Göğüs Büyütme Hakkında Her Şey

Dolgun tıpkı vakitte doğal görünen göğüslere sahip olmak mümkün.

 

Meme büyütme ameliyatlarında maksat, hastanın doğal ölçülerini daha hoş hale getirmek ve daha simetrik, estetik bir imaj oluşturmaktır. Estetik cerrahinin öbür tiplerinde de olduğu üzere, bu ameliyatı neden istediğinizden emin olmanız ve gerçekçi beklentilere sahip olmanız gerekmektedir.

 

Meme Büyütme 

Meme Büyütme Nedir?

Meme estetiği uygulamaları ortasında yer alan göğüs büyütme ameliyatı, dünya çapında bayanlar tarafından en çok tercih edilen estetik cerrahi operasyondur. Kimi bayanlar için bu operasyon, görünümü güzelleştirerek; özgüveni arttırmaya yöneliktir.

Meme büyütme, silikon protezler yerleştirilerek yahut yağ enjeksiyonuyla, göğsün boyutunun artırıldığı ve formunun güzelleştirildiği estetik ameliyattır. Bayanlar farklı sebeplerle göğüs büyütme operasyonu geçirirler, daha büyük göğüslere sahip olmak bu sebeplerden sırf bir adedidir. Tıpkı vakitte fark edilir göğüs asimetrilerini düzeltmek için de uygulanan prosedürlerden biridir. Operasyonun sonuncu maksadı, hastanın doğal ölçülerini daha hoş hale getirmek ve daha simetrik, estetik bir manzara oluşturmaktır.

 

meme büyütme estetiğimeme büyütme estetiği öncesi sonrasımeme büyütme estetiği nedir 

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Memelerindeki hal, boyut yahut çizgilerden şad olmayan şahıslar göğüs büyütme ameliyatını tercih ederler. Hamilelikten ya da kilo verdikten sonra göğüslerinde sarkma sorunu yaşayan kimi şahıslar için göğüs dikleştirme operasyonu birlikte uygulanabilecek bir operasyondur.

Meme protezleri ayrıyeten gelişimsel sorunlar ya da göğüslerden birine uygulanan göğüs kanseri ameliyatı münasebetiyle ortaya çıkan asimetrileri düzeltmek için de tercih edilebilir.

 

 

Meme Büyütme İçin Uygun Bir Aday Mıyım?

Eğer göğüslerinizin formu, boyutu yahut sınırlarından mutlu değilseniz, göğüs büyütme ameliyatını düşünebilirsiniz. Göğüs büyütme ameliyatı, hamilelikten ya da kilo verdikten sonra göğüslerinizin büyüklüğünden yahut sarkıklığından mutlu değilseniz de uygun bir operasyondur. Göğüs protezleri ayrıyeten gelişimsel sorunlar ya da göğüslerden birinde uygulanan göğüs kanseri ameliyatı hasebiyle ortaya çıkan asimetrileri düzeltmek için de kullanılabilir.

 

Uyumlu Memeler

Boyutu yahut hali farklı olan göğüslerinizi daha simetrik hale getirmek istiyorsanız

Daha Özgüvenli

Ergenlik devrinde tam olarak gelişmeyen göğüslerinize (mikromasti) hacim kazandırmak istiyorsanız

Daha Dolgun

Hamilelikten ya da kilo verdikten sonra göğüslerinizin büyüklüğünden yahut sarkıklığından mutlu değilseniz

Hasta Görüşleri

Meme Büyütmede muvaffakiyet, plastik cerrahın estetik algısına ve el hünerine başka operasyonlarda olduğundan daha çok bağlıdır. Başarılı bir operasyon geçirmek ve operasyon sonrası sonuçlardan mutlu kalabilmek için cerrah seçerken deneyiminin ve cerrahi hünerlerinin yanı sıra estetik algısının da yüksek olmasına dikkat etmek elzemdir. Aşağıda kliniğimizde Göğüs Büyütme operasyonu geçiren hastalardan kimilerinin operasyon sonrası görüşlerini paylaştık.

 

 

Hamilelik ve Emzirme

Bu devirler sonrasında göğüs dolgunluğu kaybedilebilir. Göğüs Büyütme operasyonuyla geri kazanılması mümkündür.

 

Hemen Randevu Al

 

Dolgun Görünüm

Üst kıyafet vücudunuz ile alt kıyafet vücudunuz ortasında bariz farklılıklar bulunuyorsa, göğüs operasyonlarımızı düşünebilirsiniz.

 

İletişim

 

Uyumlu Görünüm

Memenin ameliyatla alınması yahut yaralanma sonrasında göğsün yine oluşturulması mümkündür.

Doktora Sor

 

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sigara ve alkol tüketimine orta verilmelidir.

Düzenli kullanılan ilaçlar var ise bunlar tabibe belirtilerek; hekim önerisi ile ya 24 saat öncesinden bırakılmalı ya da ameliyat öncesi çok az bir su ile olağan dozunda alınmalıdır.

40 yaş altı hasta kümelerinin ultrason, 40 yaş üstü hastaların ise mamografi çektirmesi kesinlikle önerilir.

Operasyondan 8 saat öncesinde sıvı ve katı besin alımı durdurulmalıdır.

Hangi Göğüs Büyütme Usulü Bana Uygun?

Meme Büyütme TürkiyeMeme büyütme operasyonu, göğüs protezleriyle ya da yağ transferiyle gerçekleştirilir.

 

Meme protezini tercih ederseniz, silikon yahut salin, yuvarlatılmış yahut halli, dokulu yahut pürüzsüz üzere seçenekler mevcut. Dahası tüm bu protez çeşitleri, farklı boyutlu seçeneklere de sahip. Protezler farklı bölgelerde açılan kesilerden yerleştirilebilir. Kas altına yahut üstüne yerleştirilebilirler.

 

Yağ hücreleri, bedenin bir bölgesinden başkasına nakledilebilir. Bu, liposuction sürecini gerektirir. Bu da göğüs ameliyatının komplikasyon riskleri üzerine liposuction sürecinin taşıdığı riskleri beraberinde getirir. Lakin bu formül, bilhassa dekolte bölgesinde estetik bir göğüs görünümüne ulaşırken istenmeyen bölgelerdeki inatçı yağlardan kurtulmayı ve hoş, ince bir bel oyuntusuna sahip olmayı sağlayabilir.

 

Silikon Göğüs Protez Tipleri Nelerdir?

Meme büyütme operasyonu göğüs protezleriyle yahut yağ enjeksiyonuyla gerçekleştirilebilir. Göğüs protezleri, salin ve silikon protezler olarak ikiye ayrılırlar. Protezler ayrıyeten birçok farklı boyut, biçim ve dokuda üretilmektedirler.

 

Silikon jelle doldurulan protezler memeyi büyütmek için genelde göğüs kasının altına yerleştirilir. Silikon protezler inançlı olarak kabul edilir ve genelde doğal hisleri için tercih edilir.

 

Bu silikon, bir polimer olarak tuzlu suya nazaran daha katı ve daha az akışkandır. Birçok bayan bu protez çeşidini tercih eder zira bu gereç doğal göğüs dokusu üzere davranır ve hissedilir.

 

Silikon sızıntıları çok bariz olmaz zira silikon su kadar kolaylıkla sızmaz. Bayanlar, silikon protezlerinde parçalanma olup olmadığını belirlemek için problemleri belirleyen özel bir görüntülemeden (MR) geçmelidir. Protezlerinin fonksiyonunu yerine gerçek olarak getirdiklerinden emin olmak için protezleri olduğu sürece tertipli olarak check upyaptırmalarını öneririz.

 

“Sabit biçimli silikon protezler” olarak bilinen silikonun değiştirilmiş bir versiyonu son yıllarda tanınan bir göğüs protez seçeneği haline gelmiştir. Bu malzemede daha da az sıvı bulunur, o yüzden daha çok jelibon üzere ağır ve çiğnenen şekerlere misal. “Jelibon protez” ismi verilen bu protezlerin parçalanma durumunda formunu kaybetmemesi daha da muhtemeldir – yeniden de rutin check up yaptırılması önerilir.

 

Kafanızda soru işaretleri mi var? En sağlam bilgiye en süratli formda ulaşın.

Vanity Estetik’in, tecrübeli hekimlerine basitçe ulaşabilir ve sorularınızın size özel karşılıklarını öğrenebilirsiniz.

 

Image

Silikon Göğsün Ömrü Ne kadardır?

İlk göğüs protezi operasyonundan 10 yıl sonra her 5 hastadan biri, revizyon operasyonu olma gereksinimi duyar.

 

Bir sorunla karşılaşılması durumunda protezlerin değiştirilmesi önerilir. Lakin sistemli müşahede (kendi denetimleriniz, hekim kontrolleri) ile protezlerin her 10 yılda bir otomatik olarak değiştirilmesi gerekmez.

 

Aynı vakitte, son yıllarda silikon çeşitlerinin ortasında yer alan ve jelibon (form-stable) silikon isimli yeni bir protez cinsinin yaygınlaşmasıyla bu durum da değişiklik göstermeye başlamıştır. Zira bu protezler, salin ve silikon protezlere nazaran daha sağlamdır. Yani jelibonsilikonlar için tahminen oranından daha az bir oranda revizyon ameliyatı gereksinimi oluşacaktır.

 

Yukarıda bahsettiğimiz mühletler, kozmetik göğüs büyütme ameliyatı ile ilgilidir. Göğüs rekonstrüksiyonu için kullanılan protezler için durum farklıdır. Göğüs rekonstrüksiyonunda kullanılan göğüs protezlerinin revizyon oranı öteki prosedürlere nazaran farklılık gösterebilir. Bunun nedeni, radyasyon ve mastektomi sonrası göğüs derisinin inceliğidir. Tekrar de bu mevzuda son görüşü tabibin vermesi gerekmektedir.

 

Meme İmplantı Halleri Nelerdir?

Meme BüyütmeBir müddet için göğüs protezleri yalnızca salin ya da silikon dolguların olduğu yuvarlak biçimlere sahipti. Vakitle bu protezlerin gelişmesiyle hem yuvarlak hem de anatomik halli protezler üretildi.

 

Yuvarlak protezler göğsün üst kısmının daha dolgun görüşmesini sağlar ve bu protezler vakitle dönebilir – bu dönüş gözle görülmez. Anatomik protezlerin (memenin doğal damla haline benzedikleri için bu isim verilmiştir) üst kısımları koniktir, böylelikle göğsün alt kısmının dolgunluğu daha çok vurgulanır ve doğal göğüs görünümünü daha düzgün taklit etmesi amaçlanır. Lakin şayet bu protezler dönerse değişiklik göze daha çok çarpar.

 

Silikon kabuk da dokulu ya da pürüzsüz olabilir. Pürüzsüz bir protezin hareket etmesi daha kolaydır ve birtakım bayanlar bunun doğal göğüs dokusunu daha âlâ taklit ettiğini düşünür. Dokulu protezler yerleştirildikten sonra daha sabit kalır, dönmeleri ve aşağı sarkmaları daha sıkıntı olur

 

Meme Protezi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Meme büyütme ameliyatı olmayı düşünen bayanlara akıllarında göğüs protezleri için muhakkak bir boyut, biçim ve çeşit olmadan konsültasyona gitmelerini öneririz. İstenen ayrıntılarla ilgili akılda bir fikir olması uygundur lakin plastik cerrahın işinin büyük bir kısmı hastaların estetik maksatlarını, daha sonra şimdiki görünüşünden hedeflediği görünüşe nasıl ulaşacağını belirlemektir. Plastik cerrah muayene sonrasında sizin sorunlarınızın tahliline yönelik en uygun implant hal, yerleştirme planı ve boyutu belirleyecek, farklı alternatifleri size sunacak ve birbirine karşı avantaj ve dezavantajlarını açıklayarak sizi de karar verme sürecine dahil ederek en ülkü seçeneği belirleyecektir.

 

Meme büyütme ameliyatı için en çok konuşulan seçeneklerden birisi de silikon ile salin(içerisi serum ile doldurulan) göğüs protezleri ortasında yapılan seçimdir. Tüm göğüs protezlerinde, protezin dış kısmında silikon bulunur. Dokulu ya da pürüzsüz, malzemeyi içeride tutan kılıf çok hedefli bir polimerdir. Hastanın hangi protez seçeneklerinin nasıl sonuçlar doğuracağını anlaması için hekimiyle görüşmeden evvel bilgi sahibi olması faydalı olabilir. Günümüzde salin implantlar deride dalgalanma (rippling) yapmaları, sızdırma sorunu ve dokunulduğunda hissiyat olarak gerçek göğüs dokusuna benzememeleri sebebiyle estetik göğüs ameliyatlarında yerlerini neredeyse tam olarak silikon (koheziv jel) dolgulu göğüs implantlarına bırakmışlardır. Lakin göğüs kanseri sonrası yine göğüs oluşturulan rekonstrüktifgöğüs cerrahisinde hala sıkça kullanılmaktadır.

 

Meme Büyütme Ameliyatında Kesilerin Yeri Nasıl Belirlenir?

Cerrah, protez tipi ve protezin yerleştirilme cinsine ek olarak hastayla birlikte kesilerin nerede olacağını belirlemelidir. Plastik cerrahların birçoklarının bir tercihi vardır lakin her bayanın kendine mahsus durumları ve fizyolojisi, belirleyici faktörler olabilir.

 

Meme Altından Yapılan Kesi (Inframammary)

Dikleştirme yapılmayan göğüs büyütme ameliyatlarının büyük bir kısımda bu formül kullanılır. Göğsün göğüsle birleştiği göğüs altındaki katlantıdan, ekseriyetle 4 cm uzunluğunda yapılır. Göğüs dokusunun içine ulaşmak için en direkt olan yoldur. Oluşan izler göğüs altında kaldığından göze çarpmaz. Asimetrilerin birçok bu yolla düzeltilebilir ve protezlerin alınması ya da yenilenmesi üzere operasyonlar birebir kesi bölgesi kullanılarak yapılabilir.

 

Koltuk Altından Yapılan Kesi (Transaksiller)

Koltuk altında yapılır. Göğüs bölgesinde yara izi oluşumunu gizler lakin bu izler hala görünür olabilir. Süreci daha karmaşık hale getirir zira kesi göğüs bölgesinden uzaktadır ve revizyon oranı daha yüksek olabilir. Buna ek olarak, göğüs ucu alanında his kaybı ve implantın yanlış yerleştirilmesi (malpozisyon) riski artar ve bu iç kol kısmında uyuşukluğa yahut göğüsler ortasında asimetriye yol açabilir.

 

Meme Başı Etrafından Yapılan Kesi (Periareolar)

Areola ve göğsün geri kalanı ortasında renk/doku değişikliğini gizlemek için göğüs ucu etrafında yapılır. Göğüs ucu his kaybı oranı daha yüksektir ve protezde bakteriyel enfeksiyon oluşması riskini arttırabilir.

 

Meme Büyütme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Deneyimli bir estetik cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde, göğüs büyütme operasyonunun muvaffakiyet oranı çok yüksektir. Tekrar de, her ameliyat üzere, göğüs büyütme operasyonu da risksiz değildir. Mümkün yan tesirlerden kimileri kalın yara izi, enfeksiyon, kanama, hematom, kapsül kontraktürü, protez yırtılması, protezin dönmesi (rotasyon), yanlış konuma yer değiştirmesi (malpozisyon) ve anesteziye makûs tepki gerçekleşmesi ve ek cerrahi operasyonlar gerektiren tatmin edilmeyen sonuçlardır.

 

Meme Büyütme Ameliyatı Güzelleşme Süreci Nasıldır?

İyileşme müddeti hastaya nazaran değişiklik göstermekle birlikte, birkaç gün sonra ağrıda, birkaç hafta sonra ise şişliklerde azalma fark edilebilir duruma gelir. Muayene sırasında cerrahınız, gerekli tavsiyelerde bulunur. Mevcut durumunuza uygun güzelleşme müddeti belirtir.

 

Meme büyütme operasyonundan sonra güzelleşme makul basamakları takip eder. Başlangıçta göğüsler, gergin ve şişkin haldedirler. Ayrıyeten ağrı hissedilebilir. Sonraki 6 haftada değerli ölçüde güzelleşme gerçekleşir. 3 aylık sürecin sonunda, şişkinliğin büyük kısmı ortadan kalkar, göğüsler yumuşak ve daha doğal görünürler. Bu süreç anatominizle direkt irtibatlıdır. Ekseriyetle işten 1 hafta, antrenmandan ise 6 hafta uzak durmanız gerekmektedir.

 

Sigara içen biriyseniz, ameliyattan en az iki hafta evvel sigara içmeyi bırakmanız önerilir. Ameliyattan evvel tek bir sigara bile bir risk oluşturabilir. Birden fazla plastik cerrah, kurala uyulmazsa ameliyatı gerçekleştirmeyi reddedebilir. Nikotin, kan damarlarını daraltabilir ve kan deveranı açısından riskli bir sonuç oluşturabilir. Göğüs başı deveranını bozarak göğüs başının çürümesi (nekroz) sebep olabilir. Karbonmonoksit, uygunlaşan dokuya giden oksijen ölçüsünü tesirler.

 

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her ameliyat sonrası olduğu üzere göğüs büyütme ameliyatı sonrası güzelleşme periyodunda de az da olsa ağrı olması olağandır. Ağrı ile başa çıkan hakikat prosedürler sayesinde bu ağrılar çoklukla denetim edilebilir olur. Birinci 2-3 gün, hekiminiz verdiği ilaçları, bilhassa operasyon sonrası rahatsızlığı denetim etmek için olanları almamız gerekir.

 

Bazı hastalar ise ağrıdan fazla yalnızca göğüs bölgesinde değil, birebir vakitte omuzları, boynu ve sırtı da etkileyen gerginlik ve kramptan ötürü rahatsızlık hisseder. Bu semptomlar ise, ekseriyetle kas gevşeticilerle denetim altına alınır. Kas gevşeticiler, uyuşukluk ve rehavet tesirleri olmaması için ağrı kesicilerle birlikte kullanılmamalıdır ya da en azından bir saat ortayla alınmalıdır.

 

Hastaların birden fazla, ameliyattan 5-7 gün sonra çalışmaya devam edebilirler. Hastaların en az 3 hafta boyunca bilhassa bedenin üst kısmını çalıştıran ağır idmanlar yapmamaları güzel olacaktır. Gün içinde kısa yürüyüşler halinde uygulanacak hafif antrenmanlar güzelleşmeyi kolaylaştıracağı için önerilir.

 

Bunların dışında ameliyat sonrasında istikrarlı beslenmeye ve su tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Rahat kıyafetler tercih edilmeli ve göğüslerinize takviye verecek sütyenlerinkullanılması önerilmektedir.

 

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Ne Beklemeliyim?

Her ameliyat sonrası olduğu üzere göğüs büyütme ameliyatı sonrası güzelleşme periyodunda de az da olsa ağrı olabilir. Ameliyattan sonra, birinci vakitler göğüsler gergin ve şişkin haldedirler. Birinci 2-3 gün, hekiminiz verdiği ilaçları, almanız gerekir. Ameliyattan 5-7 gün sonra çalışmaya devam edilebilir. Hastaların, en az 3 hafta boyunca bilhassa bedenin üst kısmını çalıştıran ağır idmanlar yapmamaları güzel olacaktır. Sonraki 6 haftada değerli ölçüde güzelleşme gerçekleşir. 3 aylık sürecin sonunda, şişkinliğin büyük kısmı ortadan kalkar, göğüsler yumuşak ve daha doğal görünürler.

 

Meme Büyütme Operasyonundan Sonra Emzirme Mümkün Olur mu?

Meme büyütme operasyonu geçiren bayanların birçok 20’li ve 30’lu yaşlarındadır. Bu bayanlar operasyondan sonra gebe kama durumları olması halinde bebek için oluşacak potansiyel riskleri düşünmelidir. Çalışmalar, salin ya da silikon göğüs protezleri olan bayanların emzirdiği bebekler için hiçbir tıbbi risk olmadığını ortaya koymuştur.

 

Hamilelik, göğüs dokusunda birçok hormonal tesire sebep olur ve göğüslerin boyutunu, formunu ve protezlere bağlı olarak görünümünü değiştirebilir. Göğüs estetiği operasyonunun ileride olabilecek bir hamilelik yahut emzirme üzerinde olumsuz bir tesiri yoktur. Göğüs büyütme operasyonunda göğüs dokusu kesilip parçalanacağı için göğüs ucundaki his ve emzirme etkilenebilir. Plastik cerrahlar, protezlerin yerleştirilmesi sırasında göğüs ucundaki his ve emzirme ile ilgili bir değişiklik olmaması için muhakkak teknikler kullanabilir. Bu teknikler ortasında aşağıdakiler sayılabilir.

 

Periareolar kesi (meme ucu etrafında) yerine göğüs altı kesisi (memenin altındaki kat kısmında) ya da aksiller kesi yapmak

Protezi göğüs altına (subglandular) yerleştirmek yerine kas altına (subpektoral) yerleştirmek

Geniş keşiden kaçınmak ve göğüs ucu hissini yaratan hudutların muhtemel parçalanmasını önlemek için daha küçük bir protez seçmek

Meme Büyütme Sonrası En Yeterli Uyku Konumu Hangisidir?

Meme büyütme ameliyatı sonrası düzgünleşme periyodunda, günlük rutinde birkaç değişiklik yapılması gerekir. Bunlardan biri de uyku durumudur. Gerçek uyku konumu, uygun güzelleşmeyi sağlamaya yardımcı olacaktır. Böylelikle hastalar, olağan hayatlarına olabildiğince süratli dönebilirler.

 

Meme büyütme sonrası güzelleşme devrinde, en güzel uyku konumu sırt üstü uykudur. Sırt üstü uyku, göğüs büyütme sonrası güzelleşmesinin değerli erken kademesidir. Bu durum, cerrahi insizyonların düzgün halde uygunlaşmasını sağlar.

 

Sırt üstü uyumaya ek olarak, ameliyatı takip eden birinci birkaç hafta boyunca eğimli uyku konumunun tercih edilmesi yararlıdır. Üst bedeni yavaşça kaldırmak, kan akışını sağlayıp, iltihabı azaltmaya yardımcı olacağı için önerilir.

 

Meme İmplantı Revizyonu Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme protezleri, 10 yıldan uzun periyodik dayanması beklenmeyen protez araçlardır. Her ameliyatta kullanılan yabancı unsurların oluşturduğu komplikasyon riskleri olduğu üzere göğüs protezleri ile de ilişkilendririlen birtakım komplikasyonlar da vardır. Protezlerin değiştirilmesi gerekmesinin en yaygın sebepleri ortasında parçalanma, sızıntı ve kapsülerkontraktür gelir. Salin protezler sızıntı yaparsa salin beden tarafından yine emilir lakin silikon protezler sızıntı yaparsa dışarı çıkan silikon jelin ameliyatla alınması gerekir. Kapsülerkontraktürü, protez etrafında olağandışı bir yara oluşması ve göğüste ağrı ve sertleşme yapması durumudur. Bu durum genelde ilerler, göğüste deformasyona ve protezin yerinin değişmesine yol açar. Kapsüler kontraktürü, tek göğüste ya da iki göğüste, protezden sonra rastgele bir vakitte gerçekleşebilir. Birebir formda parçalanma ve sızıntı ameliyattan sonra rastgele bir vakit oluşabilir. Protezlerin yerleştirilmesinden sonra ne kadar çok vakit geçerse sızıntı ya da parçalanma riski o kadar artar lakin 10. yılda protezlerin alınması ya da değiştirilmesi için kesin bir gösterge yoktur. Göğüs protezinin alınması ya da değiştirilmesi, bu komplikasyonlardan biri oluşursa, fakat o vakit düşünülmelidir. Buna ek olarak tüm bayanlar için rutin denetimler yaptırılması önerilir. Bu rutin denetimler ortasında, hastanın yaşına ve göğüs hastalıkları için taşıdığı risk faktörlerine bağlı olarak göğüs muayeneleri, mamografi, ultrason ve MR bulunur. Rutin denetim, protezler ve uygun olan uygunlaştırıcımüdahaleleri belirlemek için gereklidir.

 

Meme Protezi Dalgalanmaya Neden Olur mu?

Meme büyütme operasyonu sonrası dalgalanmayı önlemek için ülkü seçenek, hangi protez tipine gereksiniminiz olduğuna ve protezin kas altına yerleştirilip yerleştirilmeyeceğine operasyondan evvel karar vermektir. Dalgalanmayı engellemenin ya da en azından mümkün olduğunca azaltmanın en uygun yolu protezi kasın altına yerleştirmek, kâfi göğüs dokusu olduğundan emin olmak ve salin protezler tercih edildi ise protezi fazla büyütmemek ya da az şişirmemektir. Bazen, bilhassa göğüs dokusu olmayan hastalar için silikon protezlerin kullanımı ve protezlerin pektoralis majör kası altına yerleştirilmesi daha güzel olabilir. Salinprotezler kullanıldıysa protezin azamî ölçüde doldurulduğundan, az ya da fazla doldurulmadığından emin olmak gerekmektedir. Ayrıyeten salin protezler yerine jel silikon protezler kullanılması dalgalanma riskini bariz ölçüde azaltacaktır.

 

Yağ Enjeksiyonu İle Göğüs Büyütme Prosedürü Nasıldır?

Yağ hücreleri, bedenin bir bölgesinden başkasına nakledilebilir. Bu, liposuction sürecini gerektirir. Bu da göğüs ameliyatının komplikasyon riskleri üzerine liposuction sürecinin taşıdığı riskleri beraberinde getirir. Lakin bu sistem, bilhassa dekolte bölgesinde estetik bir göğüs görünümüne ulaşırken istenmeyen bölgelerdeki inatçı yağlardan kurtulmayı ve hoş, ince bir bel oyuntusuna sahip olmayı sağlayabilir.

 

Tüm plastik cerrahi süreçlerinde olduğu üzere her göğüs büyütme operasyonu tipinin kimi avantajları ve kimi sınırlamaları vardır. Salin protezlerin yarattığı his, bilhassa göğüs dokusu aralıklı ise doğal olmayabilir. Lakin parçalanma durumunda salin çarçabuk emilir. Silikon protezlerin yarattığı his çok daha doğaldır lakin “sessiz sızıntı” mümkündür. İnançlı olarak kabul edilmelerine karşın Amerika Besin ve İlaç Dairesi, parçalanma olmadığından emin olmak için protezin yerleştirilmesinden üç ay sonra akabinde her iki yılda bir MR çektirilmesini önerir. Yağ transferi kullanılarak yapılan büyütmeler, beden, nakledilen hücrelere kâfi ölçüde kan gönderemezse hastanın istediği kadar hacim yaratmayabilir. Birçok durumda enjekte edilen yağın %40-50’si “kaybedilir” ve birden fazla hasta bir vücuttan daha fazla büyüme yaşamaz. Bu, önemli bir sıhhat sorunu oluşturmaz fakat büyütme süreci yetersiz olabilir. Ayrıyeten yağ dokusu sıvı kıvamında olduğundan yapısal dayanak sağlayamaz ve göğüs büyütme ameliyatlarında tek başına değil, sıklıkla implantla birlikte kullanılır.

 

Doğal Göğüs Büyütme Yolu Nedir?

Meme Büyütme İstanbulMemelerin büyüklüğünü arttırmak ve biçimini geliştirmek için, doğal göğüs büyütme süreci farklı adımları ve prosedürleri birleştirir. Birinci olarak -kalça, uyluk yahut sırt gibi- istenmeyen yağların bulunduğu bölgelerden, gelişmiş bir liposuctiontekniğiyle yağlar alınır. Yağlar, alındıktan sonra saflaştırılır ve göğüslerin dolgunluğunu arttırmak için, göğüslere enjekte edilir. Doğal göğüs büyütme süreci, sadece mutlu olunmayan küçük göğüslere dolgunluk kazandırmak için değil; birebir vakitte göğüs kanseri nedeniyle oluşan asimetri meseleleri yahut rekonstrüksiyon için de kullanılır.

 

Doğal Göğüs Büyütme Sistemi ve İmplantlar ortasındaki fark nedir?

Meme büyütme sürecinin, yağ transferiyle olması yahut implantlar kullanılarak sağlanması, birkaç farklılığı da beraberinde getirir. Örneğin doğal göğüs büyütme süreci, göğüs büyüklüğünü bariz bir formda arttırabilir fakat bunu, daha göze çarpmayan ve daha doğal bir formda yapar. Genel olarak bu prosedür, ½ yahut 1 cup civarında büyüme sağlar. Hasebiyle daha büyük geliştirme amaçları için, farklı implant tiplerinden biriyle yapılan ameliyatlar daha düzgün bir seçenek olabilir.

 

Diğer bir fark, doğal göğüs büyütme sürecinin, bedenin öbür bölgelerini de şekillendirmesidir. Hasebiyle bu durum, genel manada beden halin güzelleşmesine katkı sağlarken, implantlaryalnızca göğüs büyütme üzerine odaklanır.

 

Doğal Göğüs Büyütme Sürecinin Faydaları Nelerdir?

Genel anestezi gerektirmez.

Kesiler, minimal boyuttadır.

Kesi izi daha azdır.

Memeler daha doğal hissedilir ve görünür.

Kapsül kontraktürü ve dalgalanma riski yoktur.

İmplantların tersine, yerinin değiştirilmesi yahut çıkarılması gerekmez.

Kısa bir dinlenme müddetiyle, daha süratli ilerleyen bir güzelleşme sürecine sahiptir.

Doğal Görünüme Nasıl Ulaşılır?

Doğal bir görünüm yaratmak biraz bilimle, biraz da sanatla mümkündür. Tecrübeli cerrahlar, en son sonuçların mümkün olduğunca doğal görüneceğinden emin olmak için, protez boyutu ve hali, doğal göğüs dokusu ölçüsü, protezin yerleştirilmesi üzere kaç tane değişken olduğunu öngörerek hastaların sahip oldukları beden yapısını değerlendirirerek bedenin görünümünü değiştirirler. Her bayanın apayrı özellikleri vardır fakat daha doğal sonuçlara aşağıdaki sistemlerle ulaşılır:

 

Protezleri kas altına (sub-muscular) yerleştirmek;

Orta profilli protezler seçmek;

Memeleri hastanın bedeninin geri kalanına oranlı halde tutmak için göğüs protezi boyutunu sınırlamak

Meme protezinin genişliğini sınırlamaya odaklanmak;

Hastaların doğal göğüs dokularının az olması ya da hiç olmaması durumunda damla biçimindeki protezlerin kullanımından faydalanmak.

Büyütülmüş Görünüme Nasıl Ulaşılır?

Daya büyütülmüş görünen sonuçlar yaratmak için birkaç teknik bardır. Bu tekniklerden kimileri:

 

Protezin göğüs kasının üstüne (sub-glandular) yerleştirilmesi;

Yüksek protilli protezler seçmek;

Hastanın bedenine orantılı olmayan büyük uzunluk protez seçmek.

Nihayetinde hasta, istediği sonuç çeşidinin hangisi olduğuna karar vermelidir. Lakin cerrahınız, sizin bedeninize ve istediğiniz sonuçlara en yeterli uyacak protez tipi ve cerrahi teknikleri belirlerken karar verme sürecinizde size yardım ve rehberlik edebilir.