Annelik Estetiği Hakkında Her Şey

Gebelik, her bayan için eşsiz bir tecrübedir. Lakin gebelik sırasında ve sonrasında bedende meydana gelen pek çok değişim, kişinin estetik açıdan dert duymasına hasebiyle memnuniyetsizliklere neden olabilir.. Doğum sonrasında bedende meydana gelen değişimler, göğüslerin sarkması, vajinada meydana gelen deformasyonlar, bacaklarda ve karın bölgesinde oluşan çatlak ve yağlar formunda sıralanabilir. Annelik estetiği olarak bilinen yol ile tüm bu sıkıntıları geride bırakmak mümkündür. Bütüncül yaklaşımla uygulanan annelik estetiği teşebbüsü sayesinde kişinin bedeni gebelik öncesindeki formuna kavuşturulabilir.

 

Annelik Estetiği

Annelik Estetiği Nedir?

Annelik ameliyatı ya da doğum sonrası estetiği olarak da bilinen cerrahi süreç, gebelik ve doğum sonrasında annenin bedeninde oluşan değişikliklerin, hamilelik öncesine döndürülmesi olarak tanımlanabilir. Annelik ameliyatı, temelde kombine bir cerrahi teşebbüstür. Böylelikle kişinin tekrar tekrar anestezi alması gerekmeden tüm prosedür birebir anda tamamlanır. Annelik estetiği göğüs büyütme, göğüs dikleştirme, liposuction, karın germe ve vajina estetiği üzere uygulamaları kapsar. Annelik estetiğinde hangi süreçlerin yapılacağı kişinin talepleri ve bedeninde meydana gelen deformiteler doğrultusunda şekillendirilir. Böylelikle annelik estetiği yaptıranlar gebelik öncesi formlarına kavuşur.

 

Annelik Estetiği Kimlere Uygulanır?

Annelik estetiği, hamilelik ve doğum sonrasında bedende oluşan deformitelerden yakınan çabucak her bireye yapılabilir. Lakin annelik ameliyatı için kişinin bebeğinin sütten kesilmesi ve doğumun üzerinden en az 6 ay geçmiş olması önerilir. Bunun sebebi, bedenin doğum sonrası 6 ay boyunca toparlanmasına imkan vermektir. Doğum sonrası estetiği kapsamında göğüs büyütme, küçültme ve/veya dikleştirme ameliyatları için emzirme periyodunun sona ermesi kıymetlidir. Bu noktada belirleyici ögelerden biri de kişinin tekrar gebelik isteyip istememesidir. Tekrar hamile kalmak isteyen şahıslar, annelik estetiği yaptırabilir ama yeni gebelik sırasında deformasyonlar tekrar oluşabilir.

 

Annelik Estetiği Ne Vakit Yapılabilir?

Doğumdan çabucak sonra ameliyat olmanız önerilmez. Doğum yaptıktan en az altı ay sonra invazif bir estetik operasyon geçirmek için uygun olabilir. Bu süreç, karın germe ameliyatı olmadan evvel karın dokunuzun büsbütün güzelleşmesi için değerlidir. Elbette, bu müddet kimi durumlarda daha da uzun olabilir.

 

Genel kanının bilakis anne estetiği, doğum yapan hastaları doğumdan haftalar ya da aylar evvelki hallerine bir anda döndüremez. Bu beklentinin süratli bir formda gerçekleştirilmesi hasta için inançlı olmaz. Hem hamileliğin hem doğumun bedeninizi yorabilir.

 

Genel sıhhatinizin güzel olması gerekir.

Anne estetiği sırasında birden fazla invazif cerrahi teknik uygulandığı için bu operasyon öncesinde sıhhatinizin yeterli olması son derece kıymetlidir. Operasyondan en az üç hafta evvel sigara içmeyi bırakmanız ve hekiminizden sağlıklı olduğunuza dair bir rapor almalısınız. Tip 2 diyabet üzere, bazen hamilelikten sonra ortaya çıkan yaygın durumlar bile ameliyatı zorlaştırabilir, bu nedenle mevcut sıkıntılarınızı denetim altına almak çok değerlidir. Birebir biçimde kullandığınız ilaçların ameliyatınızı nasıl etkileyebileceği ile ilgili olarak hekiminizle konuşmalısınız.

 

Sağlıklı bir kiloda olmanız gerekir.

Yukarıda ima edildiği üzere anne estetiği, bir “kilo verme” operasyonu değildir. Doğum sonrası estetiğiniz sırasında bir ölçü yağ alınacak olabilir lakin hekiminizle bir görüşme ayarlamadan evvel doğumda aldığınız kiloların birçoklarını vermeniz en âlâ sonucun alınmasına yardımcı olacaktır. Bu, en âlâ cilt rezeksiyonu için gereklidir. Operasyondan evvel gaye kilonuzun 11 kilo fazlasından daha fazla bir kiloda olmamanızı öneririz.

 

Bütçenizi operasyon için ayarlamanız gerekir.

Doğum sonrası estetiği birden fazla farklı operasyonu içerdiği için öteki operasyonlardan daha yüksek fiyatlıdır.

 

İdeal durumda, ilerde çocuk sahibi olmayı düşünmüyor olmanız gerekir.

Bu unsur mutlak kaide olmamakla birlikte tam bir anne estetiği olmadan evvel çocuk sahibi olmayı bitirmiş olmanız uygun bir fikirdir. Bunun sebebi, doğum sonrası estetiğinizden sonraki her hamileliğin karnınızdaki ve göğüslerinizdeki cildi tekrar esneteceği (ve tahminen de karın kaslarınızı yırtacağı), böylelikle operasyonunuzun sonuçlarını ortadan kaldıracaktır. Daha sonra revizyon ameliyatı olabilirsiniz ancak bu ameliyatı olmak daha masraflıdır ve daha çok rahatsızlığa sebep olur (çünkü birçok sefer düzgünleşme periyodu geçirmeniz gerekir). Revizyon ameliyatlarının yara oluşturma riski ve öbür komplikasyonlara sebep olma riski de daha fazladır.

 

Annelik Estetiği Neleri Kapsar?

Doğum sonrası estetiği, kişinin gereksinimlerine nazaran şekillendirilebilen süreçlerden oluşur. Kişinin taleplerine bağlı olarak gebelik sürecinde ve doğum sonrasında bedende oluşan estetik değişimler bütüncül olarak ele alınır. Bu noktada kişinin talepleri büyük oranda belirleyicidir. Kelam gelimi doğumdan sonra vajina estetiği ve göğüs küçültme sürecine gereksinim duyan bireylere annelik estetiği paketi kapsamında liposuction süreci yapılmayabilir. Annelik estetiği kapsamında yapılabilen estetik operasyonların bir kısmı şu halde sıralanabilir:

 

Meme Dikleştirme, Büyütme yahut Küçültme Ameliyatları: Göğüsler, gebelik sürecinin doğal bir modülü olarak bu devirde büyür. Doğumun ve emzirme sürecinin akabinde göğüsler, küçülme, dolgunluğunu kaybetme ve sarkma eğilimindedir. Farklı tekniklerle göğüs dokusu gebelik öncesi haline ya da hayal edilen biçime ve boyuta getirilebilir. Göğüs operasyonu sonrasında kozmetik açıdan daha düzgün ve sağlıklı görünüm elde edilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı: Doğum sonrasında genişleyen, gevşeyen vajina, vajinoplastiolarak da bilinen süreç ile daraltılabilir. Doğumdan sonra vajina daraltma ameliyatı ile vajina, daha dar ve toparlanmış bir görünüme sahip olur.

Vajina Estetiği: Tıpta labioplasti olarak tanımlanan vajina estetiği ile doğum sonrası süreçte gevşeyen ve uzayan vajinanın iç dudakları (labia minora) ve dış dudakları (labia majora), eski formuna kavuşturulur. Bu noktada etkilenen doku, çoğunlukla vajinanın iç dudaklarıdır. İç dudaklar uzayarak dış dudakların dışına çıkabilir. Bu bağlamda yapılan vajina estetiği sayesinde vajina dudakları estetik bir görünüme kavuşturulur.

Liposuction: Doğum sonrası estetiğin kıymetli bir kesimi olan liposuction, temelde tüp ve kanüller aracılığıyla ilgili bölgeden yağ alınması sürecidir. Basen, kol, sırt ve karın üzere beden bölgelerindeki fazla yağlar bedenden süratle uzaklaştırılır. Karın, liposuction sürecinin akabinde annelik estetiği kapsamında karın germe süreci yapılabilir. Liposuction sürecinin yapıldığı bölge, estetik açıdan göze beğenilen gelen bir görünüme kavuşur.

Karın Germe: Annelik estetiği kapsamında yapılan karın germe prosedürü, karın bölgesindeki fazla yağ ve cilt dokusunun alınması olarak açıklanabilir. Bikini bölgesine uygulanan kesi ile üst kısımdaki sarkmış fazla deri çıkarılır. Bölgede bulunan kas ve doku gerilerek sıkılaştırılır. Böylelikle doğum sonrası karın bölgesindeki sarkmalar giderilir; karın düz ve sıkı bir görünüme kavuşur.

Çatlak Tedavisi: Doğum sonrası çatlaklar için estetik süreci, pek çok farklı prosedürü içerebilir. Pulse DYE lazer, eCO2 lazer (fraksiyonel lazer), PRP (Platelet Rich Plazma), dermoterapi, mikro iğneli fraksiyonel radyofrekans bunlardan bazılarıdır.

Annelik Estetiği Sonrası Düzgünleşme Ne Kadar Sürer?

Tam bir doğum sonrası estetiği geçirdiyseniz güzelleşme periyodunuzun uzun olacağını bilmelisiniz. Bilhassa karın germe operasyonunun güzelleşme devri uzundur. Bu operasyondan sonra iki ila üç ay süren bir güzelleşme periyodu geçireceğinizi bekleyebilirsiniz. Bu devrin tamamını yatakta geçirmenize gerek yoktur. (genelde iki hafta kadar yatak istirahati kâfi olur), 10 kilodan fazlasını kaldırmamalısınız.

 

İyileşme periyodunuzun birinci dört ila altı haftası boyunca karnınız ve göğüsleriniz şiş olacaktır. Bu hususta endişelenmeniz gerekmez, bu bedeninizin doğal reaksiyonudur ve güzelleşmeye yardım eder. Bu nedenle göğüsleriniz ve karnınız umduğunuzdan daha büyük görünecektir fakat bu tesir geçicidir. Güzelleşme devrinin birinci periyodunda biraz şişlik, morarma ve gerginlik hissedeceğinizin farkında olun. Bu semptomlar güzelleşme müddetiniz ilerledikçe git gide azalacak.

 

Çoğu bayan, doğum sonrası estetiğinin akabinde düzgünleşme için işten 1 ila 3 hafta ortasında müsaade alır. Düzgünleşme mühletinin uzunluğu, dahil etmeyi düşündüğünüz süreçlerin sayısı ve çeşidine bağlı olarak değişecektir.

 

İyileşme periyodunun birinci birkaç haftası boyunca dinlenmeli ve küçük çocukları kucaklamak da dahil olmak üzere ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız. Küçük çocuklarınız varsa birkaç ay boyunca çocuk bakımı için size yardımcı olacak biri olmalıdır. Bu yüzden uygun olduğu durumlarda küçük karın germe operasyonunu öneririz. Küçük karın germe operasyonunun güzelleşme müddeti genelde iki ila dört haftadır.

 

Annelik Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyileşmenizin birinci birkaç haftası boyunca birinin günlük işlerinize yardım etmesi için yanınızda olmasını isteyeceksiniz. Dinlenirken ağrınızı güzel bir biçimde denetim altına alabilirsiniz lakin hareket etmek dikişleriniz üzerinde baskıya sebep olabilir ve ani ağrılarınız olabilir. Tuvalete giderken ya da yemek hazırlarken size birinin yardim etmesi çok rahatlatıcı olacaktır. Ayrıyeten operasyondan evvel kendiniz için özel bir dinlenme alanı hazırlamalısınız.

 

Yiyecek, su şişesi, leğen ve ilaçlarınız üzere gereksiniminiz olan her şeyi yatağınızdan çarçabuk ulaşabileceğiniz bir yere koyun. Son olarak yatağınıza bir beden yastığı dahil olmak üzere ek yastıklar koyduğunuzdan emin olun, böylelikle dinlenirken bedeniniz tam manasıyla desteklenir. Ameliyat sonrasında başınızı ve ayaklarınızı muhtemelen hafif yukarda tutmanız gerekeceğini hatırlayın. Son olarak, operasyonunuzun sonuçlarının çabucak besbelli olmayacağını bilmelisiniz.

 

Annelik Estetiği Sonrası Yaraların Güzelleşmesi Ne Kadar Sürer?

Deneyimli bir plastik cerrah, yara izlerini çarçabuk saklanabilecek ya da bikini ile gizlenebilecek yerlerde oluşturmaya dikkat edecektir. Yaranızın büsbütün güzelleşmesinin 18 aya kadar sürebileceğini unutmayın, yani doğum sonrası estetiğinizden sonraki yıl boyunca yara izlerinizin görünümünün güzelleşeceğini bilin.

 

Doğum sonrası estetiğinin en kıymetli tarafı, bu operasyonlar ile ilgili tecrübe sahibi olan konsey onaylı bir plastik cerrah tarafından inançla uygulanabiliyor olmasıdır. Tıpkı vakitte bu operasyonun akreditasyonu olan bir operasyon merkezinde, operasyon sırasında ve sonrasında hastanın yanında olacak bir anestezi uzmanı ile gerçekleştirilmesi de kıymetlidir. Operasyondan sonra en az 24 saat boyunca sizi izleyecek bir bakım merkezinin yakın bulunması gerekir. Toplam ameliyat müddeti beş saatten fazla olmamalıdır. Kimi durumlarda iki etap olması gerekir. Bu evreler, azamî yara güzelleşmesinin sağlanması için 3-6 ay ortayla gerçekleştirilmelidir.

 

Annelik Estetiği Avantajları Nelerdir?

Annelik estetiği kapsamında pek çok müdahale kombine bir formda yapılabilir. Doğum sonrası devirde karın, göğüs, cilt ve vajina bölgelerinde meydana gelen deformiteler ele alınır. Göğüslerin dikleştirilmesi, göğüs boyutunun değiştirilmesi, düz bir karın ve estetik açıdan daha güzel görünüme sahip vajina elde edilebilir. Annelik estetiği kapsamında yapılması planlanan tüm süreçler, tek bir cerrahi operasyon paketi ile yerine getirilir. Böylelikle kişinin her operasyon için ayrıyeten anestezi alması gerekmez. Ek olarak düzgünleşme süreci kısalarak annenin hayat kalitesi artırılır.

 

Doğum Sonrası Estetiği Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Annelik estetiği kapsamında pek çok müdahale kombine bir halde yapılabilir. Doğum sonrası devirde karın, göğüs, cilt ve vajina bölgelerinde meydana gelen deformiteler ele alınır. Göğüslerin dikleştirilmesi, göğüs boyutunun değiştirilmesi, düz bir karın ve estetik açıdan daha düzgün görünüme sahip vajina elde edilebilir. Annelik estetiği kapsamında yapılması planlanan tüm süreçler, tek bir cerrahi operasyon paketi ile yerine getirilir. Böylelikle kişinin her operasyon için ayrıyeten anestezi alması gerekmez. Ek olarak güzelleşme süreci kısalarak annenin ömür kalitesi artırılır.

 

Doğum sonrası estetiği sonrasında hastanede kalmanız gerekmez – Bu sayede konutta güzelleşebilirsiniz. Birinci 24 saat boyunca daha fazla yardım almanız için cerrahınız bir gece hastanede kalmanızı önerebilir.

Tedaviniz bir ila iki hafta sürebilir – Bu doğum sonrası estetiğinize dahil edilen aşikâr operasyonlara bağlı olacaktır. Tekrar de düzgünleşme sürenizi iki hafta olacak biçimde planlayın. Güzelleşme müddetiniz boyunca ağrınız, morluklarınız ve şişlikleriniz olacak.

Evde yardıma gereksiniminiz olacak – Doğum sonrası estetiğinizden sonra birkaç gün yorgun ve hassas olacaksınız. Bu, rutin işleri yapmanızı imkansız hale getirecek. Ailenizden birinden ya da bir arkadaşınızdan mesken işleri için yardım isteyin.

Bazı ağrı kesicileri kullanımınız bitene kadar otomobil kullanamayacaksınız – Cerrahınız, rahat bir güzelleşme geçirmeniz için gerekli olan ağrı kesicileri kullanmanızı söyleyecek. Fakat bu ilaçları alırken otomobil kullanmamalısınız.

Şişkinlik, altı ay ya da daha uzun sürebilir – Doğum sonrası estetiğinin kimi sonuçları çabucak görülürken tam sonuçlar tüm şişkinlik inene kadar görülemez. Bütün şişkinliklerin inmesi altı ay ila bir yıl sürer.

Bebekler de dahil olmak üzere ağır kaldırmayın – Ağır antrenman yapmak ve ağır kaldırmak, doğum sonrası estetiğinizden sonra en az altı hafta boyunca kaçınmanız gereken şeylerdir. Ağır kaldırmaya 4 buçuk kilonun üstündeki bebekleri taşımak da dahildir.

Doğum sonrası estetiği, sigara içmeyen hastalar içindir – Sigara içmek kan sirkülasyonunu azaltır, yaraların güzelleşmesini geciktirir ve önemli komplikasyonların oluşması ihtimalini arttırır. Doğum sonrası estetiğinden evvel ve sonra en az dörder hafta boyunca sigara içmeyin. Daha da güzeli bunu sigarayı bırakmak için bir sebep olarak kullanın.

Yine de spor salonuna gitmeniz gerekecek – Doğum sonrası estetiğinizin sonuçlarını garanti altına almak ve daha da uygun hale getirmek için sağlıklı bir hayat biçimi benimseyin, istikrarlı beslenin ve rutin olarak antrenman yapın.

Doğum sonrası estetiği, birkaç invazif tekniğin bir ortaya geldiği bir operasyondur, bu yüzden en güzel ve en tecrübeli plastik cerrahı seçin. Operasyonun daha ucuz olması için sıhhatinizi ve güvenliğinizi riske atmayın.

Özgüveninizin artmasına hazır olun – Doğum sonrası estetiğiniz hayatınızı değiştirecek, dış görünüşünüzle ilgili itimadınızı ve gururunuzu yerine getirecek.

Annelik Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Annelik Ameliyatı Nedir?

Annelik ameliyatı, birden çok estetik operasyonun tıpkı anda yapıldığı prosedürdür. Annelik ameliyatı kapsamında göğüs dikleştirme, küçültme, büyütme ameliyatının yanı sıra vajinal estetik, vajina daraltma, liposuction, karın germe, çatlak tedavisi üzere süreçler annenin talebi doğrultusunda yapılır. Gebelik öncesi periyoda ya da annenin hayalindeki görünüme kavuşmasının amaçlandığı annelik ameliyatı, tüm süreçlerin bir ortada yapılması ile gerçekleştirilir.

 

Normal Doğumda Vajina Estetiği Ameliyatı Yapılır Mı?

Normal doğum sonrasında vajinada birtakım deformasyonlar meydana gelebilir. İç ve dış dudakların irileşmesi, sarkması bunlara örnek olarak verilebilir. Annelik estetiği kapsamında vajinada meydana gelen değişimlerin giderilmesi mümkündür. Böylelikle kişi, estetik açıdan daha güzel görünen bir vajinaya kavuşabilir.

 

Annelik Estetiği Nasıl Yapılır?

Annelik estetiği, birden fazla operasyonu kapsar. Talep edilen her süreç, kişinin mevcut durumuna nazaran farklı tekniklerle yapılabilir. Örneğin vajina dokusunun bollaşması sonucunda annelik estetiği kapsamında yapılan vajina daraltma süreci, vajina girişinden itibaren yaklaşık 4 cm’lik alanda bulunan fazla dokunun çıkarılması ve akabinde kesi bölgesinin dikiş ile kapatılmasıyla gerçekleştirilir. Vajina daraltma süreci, lokal ya da genel anestezi altında yaklaşık 30-40 dakikada tamamlanabilir. Süreç sonrasında vajina genişliğinden kaynaklı cinsel sorunlar çözülebilir.

 

Annelik estetiği kapsamında sıklıkla yapılan bir öteki süreç olan göğüs dikleştirme ve büyütme süreci de göğüs bölgesindeki kimi dokuların çıkarılması ve akabinde silikon protez ya da kişinin kendi bedeninden alınan yağın göğüs dokusuna enjekte edilmesi metodu ile yapılabilir. Sarkmaya bağlı oluşan fazla deri bölgeden uzaklaştırılır. Bu noktada sürecin yapılacağı bölgeye ve kullanılacak tekniğe nazaran en yanlışsız bilgiyi doktor, muayene sonrasında annelik estetiği yaptırmayı planlayan bireye verir.

 

Annelik Estetiği Hangi Tıp Operasyonları İçerir?

Annelik estetiği kapsamında sıklıkla göğüs dikleştirme, göğüs büyütme, vajina estetiği ve liposuction yapılsa da karın germe, vajina daraltma, çatlak giderme süreçleri üzere pek çok estetik operasyon da yapılabilir. Bu noktada emel, doğum sonrası devirde annenin bedeninde oluşan olumsuz değişimlerin gebelik öncesine döndürülmesidir. Bu bağlamda annelik estetiği, kişiselleştirilebilir. Kişinin gereksinimleri doğrultusunda süreçler yapıldığında anne, doğum öncesi formuna ve hatta hayalindeki görünüme sahip olabilir.

 

Annelik Estetiği Sonrası Düzgünleşme Ne Kadar Sürer?

Annelik estetiği süreci, kişiselleştirilebilir olduğundan düzgünleşme mühleti, yapılan süreçlere nazaran farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak doğum sonrası estetik süreçleri sonrasındaki birinci 2 hafta boyunca bir ölçü şişlik ve ağrı hissedilebilir. Yapılan operasyonlara bağlı olarak ağır kaldırmak üzere kimi hareketlerin kısıtlanması gerekebilir. Annelik estetiği kapsamında yapılan süreçler sonrasında güzelleşme süreci, şahıstan bireye değişmekle birlikte ortalama 3 ay kadar sürer.

 

Annelik Estetiği Sonrası Sonuçlar Ne Vakit Görülür?

Annelik estetiği sırasında yapılan süreçlerin niteliği nedeniyle kesin sonuçların alınması farklı vakitlerde gerçekleşebilir. Kelam gelimi karın germe süreci sonrası güzelleşme süreci ile vajinal estetiğin düzgünleşme süreci farklıdır. Annelik estetiği sonrası düzgünleşme sürecinde olduğu üzere alınan sonucun net olarak görülebilmesi de yaklaşık olarak 3 ayı alabilir. Bu noktada ödem atılması, doku güzelleşmesi üzere etkenlerin yanı sıra hayat biçimi, beslenme, sigara kullanımı üzere pek çok faktör, düzgünleşme sürecini olumlu ve olumsuz etkileyebilir. Annelik estetiği sonuçlarını mümkün olan en kısa müddette görmek için doktorun reçete ettiği ilaçlar, nizamlı olarak belirlenen dozda kullanılmalı ve önerilen diyet programı takip edilmelidir.

 

PRP Saç Tedavisi Tesirini Ne Vakit Gösterir?

PRP saç tedavisinin uygun seans aralıklarıyla uygulanması halinde tesiri, yaklaşık olarak 3 ila 4 hafta sonra görülür.

 

Eğer siz de gebelik süreci ve doğum sonrası bedeninizde meydana gelen değişimlerden şad değilseniz size özel olarak hazırlanan annelik estetiği hakkında bilgi almak için bir estetik merkezine başvurabilirsiniz.