası tekliflere uyması da elzemdir.

 

Kalıcı Dudak Büyütme Riskleri

Diğer kozmetik ameliyatlarla karşılaştırıldığında, dudak implantlarından kaynaklanan komplikasyon riski nispeten düşüktür. Bununla birlikte, rastgele bir ameliyat geçirmeden evvel muhtemel komplikasyonların farkında olmak uygun bir fikirdir. Kalıcı dudak büyütme ile alakalı risklerin bir kısmı, implant reddi, enfeksiyon, implant migrasyonu, skar oluşumu ve dudakların sertliğidir. Bununla birlikte, bu riskler, dudak implant prosedürünü gerçekleştirmek için tecrübeli bir cerrah seçerek büyük ölçüde azaltılabilir.

 

Dudak Dolgusu Hakkında Sorular ve Cevapları

Dudak dolgusu kimler için uygun değildir?

Hamileyseniz yahut emziriyorsanız yahut şiddetli alerjiniz varsa, bu süreç sizin için sakıncalıdır. Belirli bağ dokusu rahatsızlıkları olan bireylerde, yan tesir riski de daha yüksek olabilir.

 

Dudak dolgusu kullanmanın rastgele bir yan tesiri var mı?

Yan tesirler enderdir lakin enjeksiyon bölgelerinde kızarıklık, şişlik, ağrı, kaşıntı, çürük ve renk solmasına neden olabilir. Bu tesirler tipik olarak bizatihi yahut tedaviden 1 ila 2 gün sonra düzelir.

 

Tedavi günümde ne bekleyebilirim?

Dudak dolgusu enjeksiyonları asgarî hazırlık ile gerçekleştirilebilir. Hekim, tedavi edilecek bölgeyi hazırlayacak ve acınızı en aza indirecek tedbirler alacaktır. Prosedür 20 dakikadan az sürecektir ve klinikten çıktıktan sonra takip edilecek talimatlar verilecektir.

 

Dudak dolgusu acıtır mı?

Dudaklardaki enjeksiyonlar rahatsız edici olabilir; Bununla birlikte, dudakları uyuşturan anestezik kremler sayesinde neredeyse hiç ağrısız bir uygulama gerçekleştirilebilir. Bilhassa hassas olan hastalarda konforlu bir uygulama için lokal anestezi ile üst dudak ve alt dudak tamamiyle uyuşturulabilir.

 

Tedaviden sonra dudaklarım şişecek mi?

Dudak büyütme sürecinin akabinde sürece ve dolgu unsurunun su tutmasına bağlı fazladan bir ölçü şişlik olacaktır. Bununla birlikte, şişme olağan olarak minimaldir ve sıkıntı seçilir. Prosedürden sonraki gün şişlik azalacağından dudaklarınızın enjeksiyondan çabucak sonra ortaya çıktıklarından daha küçük göründüğünü fark edebilirsiniz. Hastalar nadiren dudak büyütme süreci geçirdiklerini ortaya çıkaran bir morarma yahut şişlik yaşarlar.

 

Dudak dolgusu ne kadar kalıcıdır?

Hyalüronik asit dudak dolgusu hususları ekseriyetle yaklaşık 9 - 15 ay kalıcıdır. Dudak dolgusu kalıcılığı için kesin müddet, hastalar ile kullanılan dolgu unsurunun tipi ve ölçüsü ortasında değişir. Hyaluronik Asit beden tarafından aylarca büsbütün emilip parçalandığı için sonuçları korumak için her 6 ayda bir yine uygulama yapılması önerilir.

 

Dudak dolgusu nedir?

Dudak büyütme, dudaklarınızın boyutunu ve formunu geliştiren kozmetik bir süreçtir. Dudaklarınızın boyutunu büyütmek için temelde üç yol vardır. Enjekte edilebilir dolgu unsurları dudaklarınız için cerrahi olmayan, çoklukla süreksiz bir takviye sağlarken, cerrahi olarak yerleştirilen dudak implantları ve yağ transferleri kalıcı bir tahlil sunar.

 

Dudak büyütme için konsültasyon nasıl geçer?

Bir dudak büyütme konsültasyonu sırasında, cerrah, dudaklarınızı ve estetik amaçlarınızı geliştirmek için problemlerinizi açıkladığınız üzere dinleyecektir. Akabinde, dudak büyütme süreci için uygun olup olmadığınıza, tıbbi geçmişinizi öğrenerek ve dudak formunuzu inceleyerek belirleyecektir. Cerrah ayrıyeten aklınızdaki sorularınızı cevaplandıracak ve mümkün riskler konusunda sizi bilgilendirecektir.

 

Dudak dolgusu sonrası şişlik ne vakit iner?

Dudaklarınız birinci başlarda epey büyük ve şişmiş olacak; süreçten sonraki birinci hafta sonunda şişlik azaldıkça son hali görünür hale gelecektir.

 

Dudak büyütmenin geri dönüşü olur mu?

İmplant ile dudak büyütme süreci bilakis çevrilebilir; yani, sonraki bir ameliyat sırasında implant çıkarılabilir. Enjeksiyonla yapılan dudak büyütmenin bir birçok aslında geçicidir, bu yüzden tesirler vakitle kendi kendine kaybolur. Tekrar de talep halinde bunların özel bir karışım enjekte edilerek eritilmesi mümkündür. Kalıcı dolgu hususlarının çıkarılması daha zordur, bu yüzden kararınızı verirken bunu göz önünde bulundurun.

 

Sonuçlar beklentimin altında olduğunda, dermal dolgu süreci düzeltilebilir mi?

Tüm güzelleşme süreci tamamlandıktan sonra elde ettiğiniz sonuçlardan şad değilseniz yahut biraz daha yeterli görünmelerini istiyorsanız, düzgün bir haber; yetenekli bir estetik cerrahi uzmanının, dermal dolgu hususlarıyla gelen görünümü sıklıkla düzeltebilmesi yahut iyileştirebilmesidir. Sorunu ele almak için en yeterli yaklaşım, sorunun çeşidine yahut şiddetine bağlıdır. Bunun yanında, başta enjekte edilen dolgunun tipi de değerlidir.

 

Dermal dolgu sürecinin yapıldığı alanlarına masaj yapılmalı mıdır?

Orta derecede şişlik yahut hafif asimetri üzere şiddetli olmayan semptomlar, ekseriyetle bölgeye masaj yapılarak iyileştirilebilir yahut çözülebilir. Bu masajı uzmanınız uygulayabilir yahut uygun teknik doğrultusunda size talimatları verebilir.

 

Juvéderm ve başka hyalüronik asit dolgu unsurları eritilebilir mi?

Hiyalüronidaz kusursuz değildir. Bu enzim, arzuladığınızdan daha fazla ölçüde dolguyu eritebilir ve bunun sonucunda, dilek ettiğiniz görünüm için farklı bir dolgu tedavisi gereksiniminiz olabilir. Ek olarak eserler -hayvansal yan eserlerden yapılma eğiliminde olduğundan- kimi hastalar, alerjik tepki için daha fazla risk altında olabilir ve bu nedenle, tedavi için uygun bir aday değildir. Bununla birlikte, birçok durumda hiyalüronidaz, makus uygulanmış dolgu hususu enjeksiyonlarının sonuçlarıyla aylarını geçirmiş bir hasta için kurtarıcı da olabilir.

 

Aşırı dudak dolgusundan kaçınmak için neler yapılmalıdır?

Beklentilerinizi açık olarak iletin.

Ne istediğinizi bilin lakin uzmanınızın tavsiyeleri konusunda da açık olun.

Uzmanınızla istek ettiğiniz estetik sonuç hakkında konuşmalı ve muhtaçlık duyduğunuz şeyi anladığından emin olmalısınız. Bu kademede "daha dolgun", "doğal görünümlü", "ancak çok dolgunlaşmamış" üzere tabirlerden faydalanabilirsiniz. Son derece eğitimli ve tecrübeli uzmanlar, dudaklarınız için uygun olan dolgu eserini seçeceklerdir. Böylelikle bu operasyon, size en uygun olan haliyle özelleşecektir.

Uzmanlar, hangi dolgu hususunun enjekte edileceğini bilmenizi ve hakikat olanı seçtiğinizden emin olmanızı tavsiye etmektedir. Uygun olan, hiyalüronik asit içermesi ve dudak büyütme için FDA onaylı bir jel olmasıdır. Sonuçta dudaklarınıza enjekte edilen dolgunun, yanak şekillendirme eseri olmasını istemezsiniz. Ayrıyeten Volbella üzere, daha az şişlik ve daha az yapay dolgunluk sağlayan yeni jenerasyon hiyaluronik asit jellerini de tercih edebilirsiniz.

Bu evrede, ünlülerin fotoğraflarını getirmekten kaçının.

Belki de dudaklarını çok sevdiğiniz bir ünlünün fotoğrafını örnek olarak göstermek alımlı gelebilir. Fakat o dudaklara sahip olmanız, her vakit mümkün değildir. Açıkçası bir diğerinin dudakları -onda ne kadar hoş dursa da- sizin için bir felaket olabilir.

Beğendiğiniz dudak yapısının, birçok özelliği bulunabilir. Fakat buradaki asıl nokta, Angelina Jolie’nin yahut Kylie Jenner’ın dudaklarının bir öteki yüzde taklidinin, düzgün işlemeyebileceğidir. Zira yüz yapısı, cilt kalitesi ve yaş son derece kıymetli faktörlerdir. Bu faktörler dudak dolgusu yaptırılırken ve doğal, hoş sonuçlara ulaşmak istenirken göz önünde bulundurulmalıdır.

Uzmanınızın, muhtemel komplikasyonları anladığından emin olun.

Genellikle dolgular, şişlik ve morarmalar dışında, çok az komplikasyona yol açmaktadır. Lakin dudak dolgunuzu yapacak uzman, her ihtimale karşı hazırlıklı olmalıdır.

Bu süreci yaptıracağınız kişinin bir uzman olduğundan ve komplikasyonların üstesinden nasıl gelmesi gerektiğini bildiğinden emin olun. Süreç, beklediğiniz üzere ilerlemediğinde yahut bir komplikasyon görüldüğünde, uzmanınız hyaluronidaz bulundurmalı ve dolguyu eritebilmelidir.

Dudak dolgusu için kullandığı metodu sorun.

Tüm enjeksiyon prosedürleri, birebir biçimde değildir. Farklı dudak görünümleri elde edebilmek için birçok teknik olsa da -Rihanna’nın dudaklarındaki Eros yayı estetiği gibi- uzmanlar, tercih ettiğiniz görünüm ne olursa olsun, tek bir şeyin birebir kalması gerektiğini söylemiştir.

Değişmemesi gereken şey, enjeksiyonun, yapılması gereken tüm bölgelere, küçük ölçülerde kesinlikle yapılmasıdır. Sadece birkaç alana, daha geniş ölçülerde dolgu enjekte etmekten kaçınılmalıdır. Toplamda birebir ölçüde dolgu kullanılmasına karşın -bazı bölgelerde dolguya daha çok yük verildiğinde- fazla dolgun bir dudak görünümü meydana gelebilmektedir.

Ayna karşısına geçip denetim edin.

Enjeksiyon sırasında aynaya bakmanızı söylemiyoruz. Zira kimilerimiz, iğne görmeyi tercih etmeyecektir. Lakin oradan ayrılmadan evvel, dudaklarınızı denetim etmeniz gerekmektedir.

Dolgu süreçlerinin en âlâ yanı, sonuca anında ulaşabilmektir. İlerlemeyi ölçmek için süreç sırasında süreci durdurabilir ve bir ön izleme elde edebilirsiniz. Ayrıyeten süreç sonunda, sonuca ulaşabilmesi bakımından değerlendirmelerinizi de iletebilirsiniz. Bu denetimler, tedavinin değerli bir kesimidir. Zira siz o odadan ayrılmadan evvel, simetri ve dolgunluğa ait düzeltmeler orada yapılabilmektedir