Meme Küçültmede Başarı

Fazlalık göğüs dokusunu, yağı ve sarkan gergin deriyi alarak, cerrah sırf göğüsleri daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale getirmekle kalmaz, göğüs asimetrisini ve sarkıklığı da düzeltir. Birçok hasta göğüs küçültme ameliyatını, sırt, boyun ve omuz ağrısı üzere fizikî sıkıntılardan kurtulmak için yaptırırken, operasyonun estetik yararları da bir o kadar kıymetlidir.

 

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Memelerinizi küçültmek için kullanılabilecek farklı teknikler bulunmaktadır. Prosedür aşağıdakileri içerebilir. Göğüs küçültme ameliyatında, fazlalık deri, yağ ve bez doku göğüsler üzerinde oluşturulan kesiler aracılığıyla dışarıya çıkartılır. Fazlalık yağ ayrıyeten, farklı eksizyon tekniklerinin yanı sıra liposuction yoluyla da alınabilir.

 

Dikey yahut Kısa İzli Göğüs Küçültme

Kısa izli prosedürde, göğüs ucu/meme başı etrafı bölgesinin etrafını çevreleyen ve göğsün altına gerçek dikey olarak uzatılan bir kesi kullanılır. Bu yaklaşımla, göğsün altında yatay bir kesi oluşturmaktan kaçınarak, ameliyat izinin toplam uzunluğu %50 azaltmış olur, estetik açıdan daha üstün, daha doğal görünen ve daha yuvarlak bir sonuç elde edilir. Kısa izli prosedür için en uygun adaylar, orta seviyede büyük göğüsleri olan bayanlardır.

 

Geleneksel Göğüs Küçültme Prosedürleri

Bu prosedürlerde, göğsün ortasından aşağıya hakikat dikey olarak inen ve göğsün altında yatay olarak devam eden, zıt çevrilmiş T harfi halinde bir kesi yahut göğüs başı etrafı etrafını çevreleyen ve göğsün altına gerçek dikey olarak inen anahtar deliği biçiminde bir kesi oluşturulur. Bu çeşit göğüs küçültme prosedürlerinde, göğüs ucu daha olağan bir duruma yükseltilir, göğsün hacmi azaltılır, sınırlar güzelleştirilir ve göğüsteki his ekseriyetle ziyan görmez.

 

Meme Küçültme Hakkında Her Şey

Meme küçültme operasyonu, büyük ve ağır göğüslerin boyutunu ve yükünü azaltan, estetik açıdan daha güzel, hastanın bedenine daha uygun çizgiler yaratan bir estetik ameliyattır.

 

Meme Küçültmede Başarı

Fazlalık göğüs dokusunu, yağı ve sarkan gergin deriyi alarak, cerrah sadece göğüsleri daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale getirmekle kalmaz, göğüs asimetrisini ve sarkıklığı da düzeltir. Birçok hasta göğüs küçültme ameliyatını, sırt, boyun ve omuz ağrısı üzere fizikî meselelerden kurtulmak için yaptırırken, operasyonun estetik yararları da bir o kadar değerlidir.

 

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Memelerinizi küçültmek için kullanılabilecek farklı teknikler bulunmaktadır. Prosedür aşağıdakileri içerebilir. Göğüs küçültme ameliyatında, fazlalık deri, yağ ve bez doku göğüsler üzerinde oluşturulan kesiler aracılığıyla dışarıya çıkartılır. Fazlalık yağ ayrıyeten, farklı eksizyon tekniklerinin yanı sıra liposuction yoluyla da alınabilir.

 

Dikey yahut Kısa İzli Göğüs Küçültme

Kısa izli prosedürde, göğüs ucu/meme başı etrafı bölgesinin etrafını çevreleyen ve göğsün altına yanlışsız dikey olarak uzatılan bir kesi kullanılır. Bu yaklaşımla, göğsün altında yatay bir kesi oluşturmaktan kaçınarak, ameliyat izinin toplam uzunluğu %50 azaltmış olur, estetik açıdan daha üstün, daha doğal görünen ve daha yuvarlak bir sonuç elde edilir. Kısa izli prosedür için en uygun adaylar, orta seviyede büyük göğüsleri olan bayanlardır.

 

Geleneksel Göğüs Küçültme Prosedürleri

Bu prosedürlerde, göğsün ortasından aşağıya gerçek dikey olarak inen ve göğsün altında yatay olarak devam eden, karşıt çevrilmiş T harfi biçiminde bir kesi yahut göğüs başı etrafı etrafını çevreleyen ve göğsün altına gerçek dikey olarak inen anahtar deliği formunda bir kesi oluşturulur. Bu çeşit göğüs küçültme prosedürlerinde, göğüs ucu daha olağan bir duruma yükseltilir, göğsün hacmi azaltılır, sınırlar güzelleştirilir ve göğüsteki his çoklukla ziyan görmez.

 

Meme Küçültme Ameliyatı İçin Uygun Bir Aday Mıyım?

Büyük ve ağır göğüsleri olan bayanlar, göğüs küçültmek için uygun adaydır. Çok büyük göğüsleri olan kadınlar(genellikle D ve üstü), manzaralarından şad olmamanın yanı sıra, fizikî ağrı ve rahatsızlık yaşayabilirler. Çok büyük boyutlu göğüsler, sırt ve omuz ağrısına, cilt tahrişine, sutyen askısı izlerine, duruş sorunlarına ve fizikî antrenmanda kısıtlanmalara neden olabilir.Nitelikli ve tecrübeli bir estetik cerrahla yapacağınız görüşme, bu prosedür için uygun bir aday olup olmadığınızı anlamak için birinci adımdır.

 

Ameliyat Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme küçültme ameliyatı hakkında araştırma yapan birçok hasta, ameliyat öncesinde neler olacağını merak etmektedir. Ameliyat gününde ne yapmanız gerektiği, ameliyat sonrası ve denetimler hakkında özel talimatlar alabilirsiniz.

 

Muayene

Tıbbi tetkik ya da muayene yaptırmanız ve göğüs dokunuzdaki değişiklikleri tespit etmeye yardımcı olması için ameliyat öncesinde ve sonrasında birer defa göğüs röntgeni çektirmeniz gerekmektedir.

 

İlaçlar

Belirli ilaçları almanız ya da almakta olduğunuz ilaçların dozlarında değişiklik yapmanız ve ayrıyeten kanamayı artırabilecekleri için, aspirin, anti-enflamatuar ilaçlar ve bitkisel destekler almaktan kaçınmanız gerekmektedir.

 

Sigara

Oksijen, ensizyon yerlerine çok süratli ulaşamadığından, sigara içenler daha uzun müddette güzelleşme, daha yüksek enfeksiyon riski ve olumsuz yara izi ile karşılaşabilirler. Operasyondan en az 2 hafta evvel sigara içmeyi bırakmalısınız

 

Meme Küçültme Operasyonundan Ne Beklemelisiniz?

Meme küçültme ameliyatınızın sonuçları uzun ömürlü olacaktır. Yeni göğüs boyutunuz, özgüveninizi ve bedeninizin halinden duyduğunuz memnuniyeti artırmanın yanı sıra, ameliyattan evvel yaşadığınız ağrıları ve fizikî sınırlamaları hafifletebilir.

 

Nasıl Sonuçlar Beklemeliyim?

Meme küçültme ameliyatınızın sonucu, değerli ölçüde kilo almadığınız/vermediğiniz ve gebe kalmadığınız sürece kalıcı olacaktır. Kilo alma/verme ya da hamilelik, göğüs küçültme ameliyatınızın sonucunu büsbütün ortadan kaldırmaz fakat göğüslerinizin imajını değiştirebilir.

 

Ameliyatın çabucak sonrasında kesi bölgelerinin kırmızı ve/veya pembe olması olağandır. Bu kesiler vakitle güzelleşecek ve izler gitgide hafifleyecek. Fakat izler hiçbir vakit büsbütün ortadan kaybolmaz.

 

Ne yazık ki ameliyatın iz bırakmaması mümkün değil. Bilim şimdi bu türlü bir ameliyat prosedürü keşfetmiş değil. Lakin birçok hasta, ağır ve sarkık göğüslerden kaynaklanan ağrıdan kurtulmanın, kıyafetler, mayo ve bikiniler içinde daha uygun görünmenin ve daha hoş göğüslere kavuşmanın karşılığında hafif ameliyat izlerinin olmasını tercih etmektedirler.

 

İyileşme Süreci Nasıldır?

Memelerinize baskı uygulanmaması için sırt üstü yatmanız tavsiye edilebilir. Göğüs ucunuzda ve göğüs ucu etrafındaki koyu renkli bölgede his azalması yaşayabilirsiniz. Bu ekseriyetle geçicidir, lakin hissin büsbütün geri dönmesi haftalar, aylar ve hatta bazen yıllar sürebilir.

 

Ameliyattan sonra birden fazla cerrah 1-2 hafta işten başka kalmanızı ve ağır idmandan 4-6 hafta uzak durmanızı tavsiye eder. Ayrıyeten cinsellikten en az bir hafta uzak durmalısınız (doktorunuz daha fazla uzak durmanızı da isteyebilir). Operasyon sonrasında en az 6 hafta boyunca göğüslerinize çok derecede hassas davranmalısınız. Bu süreçte hafif ve periyodik ağrı yaşamanız olağan, lakin şiddetli yahut uzun vadeli bir ağrı hissederseniz hekiminize bu durumu bildirin.

 

Meme Küçültme Ameliyatı Düzgünleşme Müddeti Ne Kadardır?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında güzelleşme mühleti bireyden şahsa değişir, lakin ameliyattan sonraki birkaç gün ağrınız olacaktır. Birden fazla hasta dar bir sutyen giyiyormuş üzere hisseder. Göğüs küçültme ameliyatı, kemik ya da kas cerrahisi içermediğinden, daha az ağrılı bir operasyondur ve öbür birtakım göğüs operasyonlarından daha kısa müddette güzelleşme gerçekleşir.

 

Yakınlarınızın ameliyat gününde ve mümkünse sonraki 1-2 günde sizinle ilgilenmesi âlâ olacaktır.

 

Memeleri küçültme ameliyatı sonrası birkaç hafta destekleyici sutyen giymeniz gerekecektir. Bu müddet içerisinde şişkinlik ve göğüslerinizdeki renk değişimi azalacaktır (ancak bunların büsbütün ortadan kaybolması 6-8 ay sürebilir).

 

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyattan çabucak sonra, kesilerin üzerine gazlı bez yerleştirilir ve göğüsler elastik bir bandajla sarılır ya da özel bir cerrahi sutyenle desteklenirler. Kimi durumlarda, kanı ve biriken sıvıyı uzaklaştırmak için her bir göğse birkaç günlüğüne küçük birer tüp yerleştirilebilir. Dikişler 1-2 hafta içerisinde alınır.

 

Çoğu bayan ameliyattan sonraki birinci birkaç gün bir ölçü göğüs ağrısı yaşar. Sonrasındaysa, 1 hafta ya da daha uzun müddetle daha hafif bir rahatsızlık yaşanır. İlaçlar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Şişme ve morarma birkaç hafta sürebilir. Her gün 24 saat boyunca cerrahi sutyen giymek, şişmeyi azaltabilir ve göğüsleri güzelleşme sürecindeyken dayanaklar.

 

Normal hayatınıza ve toplumsal aktivitelerinize muhtemelen birkaç hafta içerisinde geri dönebilirsiniz (bu aktiviteler tartı kaldırma ya da yorucu idman içermediği sürece). Daha önemli aktivitelerden ve idmanlardan 3-4 hafta daha uzak kalmanız gerekebilir. Göğüsleri güzel bir halde destekleyen bir sutyen giymek (spor sutyeni gibi) değerlidir.

 

Meme küçültme ameliyatından sonra göğüslerinizde görülebilir izler kalacak. Bunlar neredeyse her vakit sutyen, mayo ya da bikiniyle üstü örtülebilir yerlerdedir. İzler vakitle silikleşirler lakin büsbütün ortadan kaybolmazlar.

 

Bu Prosedüre Nasıl Hazırlanmalısınız?

Meme küçültme operasyonundan evvel hastaların iyileşmelerini hızlandırmak, operasyon sonrası rahatsızlığı en aza indirmek ve komplikasyon risklerini azaltmak için yapabilecekleri birkaç adım vardır.

 

Röntgen

Eğer ailenizde geçmişte göğüs kanseri yaşayan bireyler varsa, hekiminiz operasyon öncesinde ve sonrasında birer tane göğüs röntgeni çektirmenizi tavsiye edebilir.

 

Sigara

Eğer sigara içiyorsanız, ameliyat tarihinden uzun bir vakit evvel bırakmalısınız. Ayrıyeten kanama ihtimalini artırabildikleri için aspirin ve makul anti-enflamatuar ilaçları kullanmayı bırakmanız tavsiye edilecektir.

 

Egzersiz

Doktorunuz ameliyattan evvel idman yapmanızı ya da beslenme tertibinizi değiştirmenizi tavsiye edebilir. Ameliyattan evvel yapmanız gerekenleri ne kadar âlâ yaparsanız, ameliyattan sonra o kadar yeterli güzelleşirsiniz.

 

Operasyon günü neler olacak?

Meme küçültme ameliyatı çoklukla 2-3 saat sürer. Genel anesteziyle gerçekleştirilir. Göğüs küçültme operasyonu hastanede yatışlı yahut yatışsız gerçekleştirilebilir. Şayet geceyi hastanede geçirmeyecekseniz, ameliyattan sonra sizi otomobille konuta götürecek ve birinci 1-2 gün gözlemleyecek bir yakınınız size eşlik etmeli.

 

Göğüs Küçültme Ameliyatın Sonra Emzirme Devam Edebilir Mi?

Normal kaidelerde gögüs kucultme ameliyati sonrası emzirmeye devam edilebilir. Lakin operasyonun emzirmeye tesiri hakkında hekimler farklı fikirler öne sürmektedirler. Kimileri hastalarının ameliyattan sonra sıkıntısızca emzirebildiğini söylerken, öbürleri operasyonun emzirme marifetini azalttığını belirtmektedirler. Hekiminizle bu problemleri konuşun. Hekiminiz aileniz tamamlanana kadar ameliyatı ertelemenizi tavsiye edebilir.

 

Gögüs Küçültme Ameliyatı Süt Bezlerine Ziyan Verir Mi?

Meme küçültme ameliyatlarında emzirmeye devam edilip edilemeyeceği uygulanan tekniğe bağlıdır. Göğüs küçültme en yeterli tabipler tarafından yapılırsa süt bezleri ziyan görmez.

 

Gögüs Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs küçültmek, yağ, deri ve dokuyu uzaklaştırarak göğüsleri kaldıran bir ameliyattır. Ameliyat sonucunda daha alımlı ve genç bir görünüm elde edilir.

 

Gögüs küçültmek için en yaygın olarak uygulanan yol, 3 kesi gerektirir: göğüs ucu etrafındaki koyu renkli bölgeyi çevreleyen bir kesi, bu bölgeden göğüs altına gerçek dikey olarak inen bir kesi ve göğüs altının doğal kıvrımını takip eden bir kesi. Cerrah fazlalık dokuyu ve yağı uzaklaştırır, akabinde göğüs ucunu ve etrafındaki koyu renkli bölgeyi daha üste taşır. Göğüs ucu etrafındaki koyu renkli bölgenin boyutu küçültülebilir, ayrıyeten sınırları düzenlemek için liposuction da uygulanabilir.

 

Memeleri Küçültme Ameliyatı Güç Mu?

Meme küçültme ameliyatı, uzman ve tecrübeli bir hekim tarafından yapıldığında, kolay bir ameliyattır. Bunun sebebi ise, bu operasyonun, derin dokuda değil yumuşak dokuda gerçekleştirilmesidir.

 

Göğüs Küçültme Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Göğüs küçültme operasyonu ağrılı bir ameliyat olduğu söylenemez. Göğüs küçültmek için silikon üzere bedene yabancı bir cisim konmadığı için, bu uygulama daha kolaydır. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası, yük hafiflediği için de boyun ve sırt ağrılarında azalma hissederler.

 

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Nasıl Yatılmalı?

Memeleri küçültme ameliyatı sonrası, yatış konumuna dikkat edilmelidir. Operasyon sonrası göğüsleri küçültme ameliyatı olanların yaklaşık 15 gün boyunca yüz üstüne ve göğüs üzerine yanlışsız yatmaması kıymetlidir. Bu operasyon sonrası sırtüstü yatılmalıdır.

 

Meme Ameliyatı Sonrası Dikişler Ne Vakit Güzelleşir?

Dikişler 1-2 hafta içerisinde alınır. Göğsün büsbütün uygunlaşması, istenilen hali alması ortalama 3 ay sürer. Göğüsleri küçültme ameliyatı olanların en son sonuç için ise, 1 yıl beklemek gerekebilir.

 

Meme Ameliyatından Sonra Ödem Ne Vakit İner?

Memeleri küçültme ameliyatından sonra birinci karşılaşılacak durum ödemdir. Göğüste ödem oluşmasının akabinde ödemin bedenden atılma müddeti, bireyden şahsa değişen bir durumdur. Çoklukla göğüsleri küçültme ameliyatı olanlarda ameliyattan sonraki 3. Günde ödem inmeye başlar.

 

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Meme küçültme ameliyatı göğüslerde izler bırakır. İzler, kullanılan kesi metoduna nazaran ve bireyden şahsa değişiklik gösterir. Başlangıçta kırmızı ve şiş durumda olan izler, vakitle silikleşirler. Lakin izler birtakım bayanlarda ameliyattan çok sonra bile ziyadesiyle aşikâr haldedirler. Lakin izler çoklukla göğüslerin sutyenle kapatılabilen bölgelerinde bulunurlar

 

Kimler Göğüs Küçültme Ameliyatı Olmalı?

Vücuduna nazaran büyük ve ağır göğüsleri olan bayanlar göğüs küçültmek için uygun aday olabilirler. Göğüslerinin olağandan daha büyük olması nedeniyle sırt ve boyun ağrısı yaşayan, göğüs altlarında mantar, tahriş ya da pişik oluşan, göğüslerinde büyüklük nedeniyle sarkma olan ve görünümlerinden rahatsızlık duyan bayanlara uygulanabilir.

 

Gögüs küçültme ameliyatında yaş hududu yoktur. Kıymetli olan ameliyat olacak kişinin genel sıhhat durumunun tabibin değerlendirmesi sonucu ameliyata uygun olup olmamasıdır. Fakat ameliyat için ergenliğin tamamlanması beklenmelidir.

 

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Ameliyat İzleri:

Meme küçültme ameliyatı göğüslerde izler bırakır. İzler, kullanılan kesi prosedürüne nazaran ve şahıstan bireye değişiklik gösterir. Başlangıçta kırmızı ve şiş durumda olan izler, vakitle silikleşirler. Lakin izler kimi bayanlarda ameliyattan çok sonra bile ziyadesiyle muhakkak haldedirler. Lakin izler ekseriyetle göğüslerin sutyenle kapatılabilen bölgelerinde bulunurlar.

 

His Kaybı:

Memeleri küçültme ameliyatı sonrası, göğüslerde ya da göğüs uçlarında his kaybı yaşanabilir. Bu ekseriyetle geçicidir ve birkaç ay sürer. Fakat birtakım bayanlarda çok daha uzun sürebilir, hatta kalıcı olabilir. Birtakım çok büyük göğüslü bayanlar, göğüslerinde fazla pay sahip olmayabilir. Bu sebeple his kaybı önemli bir sorun teşkil etmeyebilir.

 

Emzirememek:

Ameliyattan sonra emzirememek. Birtakım bayanlar ameliyattan sonra emzirme maharetini kaybetmezler. Bu durum uygulanan göğüs küçültme prosedürüne bağlıdır.

 

Boyut ve Form Farkı:

Farklı konumlarda göğüs uçları ya da göğüsler ortasında boyut yahut biçim farkı.

 

Daha seyrek olarak, göğüslere kan akışında hasar meydana gelebilir. Bu durum cildin güzelleşme sürecini geciktirebilir. Göğüs ucu ve göğüs ucu etrafındaki koyu renkli bölgenin bir kısmı yahut tamamı kaybedilebilir, fakat bu yaygın bir durum değildir.

 

Ameliyatın başka risklerinden bazıları

 

Operasyon sırasında çok kanama

Enfeksiyon

Anesteziye berbat reaksiyon

Kalbe ve akciğerlere giden büyük damarlarda kan pıhtıları (pulmoner emboli). Bu yaygın bir durum değildir.

Meme Dikleştirme ve Göğüs Küçültme Kombine Operasyon Olarak Uygulanabilir Mi?

Meme küçültme ameliyatı (redüksiyon mammoplastisi) fazla olan göğüs dokusunun çıkarılmasıyla göğüs boyutunun anında ve tesirli bir formda küçültülmesidir. Göğüs küçültme, göğüs büyüklüğünü azaltmak için fazla deri, yağ ve dokunun çıkarılmasını içeren, büyük göğüslerin yarattığı olumsuz meseleleri ortadan kaldırarak istenilen görünüme kavuşulmasını sağlıyor. Göğüs küçültme ile göğüs değerli ölçüde dikleştirilir ve genişlemiş areolalar küçültülür.

 

Mastopeksi olarak da bilinen göğüs dikleştirme ameliyatı, görünümü gençleştirmeyi amaçlayan bir operasyondur. Göğüs dikleştirme ameliyatı, fazla cildi çıkararak ve yeni göğüs konturunu yine şekillendirmek ve desteklemek için etraftaki dokuyu sıkıştırarak memeyi güçlendirir ve sıkılaştırır. Bazen areola vakitle büyür ve bir göğüs küçültme operasyonu ile bu sorun çözülebilir.

 

Bazı bayanlar, hem göğüs büyüklüğü hem de pozisyonlama ile ilgili meseleler yaşayabilir. Bu üzere durumlarda, göğüs dikleştirme ve göğüs küçültme kombine operasyon olarak da uygulanabilir. Sonuçlar ve yaklaşım açısından farklı olsa da, göğüs dikleştirme ve göğüs küçültme ameliyatlarının ortak avantajları olduğunu söylemek mümkündür.

 

Her iki göğüs estetiği ameliyatı ile anında fark edilir bir sonuç alınır.

Her iki ameliyatı yaptıran bayanların, sonrasında memnuniyet oranları çok yüksektir. Ameliyat sonrası bayanlar, özgüvenlerinin de epey arttığını belirtiyorlar.

Her iki ameliyat da duruşun güzelleşmesine yardımcı oluyor.

Her iki ameliyat emzirmeye mani değildir.