Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde, en fazla glandüler dokuda görülen, göğüs ve göğüs uçlarının güzel huylu, çok büyümesi olarak isimlendirilir. Bayan ve erkek göğsünün yapısal formalarının tıpkı olmasına karşın erkek göğsünün bayan göğsüne nazaran daha küçük olmasının sebebi erkekte kâfi östrojen hormonun olmasındandır. Yenidoğanlarda, ergenlikte ve orta yaşın üzerindeki erkeklerde sık görülür. Kimi hastalarda ağrı ve acıya neden olabilir lakin sıhhate bir ziyanı bulunmaz. Lakin genç ve yetişkin erkeklerde denize girme, spor yapma üzere fizikî aktiviteler sırasında utanma, çekinme üzere rahatsız edici hisler oluşturabilir. Birçok erkekte jinekomastikendine güvensizlik, içine kapanıklık ve duruş bozukluklarına neden olur. Jinekomasti tek göğüste olabileceği üzere her iki göğüste de oluşabilir.

 

Jinekomasti Nasıl Geçer?

Kesin tahlil için jinekomasti ameliyatı tercih edilse de, cerrahi metotların dışında, gerçek diyet, tertipli idman ile sorun hafifletilebilir. Güzel bir diyet planlaması, insülin direncinin aksine çevrilmesi ve bir idman planı ile jinekomasti meselesini en aza indirmeniz mümkün olabilir. Fakat tekrar en hakikat kararı cerrahınız verecektir.

 

Jinekomasti Sporla Geçer Mi?

Jinekomasti görünümü ameliyat dışında farklı formüllerle de hafifletilebilir. Erkekte göğüs büyümesi doğal tedavisinde sporun tesiri düşünülebilir.

 

Jinekomasti görünümünün spor ile gerilemesi yalnızca kişinin obez derecesinde kilolu olması sonucu çok kilo vermesi ile mümkün olur. Kişi çok kilo verdiği vakit göğüs bölgesindeki yağlanma da geriler. Ancak hormonal nedenlerle küçük yaştan beri kendisini gösteren olağan kilolu şahıslarda jinekomasti spor ile gerilemez. Bilakis spor yapan bir kişi göğüs kaslarını büyüttüğü için sarkan yağlı kısım daha da aşağıya sarkabilir. Bu durum spor yapanlar açısından jinekomasti derecesinin daha da ileriye gitmesine neden olabilir.

 

Jinekomasti olgusu olan şahısların spor ile tedavi prosedürü yerine cerrahi prosedürleri tercih etmesi daha düzgün sonuçlar doğurabilir. Tekrar de en hakikat tedavi tekniği için estetik cerrah tarafından belirlenlenmelidir.

 

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti belirtileri kişinin birinci etapta kendi teşhisi için kıymet taşır.

 

Erkekte göğüs büyümesinde erkek göğüs dokusunda olağanda olması gerekenden çok daha fazla büyüklük mevcutsa, göğüs uçlarında öne yanlışsız oluşan bir çıkıklık, göğüs ucunda şişlik gözlemleniyorsa bir sorun olduğu düşünülebilir. Kesin teşhis için estetik cerrahın muayenesi kuraldır.

 

Jinekomasti Ameliyatı Nedir?

Jinekonasti ameliyatında, küçük kesiler uygulanarak göğüs bezi dokusu çıkarılır. Çoklukla genel anestezi altında uygulanır lakin duruma nazaran lokal anestezi de tercih edilebilir. Hasta ameliyattan sonra taburcu olabilir. Ameliyat sonrası yaklaşık 2-3 hafta jinekomasti korsesi yahut jinekomasti atleti kullanması önerilir. Ayrıyeten ameliyat olmadan jinekomastigörünümünü gizlemek isteyen şahıslar yeniden jinekomasti korsesi yahut jinekomastiatletinden takviye alabilir.

 

Jinekomastiye Hangi Kısım Bakar?

Erkekte göğüs büyümesi sık görülen bir sıhhat sorunudur. Estetik ve plastik cerrahi alanına girer. Bu branşta yer alan tüm hekimler jinekomasti ameliyatını gerçekleştirebilirler.

 

Jinekomasti Olduğumu Nasıl Anlarım?

Kesin teşhis için ultrason çekilmesi gerekir. Ayrıyeten tanıyı estetik ve plastik cerrahlar koyar. Gerekirse jinekomasti ameliyatı ile müdahale edilir.

 

Jinekomasti Nasıl Eritilir?

Erkeklerde göğüs küçültme süreci olarak da bilinen jinekomasti tedavisinde, temel olarak cerrahi uygulama kıymetlidir. Cerrahi müdahale iki yolla yapılmaktadır. Bunlar direkt cerrahi çıkarma ve liposuction denilen yağ emme formülüdür. Jinekomastinin durumuna nazaran bu yollar tek başlarına ya da birlikte uygulanabilir.

 

Jinekomastiye Ne Güzel Gelir?

Erkekte göğüs büyümesi, yetersiz beslenme yahut siroz üzere altta yatan bir durum neden oluyorsa, bu durumun tedavi edilmesi gerekebilir.

 

Doktorlar bu duruma neden olabilecek ilaçların alımını durdurmasını tavsiye edebilir yahut öteki bir ilacı reçete edebilir.

 

Ergenlik devrinde ortaya çıkan ve olağan hormon değişiklikleri dışında bariz bir jinekomastinedeni olmayan hadiselerde, hekim, durumun kendi kendine güzelleşip iyileşmediğini görmek için her üç ya da altı ayda bir periyodik tekrar incelemeler yapılmasını önerebilir. Bu durumda birçok olayda görülen jinekomasti çoklukla iki yıldan kısa bir müddette tedavi edilmeden bizatihi geçebilir.

 

Jinekomasti Kaç Yaşında Geçer?

Bebeklik devrinde görülen jinekomastilerin çabucak hepsi bizatihi geçer. Ergenlik periyodunda en erken 10-12 yaşta sıklıkla 13-14 yaşta meydana gelir ve %85-90'ı 6-36 ay içinde tedavi edilmeden geçer. 17 yaşına sürmesi de mümkün olabilmektedir. Fakat olayların bir kısmı erişkin devrinde de devam eder.

 

Jinekomasti Kaç Yaşında Başlar?

Erkekte göğüs büyümesi sorunu sık olarak 18-25 yaş aralığında ergenliğe giren erkeklerde görülmekle birlikte, ergenlikten sonra hormonların nizama girmesiyle yaklaşık %30 oranında hastalıkta gerileme ve tabiatıyla güzelleşme ortaya çıkmaktadır. Erkeklerin yaklaşık %40-60’ında muhakkak seviyelerde jinekomasti sorunu görülebilmektedir.

 

Erkek Göğsü Neden Büyür?

Hormonal değişiklikler ve kullanılan ilaçlardan kaynaklanabilir. Erkekler az ölçüde da olsa kadınlık hormonu östrojeni salgılar. Östrojen fazla salgılandığında jinekomasti gözlenir. Bebeklerde görülen jinekomasti doğaldır. Bu jinekomasti tipi birkaç hafta içinde geçer.

 

Ergenlik periyodunda ortaya çıkan jinekomasti, hormon düzensizliklerinden kaynaklanır. Ergenlikte göğüs büyümesi hadiselerinin yaklaşık yüzde 90’a varan kısmı, birkaç sene içerisinde yok olur.

 

Yetişkin erkeklerde, ekseriyetle 50 ile 70 yaş ortasında tespit edilir.

 

Jinekomastiye kullanılan birtakım ilaçlar da sebebiyet verebilir. Jinekomastiye neden olan ilaçlardan kimileri aşağıdaki üzeredir.

 

Antiandrojen ilaçlar

Bazı antidepresan ilaçlar

Antibiyotik ve ülser ilaçları

Kemoterapi ilaçları

Bazı kalp ilaçları