Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı olarak bilinen rinoplasti, hem estetik hem de işlevsel kayıpların kazandırılması için yapılır. Ülkü teneffüsün sağlanması ve kişinin yüz sınırlarına uygun bir burun, burun ameliyatı sonrası elde edilebilir. Rinoplasti ameliyatı temelde açık ve kapalı olmak üzere 2 farklı metotla yapılır. Burun kaldırma ve burun ucu estetiği üzere süreçler için tercih edilen kapalı burun estetiği ameliyatı sırasında kesi, burnun iç kısmından yapılır. Bu nedenle burun estetiği sonrasında dışarıdan görülebilen bir iz kalmaz. Açık prosedür ise daha önemli burun ucu olaylarında ve kemik eğrili üzere şikayetlerin varlığında tercih edilir. Burun ucu derisinin kaldırılmasıyla yapılan açık burun estetiği süreçte burnun uç kısmında hafif bir iz kalabilir. Tüm ameliyat cinslerinde olduğu üzere rinoplasti sürecinde de kapalı ameliyat sonrasında düzgünleşme daha süratli gerçekleşir.

 

Burun Estetiği Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

Kapalı burun estetiğinde, kesiler burun deliklerinin içinde yapılır. Kapalı teknikte cerrahın görüş açısı daha azdır fakat gelişen tekniklerle burnun içerisindeki durum kameralarla görüntülenmektedir. Kapalı burun estetiğinin avantajları, operasyondan sonra dışarıdan görülen bir müsaade kalmaması ve açık burun estetiğine nazaran güzelleşme müddetinin nispeten daha kısa olmasıdır.

 

Açık Burun Estetiği Ameliyatı

Açık burun estetiği ameliyatında, burun deliğinin altında, burun delikleri ortasında küçük bir kesi yapılır. Bu yaklaşım ile estetik cerrahın, burnun septumunu görmesi ve burun yapısına ulaşması kolay olur ve bu cerraha büyük bir kolaylık sağlar. Kesi içeride olmadığı için hafif bir iz kalma ihtimali vardır lakin dikiş izleri güzelleşme sürecinde belirginliğini kaybedecektir. Açık burun estetiği ameliyatının müddeti ise yaklaşık iki saattir.

 

Burun Ucu Estetiği "Tip plasti"

Tip plasti, burunda oluşan biçim bozukluğunun düzeltildiği yoldur. Burunun, kemik, kıkırdak, deri ve mukoza üzere bölgelerine müdahale edilmez. Burun ucu estetiği emeliyle burun ucunun açısının değiştirilmesi ve belirginleştirilmesi için kullanılır. Kapalı ve açık teknik kullanılarak da yapılan operasyon bireyden bireye değişmekle birlikte ortalama 30-60 dakika sürer. Burun ucu estetiği ameliyatının emniyetli bir klinikte ve estetik cerrahi konusunda uzman şahıslar tarafından yapılması gerekmektedir.

 

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Kimlere Yapılır?

Burun Estetiği İstanbulRinoplasti ameliyatı hem görsel hem de sağlıksal şikayetler ile başvurulan bir operasyondur. Burun estetiği yaptırmak isteyen şahıslar, çoklukla doğuştan gelen estetik görünüm şikayeti ile cerrahlara başvurur. Bunun dışında travmalara bağlı olarak gelişen hal bozukluğunu düzeltmek maksatlı da yapılmaktadır. Plastik cerrahınız ile ayrıntılı bir kıymetlendirme yapılarak uygulanan son derece ferdî bir operasyondur. Vanity Estetik’te, estetik burun ameliyatı ile yüz sınırları ahenk ve sıhhat şartları ön planda tutularak (nefes manaya işlevin korunması gibi) hastayı en âlâ görünüme kavuşturmak hedeflenir.

 

Fiziksel Gelişimi Tamamlanmış Kişilere

Burun estetiğinde kıymetli olan Uaşsınırı değil; kemik ve kıkırdak yapısının gelişimidir. Kas kemik gelişimi tamamlandıktan sonra ve muayene bulgularında da bir ıstırap olmadığı durumlarda operasyon uygulanabilir. Ekseriyetle, burun estetiği operasyonu 18 yaş ve üzerindeki yaşlarda yapılır.

Herhangi Bir Sıhhat Manisi Olmayan Kişilere

Fiziksel açıdan sağlıklı ve ameliyat geçirmeyi engelleyebilecek hastalıkları bulunmayan bireyler.

Gerçekçi Maksatları Olan Kişilere

Olumlu bir bakış açısı ile görünümlerinin uygunlaştırılması konusunda gerçekçi amaçları olan bireyler.

Burun Estetiğinde Bayan Erkek Farkı

Genel olarak erkeklerin burunları, daha yüksek bir köprü ve daha geniş bir orta burun genişliği ile daha besbelli olur. Erkekler ayrıyeten burun üzerinde daha kalın bir cilde sahiptirler. Ameliyat sonrası güzelleşme mühleti bayanlara nazaran biraz daha uzun olabilir.

 

Kadın burnu, erkek burnuna kıyasla ekseriyetle daha besbelli ve hassastır. Birçok bayan doğal görünümün bozulmadığı bir ameliyat tercih eder.

 

Burun ucu ve sırtın birleşme noktası yani burnun üstü kırılma noktası anatomik bir noktadır ve burnu hoş gösteren bir kavistir. ( Bu noktaya Supratip Break Point denmektedir.) Bayanlar, cerrahlardan bu görünüme kavuşmayı talep ederler. Bu görünüm burna daha kadınsı görünüm kazandırdığı için erkekler tarafından tercih edilmez.

Bir öbür farklılık ise boyuttur. Bayan burnu bir erkekten daha kısa olabilir.

 

Son olarak, etnik kökene bağlı olarak burun genişliği, burun sırtının kamburluğu ve burun kanatlarının altında görünen kısmın açısı üzere pek çok farklılıklar olabilir.

 

Burun Estetiği Yaptırmanın Yararları Nelerdir?

Burun estetiğinin görünüme tesiri olduğu kadar sıhhat ve kendine inanç üzere öteki bir çokmevzuda da tesiri vardır.

 

Kendine İtimadı ve Başarıyı Artırıyor!

Burun estetiği ameliyatının sağladığı bir numaralı fayda, güven! Yüz simetrisinin değişmesi ile kişinin kendini beğenmesi sağlanıyor. Bu sayede de, kişinin kendine olan itimadı artıyor; bu da iş ve özel hayatında başarılı ve sağlıklı olmasını sağlıyor.

 

Nefes Almayı Rahatlatıyor!

Doğuştan yahut sonradan oluşan travma vs sonucu burunda oluşan eğrilikler, nefes alma işlevini bozuyor. Burun estetiği operasyonu ile burun biçiminin düzeltilmesinin yanı sıra hastanın rahat nefes alması da sağlanıyor. Rinoplasti ile burun dıştan form olarak düzeltilirken; içerden de eğrilik (deviasyon) düzenliyor. Böylelikle hastalar, mükemmel görünüme ve sağlıklı bir buruna sahip oluyorlar.

 

Kırılmış Burun Kemiği Düzeltilebiliyor!

Burun kırığı, insan bedeninde en çok rastlanan kırıklardan biridir. Kaza, darp yahut düşme buruk kırıklarının en yaygın nedenleridir. Burun estetiği operasyonu ile burun kırıkları çarçabuk düzeltilebiliyor. Operasyon sonrası hastaların hem nefes almada zorluk üzere fonksiyonel şikayetleri ortadan kalkmakta hem de burunları estetik bir görünüme kavuşmaktadır.

 

Sinüzitten Kurtulmanın Yolu: Burun Estetiği

Sinüzit, sinüslerin daima iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma baş, yüz, göz etrafından ağrılara neden olduğu üzere ağız kokusu, dişlerde ağrı üzere pek çok rahatsızlığı sebebidir. Bu operasyon ile bu üzere şikayetlerden kurtulmak mümkün.

 

Horlama Sıkıntısını Çözüyor!

Horlama, epeyce rahatsız edici bir durumdur. Burundaki çeşitli düzensizlikler horlamaya sebep olabiliyor. Bir araştırmaya nazaran çiftlerin %23’u eşlerinin horlaması yüzünden başka yatak odalarında yatmayı tercih ediyor. Operasyon sırasında bu düzensizlikler giderilerek bu sıkıntıya bağlı horlamadan kurtulmak mümkün olabiliyor.

 

Uyku sıhhatini olumlu etkiler

Uyku, beslenme kadar değerli bir gereksinimdir. Rahat nefes alınamadığı durumlar sık sık uyanmaya sebep olur. Horlama yahut uyku apnesi üzere problemlere sebep olduysa yanındaki eşinin uykusunu bozması da eforu. Burun estetiği ameliyatı da burundaki meselelere bağlı uyku bozukluklarını çözebilir.

 

Üst teneffüs yolu enfeksiyonlarının sıklığında azalma sağlar!

Burnu tıkalı olduğu vakit ağızdan nefes alıp vermek zorunda kalındığı için bu durum çok sık hasta olmaya sebep olur. Bunun yanı sıra burun tıkanıklığı östaki borusu yoluyla kulakları olumsuz tesirler. Yeniden ağızdan nefes alıp vermeye bağlı ağız ve yüz yapısında değişiklikler, diş çürümeleri, ağız kokusu ve ağızda berbat bir tat hissi üzere durumlar ortaya çıkar. Rinoplasti ameliyatı ile burnun iç kısmı da düzeltildiği vakit üst teneffüs yolu enfeksiyonları sıklığı bariz olarak azalmaktadır.

 

Burun Estetiği Ameliyatından Evvel Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiği ameliyatından evvel güzelleşmeyi hızlandırmak; operasyon sonrası rahatsızlığı en aza indirmek ve komplikasyon risklerini azaltmak için dikkat edilmesi gereken kimi konular vardır.

 

Diyet

Herhangi bir cerrahi operasyondan evvel, hastalar için sağlıklı bir diyet yapmak kıymetlidir. Gerçek beslenme güzelleşmeyi hızlandıracak ve enfeksiyon riskini en aza indirecektir. Bilhassa, bol ölçüde meyve ve zerzevat, tam tahıl ve yağsız protein tüketilmesi gerekmektedir.

İlaçlar

Burun estetiği ameliyatı öncesinde, hastalar kullandıkları tüm ilaçları hekimlerine bildirmelidir. Kimi ilaçlar cerrahiden evvel yahut sonra sıkıntılara neden olabilir. Tabip, hastanın bir ilacı kullanımını süreksiz olarak kesebilir yahut daha inançlı bir alternatif önerebilir.

Sigara İçmek

Tütün kullanımı tüm bedendeki kan akışını yavaşlatır. Oksijen, ensizyon (kesi) yerlerine çok süratli ulaşamadığı için, sigara içenlerin düzgünleşme mühleti uzun olup; yüksek enfeksiyon riski fazla olmaktadır. Operasyondan en az 2 hafta öncesinden başlayarak; sigara içilmemelidir.

Besin Takviyeleri

Hastaların güzelleşmeyi yavaşlatacak ve cerrahi komplikasyonlara neden olabilecek belli besinler ve destekleri kullanmaması gerekir. Hastalar, bilhassa E vitamini desteklerinden, zencefil, gingko ve ginsengden uzak durmalıdır.

Güneş

Özellikle yaz aylarında ameliyat olacak hastalarımızın yüzlerini güneş ışınlarından muhafazaları gerekli.

Alkol Kullanımı

Ameliyat öncesi alkol kullanımı karaciğere yük olacağı için anestezide oluşabilecek risk ihtimalini artırır. Ameliyattan en az 10 gün evvel alkol tüketimine orta verilmesi gerekir.

Burun Estetiği Ameliyatı Süreci

Burun EstetiğiBurun estetiği ameliyatı, cerrahın kullandığı tekniğe ve hastanın durumuna nazaran yaklaşık 2 saat sürmektedir. Ameliyatların tamamında kimi ortak adımlar vardır:

 

Genel Anestezi

Burun estetiği ameliyatları genel anestezi ile de yapılabilir. Burun estetiği lokal anestezi ile yapılırken hastanın uyanık olmasının farklı meselelere yol açabileceği için genel anestezi tercih edilebilir. Operasyonun, genel anestezi ile gerçekleştirilmesi hasta ve cerrah açısından daha konforludur.

 

Lokal Anestezi

Sadece burun ve etrafının iğne yardımı ile uyuşturulmasıdır. Ağrı denetimi küçük alanlar için büsbütün, tüm burun için kısmen sağlanabilir.

 

Sedasyon + lokal anestezi

Uyuşturma süreci, damardan verilen sakinleştirici ile yapılır. Ağrı denetimi küçük alanlar için büsbütün, tüm burun için kısmen sağlanabilir. 1 saatten kısa süreçlerde uygundur.

 

Larengeal Maske

Bu teknik genel anestezinin bir tipi olsa da kas gevşetici verilmediği için hastanın uyanması ve taburcu edilmesi çok kısadır. Tansiyon (kanama) denetimi sağlanabilir. Ağrı denetimi tüm burun için büsbütün sağlanabilir. 1 saatten kısa süreçlerde bir alternatiftir.

 

Cerrahi İşlem

Anesteziden sonra, cerrah burun deliklerinde küçük kesikler açar. Daha sonra altta yatan kemiğe ve kıkırdağa erişmek için cildi dikkatlice kaldırır. Cerrah gerektiğinde dokuları çıkarabilir. Cerrah, istenen sonuçları elde ederken etraftaki dokulara olan etkiyi en aza indirgemek için çeşitli usuller kullanır. Yine şekillendirme süreci tamamlandığında, hekim cildi burnun yeni konturlarına geri koyar ve kesikleri kapatır.

 

Tampon

Burun operasyonu sonrası artık tampon kullanılmamaktadır. Çok önemli burun içi eğriliği olan hastalarda, operasyon sırasında düzeltilen kıkırdakların desteklenmesi gayesiyle vakit zaman silikon ateller kullanılır. Evvelce kullanılan bez tamponlar burun içerisine yapıştığı ve çıkarılırken önemli ağrıya sebep oluyordu. Tampon yerine kullanılan silikon ateller ise rastgele bir yapışıklığa sebep olmadığından ağrı da yapmıyorlar.

 

Burun Estetiği Sonrası

Burun estetiği ameliyatı, genel anestezi ile yapılır ve hastanın bir gece hastanede kalması gerekir. Birtakım durumlarda intravenöz sedasyon ile lokal anestezi uygun olabilir. Tampon uygulaması rutin olmayıp yalnızca rinoplasti ile birlikte septoplasti de yapılan hastalara yapılmaktadır. Ameliyat sonunda tampon yerleştirilmiş ise genelde ameliyattan sonra birinci haftada alınır. Cerrahınız, iyileşmeniz sırasında rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olmak için ağrı kesici ilaçlar verecektir.

 

Burun Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiği erkeklerde ve bayanlarda hem estetik dertler hem de işlevsel nedenlerle uygulanabilen bir süreçtir. Burun ameliyatı sonrası kişinin güzelleşme sürecinin hızlanması için dikkat etmesi gereken birtakım durumlar mevcuttur. Bunların başında gün içinde baş durumunun mümkün olduğunca yüksek konumda tutulması gelir. Gece yatarken ise birinci birkaç gün iki yastık kullanarak yatılması önerilir. 1 ay boyunca sırt üstü yatmak, makul aralıklarla soğuk kompres uygulamak, burun ameliyatı sonrası ödem oluşumunu önler ve düzgünleşme sürecini hızlandırır. Burun ameliyatı sonrası olağan yaşama dönmek yaklaşık 1 hafta alabilir. Fakat burun kesinlikle mümkün darbelerden korunmalıdır. Gözlük kullanılıyorsa birinci 3 ay boyunca orta verilmeli ve tabibin reçete ettiği ilaçlar önerilen doz ve sıklıkta alınmalıdır.

 

 

Burun Estetiği Sonrası Gözlük Kullanımı

Burun estetiği ameliyatı sonrası hastaların burunlarını müdafaası epeyce çok kıymetlidir. Gözlükler hafif olsa da, cerrahlar ameliyattan sonra çok erken devirde gözlük takmanın başlangıçta nazal yapıyı olumsuz tarafta değiştirebileceğinden tasa ediyorlar. Cerrahlar, burnun sonuncu sonucunu olumsuz istikamette değiştirebileceğini ve istenmeyen bozukluklara neden olabileceğini belirtiyorlar.

 

Gözlük yerine bu mühlet içerisinde lens takılması tavsiye edilebilir. Gözlük kullanımı burun kemiğine baskı yapacağı için hastalar lens kullanıma yönlendirilir. Burun estetiği ameliyatlarında öbür ameliyatlarda olduğu üzere hasta tabip işbirliği epey değerlidir. O nedenle bu tavsiyeye uymak istenilen görünüme kavuşmayı sağlayacaktır.

 

Ameliyatı sonrası güzelleşme süreci tamamlandıktan sonra tekrar rahatlıkla gözlük kullanılabilir. Hastalar hayallerindeki görünüme kavuşurken; bu hususta biraz sabır ve özveride bulunması gerekebilir.

 

İyileşme sürecinde gözlük vb. kullanımlar için tavsiyeler:

Gözlük takarken ağrı olursa, gözlük bir mühlet çıkarılmalıdır.

Ağrı hissedilen durumlarda, gözlüğü kaldırarak burun dinlendirilmelidir.

Burnu darbeden korumak gerektiği için temas gerektiren sporlardan 2 ay boyunca uzak durulmalıdır.

SCUBA yahut şnorkel maskeleri üzere yüzü sıkıştıran maskeler 2 ay boyunca kullanılmamalıdır.

Burun Estetiğinden Sonra Düzgünleşme Sürecini Kısaltmanın Püf Noktaları

Soru sorun: Denetim ziyaretleriniz ortasında şayet sizi endişelendiren bir şey olursa ya da burun bakımı ile ilgili sorularınız varsa, cerrahınızı arayın. Şayet burnunuzu bir yere çarparsanız, yeni bir kanama olursa yahut 3. günden sonra çok şişlik fark ederseniz, cerrahınızla irtibata geçin. Cerrahınızla irtibat içerisinde olmak, güzelleşme sürecinde daha rahat olmanızı da sağlar.

Aşırı aktiviteden kaçının: Eğilmemek, ağır bir şey kaldırmamak ve tansiyonunuzu yükseltecek ölçüde idman yapmamak üzere operasyon sonrası talimatlara uymazsanız, ameliyat sonrası komplikasyon yaşama riskiniz daha yüksektir. Bu biçim aktiviteler, kanamaya neden olabilir. Konutta yürümek, sirkülasyonu olağan halde tutmak için tavsiye edilir. Lakin cerrahınız müsaade edene kadar orta şiddetli antrenman bile yapmamalısınız. Yorucu antrenmandan muhtemelen 6 hafta ya da daha uzun mühletle uzak durmanız gerekecektir. Şayet uyurken başınızı yüksekte tutmayı unutursanız şişlik artabilir. Şişliğin mümkün olduğunca çabuk dağılması için cerrahınız tuzlu besinlerden kaçınmanızı tavsiye edebilir.

Arkadaşlarınızdan yardım alın: Bir arkadaşınız ya da ailenizden birisi ameliyattan sonra sizi hastanede konutunuza bırakma konusunda takviye olmalıdır. Ayrıyeten operasyon sonrasında 24-48 saat sizinle birlikte kalmalıdır. Rastgele bir şeyi ya da rastgele kimseyi kaldırmamalısınız. Bu sebeple, çocuğunuz yahut evcil hayvanınız için 1-2 haftalığına bakıcı ayarlamak yeterli olabilir.

Burnunuzu çarpmaktan kaçının: Küçük çocuklar ya da evcil hayvanlar, güzelleşmekte olan burnunuza istemeden çarpabilirler. Bu yüzden onları tutarken ya da onlar kucağınızdayken çok dikkatli olun. Bu türlü bir şey yüzünden ameliyat sonuçlarınızın bozulmasını ya da düzgünleşme sürecinizin uzamasını istemezsiniz. Şayet numaralı gözlük ya da güneş gözlüğü takıyorsanız, cerrahınız müsaade edene kadar gözlüğünüz burun kemerinizin üzerinde durmamalı.

Enfeksiyona dikkat edin: Şayet ateşiniz çıkarsa, bulantınız olursa, çok cilt kızarıklığı ya da burnunuzdan akıntı fark ederseniz, derhal cerrahınızla irtibata geçin. Bunlar enfeksiyon belirtileri olabilir. Cerrahınız ne kadar nitelikli olursa olsun, operasyon sonrası enfeksiyonu önlemek için bölgeyi pak tutmak sizin de sorumluluğunuzdadır.

Arnika ve Bromelain: Bu besin destekleri şişliğe ve morarmaya karşı yardımcı olabilir. Cerrahınıza bu destekler hakkındaki fikirlerini ve bunları operasyon öncesinde/sonrasında ne vakit kullanmanız gerektiğini sorun.

İltifatları kabul edin: Burun estetiği geçirdiğinizi bilmeyen birisi, sizde bir değişiklik olduğunu fark edebilir lakin değişikliğin tam olarak ne olduğunu anlamayabilir. Nitelikli ve deneyimli bir estetik cerrahın gerçekleştirdiği operasyondan sonra, burnunuz doğal ve yüzünüz ile daha uyumlu görünür.

Yeni manzaranızın tadını çıkarın: Nitelikli ve tecrübeli bir estetik cerrah tarafından yapılan burun estetiği ameliyatları ekseriyetle özgüveni artırır. Yüzünüzün ile daha çok uyumlu olacağı için fotoğraf çektirmekten kaçınmanıza gerek kalmaz. Birçok kişi, başarılı bir burun estetiği ameliyatından sonra kendisini daha fotojenik hissetmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ne Beklemeliyim?

Ameliyat sonrası, birlikte hafif yahut orta derecede ağrı ve rahatsızlık yaşanması olağandır. Bu, oral ilaçlarla kolaylıkla denetim edilebilir. Rahatsızlık ameliyattan sonraki 72 saat içinde azalmaya başlar. Bu mühletten sonra ağrıda besbelli bir artış olması durumunda kesinlikle hekiminizi danışmak gereklidir.

 

Ameliyatı sonrası morluk ve şişliklerin de olması beklenen bir durumdur. Bu semptomlar çoklukla ameliyattan sonraki ikinci günde daha da kötüleşir ve bundan sonra basamaklı olarak düzelir. Meydana gelen morluk ölçüsü bireyden şahsa değişiklik gösterir.

 

İyileşme Süreci

İlk 1-2 hafta boyunca, birçok hastada morluk ve şişme görülür. Ameliyattan çabucak sonra burunda yapılan iyileştirmeler anlaşılmaz. Ama, morluklar ve şişlikler çoğunlukla birinci 10 ila 14 gün sonrasında giderek azalır. 6-18 ay içinde ise burun ameliyatı sonrası oluşan ödemler geçerek burun son biçimini alır.

 

İşe Dönüş

Çoğu hasta muhtaçlık duyulan aktivitenin düzeyine bağlı olarak 1 yahut 2 hafta sonra işe yahut okula dönmeye hazır hisseder. Genel olarak 3 hafta sonra, birçok olağan faaliyetler sürdürülebilir.

 

Spor

Ameliyattan sonra yaklaşık bir ay kadar burun temastan korunmalıdır. O nedenle bir mühlet ağır sporlardan uzak durulmalıdır. İkinci haftadan itibaren antrenman, yüzme ve ferdi sporlar önerilir.

 

Revizyon burun estetiği nedir?

Burun Estetiği TürkiyeRevizyon rinoplasti (veya ikincil burun ameliyatı) birinci burun estetiğinden sonra devam eden yahut sonrasında ortaya çıkan istenmeyen bir durumu düzeltmek için uygulanan cerrahi bir operasyondur. Birinci ameliyattan sonra burnun görünümünü yahut fonksiyonelliğini düzeltmek için yapılır.

 

Revizyon oranları, genelde cerrahın tecrübesine nazaran değişiklik gösterir. Bununla birlikte, cerrahlarının, tecrübeye ve uzmanlığa bakılmaksızın da birtakım durumlarda revizyona gereksinim duyulabilir. Bu durum, burun estetiği operasyonlarının karmaşıklığından kaynaklanır ve ameliyat başladıktan sonra bazen beklenmedik durumlar ortaya çıkabilir. Kimi durumlarda da burnun karmaşık yapısı nedeniyle güzelleşme sürecinde komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

 

Revizyon rinoplastiye neden gereksinim duyuluyor?

Revizyon talebi, genelde estetik maksatlı olsa da sıhhat üzere öteki nedenler de ortaya çıkabilir. Bu hastaların kimileri, aldıkları sonuçların çok doğal olmadığını yahut başka yüz özellikleriyle uyumlu olmadığını düşünebilir. Bir başka neden ise cerrahtan beklentilerinin sonuçla uyuşmamasıdır. Düzgünleşme sürecinde ortaya çıkan beklenmedik durumlar da revizyon talebi olarak karşımıya çıkabilir. Birtakım hastalar ise, işlevsel bir nedenle revizyon muhtaçlığı duyabilir. Bu durumlar da septoplasti üzere işlevsel burun cerrahisi de önerilebilir.

 

Revizyon burun estetiği ile ilgili değerli bahisler nelerdir?

Cerrahın revizyon istatistiklerini bilmek her hasta için değerlidir. Bununla birlikte, revizyon rinoplastisinin ne olduğunu ve neden gerekli olabileceğini anlamak da değerlidir. Bunun için de cerrahınızla bu ayrıntılar hakkında derinlemesine konuşmanız değerlidir.

 

Revizyon rinoplastiye muhtaçlık duymamanız için birtakım teklifler:

Hiçbir cerrah ve hasta burun estetiği ameliyatından sonra revizyona muhtaçlık duyulsun istemez. Düzeltmeye gereksinim duyma talihinizi azaltmanın birkaç yolu

 

Öncelikle heyet onaylı bir cerrah tercih edin.

Tercih ettiğiniz cerrahın, burun estetiği alanında tecrübeli olduğundan emin olun.

Cerrahınızın muayene ve kıymetlendirme için size kâfi vakti ayırdığından emin olun.

Cerrahınızın ameliyat öncesi ve sonrası için planının ne olduğunu anladığınızdan emin olun.

Ameliyat sırasında hangi sıkıntıların ortaya çıkabileceğini ve acil durum planlarının ne olduğunu öğrenin.

Cerrahın revizyon oranının ne olduğunu sorun. Bir revizyonun gerekli olup olmayacağını danışın.

Tüm sıhhat geçmişinizi cerrahınızla paylaşın.

Ameliyatsız Burun Estetiği Mümkün Müdür?

Gelişen teknolojik uygulamalar sayesinde artık cerrahi uygulama gerektirmeden ameliyatsız burun estetiği yaptırmak mümkündür. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun içindeki belli noktalara dolgu unsuru enjekte edilerek; çarpmaya bağlı eğrilikler düzleştirilir, burun ucunu tekrar şekillendirilir ve burun simetrisi güzelleştirilir.

 

Ameliyatsız burun estetiğinde, sonuçlar geçicidir. Lakin bu yaklaşım, hastaların cerrahi rinoplasti ile mümkün olan kalıcı değişiklikleri yapmadan evvel deneme yapmasının düşük maliyetli bir yolu olabilir.

 

Burun Estetiği Sonrasında Hasta Görüşleri ve Yorumları

Burun estetiğinde muvaffakiyet, plastik cerrahın estetik bakış açısına ve el maharetine öteki operasyonlarda olduğundan daha çok bağlıdır. Başarılı bir operasyon geçirmek ve operasyon sonrası sonuçlardan mutlu kalabilmek için cerrah seçerken deneyiminin ve cerrahi maharetlerinin yanı sıra estetik bakış açısının da yüksek olmasına dikkat etmek kıymetlidir.

 

Dilerseniz, aşağıda yer alan kliniğimizde burun estetiği operasyonu geçiren hastalardan kimilerinin operasyon sonrası görüşlerini inceleyebilirsiniz.

 

 

Kemerli Burunlar

Genellikle genetik sebeplere bağlı olarak burun köprüsünde yumru formunda tümsekler olabilir. Bilhassa profili uygunlaştırmak için ortadan kaldırılabilir.

 

Hemen Randevu Al

 

Silikon Tampon

Yeniden şekillendirilmiş burnunuzu desteklemenize ve kazara temaslara mani olur. Tampon genelde rinoplastiden sonra birinci haftada çıkarılır.

 

İletişim

 

Daha Rahat Nefes

Dışarıdan görülmeyen, hava yolunu tıkayan, burnun içerisindeki eğrilikler ve fazlalıklar da daha düzgün nefes almayı sağlamak için rinoplasti sırasında düzeltilebilir.

 

Doktorlara Sor

Burun Ameliyatı Sonrası Güzelleşme Süreci Nedir?

Morluklar ve şişlikler burun estetiği ameliyatının (rinoplasti) güzelleşme sürecinin olağan bir kesimidir. Güzelleşme süreci, hem cerrahi teknik hem de hasta ile ilgili çeşitli faktörlere bağlıdır. Burun kemiklerinin kırılıp kırılmadığı (osteotomiler), kemik-kartilaginöz çerçeveden yumuşak doku diseksiyonu / yükselişinin derecesi ve ameliyatın açık yahut kapalı olarak gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği üzere faktörler düzgünleşme sürecinde belirleyicidir. Düzgünleşme sürecini etkileyen öteki faktörler ise hastanın yaşı, cilt kalınlığı, beslenme hali, kanama eğilimleri / bozuklukları ve kanı incelten ilaçların kullanımıdır.

 

Bu değişkenlerin birçok hastanın denetiminde değildir; fakat bu teklifler takip edilerek morlukların derecesi ve şişme şiddeti en aza indirilebilir. Hekiminiz kaçınmanız gereken ilaçları size söyleyecektir.

 

Şişkinlik

Burun, ameliyat sonrası, birinci 2 ila 12 hafta ortasında değerli değişikliklere uğrar. Şişkinlik birinci birkaç ayda kademeli olarak dağılır ve burun görünümü yavaş yavaş değişir. Ekseriyetle ikinci haftanın sonuna hakikat, şişlikler kâfi derecede geriler. Dışarıdan burun ameliyatı olup olmadığı kolaylıkla fark edilemez.

 

Hastaya burnu birkaç ay boyunca şişmiş görünür. Yaklaşık 3-4 ayda, şişkinliğin büyük bir kısmı kaybolur, lakin fotoğraflarda daha büyük görünecektir. Son halinin belirginleşmesi bir yıl kadar sürebilir.

 

Rinoplasti sonrası hastalar, (cerrahiden sonraki birinci birkaç hafta içinde) üst dudağının sert olduğunu ve gülümsemelerinin sıkıntı olduğunu belirtirler. Şişlik vakitle azaldığı için ameliyattan sonraki birinci birkaç hafta içinde bu durum zaten düzelir.

 

Morluklar

Yüksek oranda Vitamin E, Ginseng, Ginko içeren multivitamin / bitkisel ilaçlar / çaylar üzere şeylerden uzak durmak kanamaya neden olabileceği için değerlidir. Kolay kanama yahut morarma yaşama, kanama bozukluğu geçmişiniz varsa yahut kanama bozukluğu olan bir aile üyeniz varsa, ameliyattan evvel kesinlikle doktora bildirilmelidir.

 

İlk 48 saat boyunca yanaklara uygulanacak buz paketleri, morluklar için yararlı olabilir. Sigara içmekten mutlaka kaçınılmalıdır. Ekseriyetle ikinci haftanın sonuna hakikat, morluklar azalmaya başlar. Bromelin, papaya özütü ve arnika üzere bitkisel desteklerin yararı olabilir, lakin az sayıda çalışmada aktifliği kanıtlamıştır.

 

Güneş

Rinoplasti sonrasında birinci birkaç ayda güneşe maruz kalmak burun derisinin kırmızı yahut "lekeli" olmasına neden olabilir. Ayrıyeten daha kolay güneş yanığı yaşanmasına neden olur. Rinoplasti sonrası birinci birkaç ay boyunca, hastalar üstte belirtilen sıkıntıları önlemek için güneş kremi ve / yahut şapka takmalıdır.

 

Kafanızda soru işaretleri mi var? En muteber bilgiye en süratli formda ulaşın.

Vanity Estetik’in, tecrübeli hekimlerine kolaylıkla ulaşabilir ve sorularınızın size özel karşılıklarını öğrenebilirsiniz.

 

Image

Burun Estetiği ile Birleştirilebilir Estetik Operasyonlar

Burun, yüz yapısında epeyce bariz bir rol oynadığı için, birçok hasta ek tedaviler de olmayı seçmektedir. Birebir vakitte halihazırda bir güzelleşme dönemi yaşanacağı için öbür süreçlerin düzgünleşme süreçlerini de bu döneme sığdırmak genelde hayli mantıklıdır. Bu süreçler yüz istikrarının korunmasına yardımcı olur ve daha besbelli ve dramatik sonuçlar sağlar. Birçok durumda, rinoplastiyi bir yahut daha fazla ek tedaviyle birleştirmek hayli inançlıdır. Bununla birlikte, güvenlik ve uygun sonuçlar sağlamak için, hastalar yüz plastik cerrahisinin tüm alanlarında tecrübeli cerrahları seçmelidir.

 

Çene Cerrahisi

Yanak Büyütme

Yüz Germe

Kaş Kaldırma

Blefaroplasti (Göz Kapağı Ameliyatı)

Burun Estetiği Hakkında Sorular ve Cevapları

Burundaki hangi meseleler burun estetiği ameliyatı ile düzeltilebilir?

Estetik burun ameliyatı, temel olarak burnun dışarıdan bakıldığında görülen kısımlarının değiştirildiği ve güzelleştirildiği bir operasyondur. Dışarıdan görülen eğrilikler, düşüklükler, kalınlıklar, incelikler üzere deformasyonların hepsi düzeltilebilir. Bu maksatla uygulanan süreçler herkes için farklı ve bireye özeldir. Her kişinin kendi gereksinimlerine nazaran bir uygulama yapılması en âlâ ve doğal sonucu almak için olmazsa olmazdır. Birtakım burunlarda kemer fazlalığının azaltılması gerekirken kimilerinde çok oyuk olan burnun yükseltilmesi gerekebilir; kimi burunlar çok uzunken kimileri çok kısa olabilir. Gaye, kişinin çenesi, gözleri ve yanakları ile uyumlu ve doğal görünen bir burun elde etmektir.

 

Bunun yanında dışarıdan görünmeyen, hava yolunu tıkayan, burnun içerisindeki eğrilikler ve fazlalıklar da düzeltilebilir.

 

Burunda et ve deviasyon (eğrilik) şikâyeti olan şahıslar burun estetiğinden nasıl yararlanabilir?

Burun eti ve deviasyon hava yolunu tıkayarak nefes almanın engellenmesine sebep olur. Estetik burun ameliyatı sırasında nefes almayı zorlaştıran bu eğrilikler ve fazlalıklar düzeltilebilir. Bu sayede ameliyat sonrası rahat nefes almak mümkün olur.

 

Burun estetiği için hekim nasıl seçilmelidir?

Burun kaldırma, burun ucu estetiği, burun kemiği ameliyatı üzere süreçlerinin yapıldığı rinoplasti ameliyatı hem kulak burun boğaz hem de plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılabilir. Bu noktada tabip seçimi büsbütün hastaya kalmıştır. Burun estetiği yaptırmayı düşünen şahısların deneyimli tabipleri ve donanımlı klinikleri tercih etmesi önerilebilir. Tabip ile irtibat son derece değerli olduğundan kişi, kesinlikle rahatça kendini söz edebileceği bir tabip tercih etmelidir. Burun estetiğinden evvel tabibe, nasıl bir burun istendiği ayrıntılıca anlatılmalı ve tabip tarafından 2 ve 3 boyutlu olarak tasarlanan görseller dikkatle incelenmelidir. Evvelce yapılan ameliyatlara ilişkin burun estetiği öncesi sonrası fotoğraflara bakılmalı ve talep edilen burun yapısının kişinin kendi yüzünde nasıl duracağına dair fikir sahibi olunmalıdır. Sağlıklı bir biçimde bağlantı kurulduğunda hasta taleplerini daha yeterli anlatabileceğinden sonuçlardan da bir o kadar mutlu kalır.

 

Burun operasyonu için burnun dışında bir kesi olması gerekli midir?

Estetik burun ameliyatı kapalı burun ameliyatı ile büsbütün burun deliklerinin içerisinde yapılabilir. Bu teknikle yapıldığında iki burun deliği ortasında oluşabilecek bir iz engellenmiş olur.

 

Burun ameliyatı sonrası tam düzgünleşme ne vakit görülür?

Burun ameliyatı sonrası erken devirde yüzde şişlikler ve morluklar oluşabilir. Morluklar yaklaşık bir hafta içerisinde büsbütün geçse de şişliklerin geçmesi biraz daha uzun vakit alır. Bu şişliklerin büyük kısmı birinci 3 haftada iner. Geri kalan şişliklerin inmesi ise daha uzun bir süreçtir ve 6 – 9 aya kadar yavaş yavaş devam eder. Burun beklenen görünümü kazanması ise 1 yılı bulabilir.

 

Estetik burun ameliyatında tampon kullanmak zarurî mudur?

Burun operasyonu sonrası artık tampon kullanılmamaktadır. Çok önemli burun içi eğriliği olan hastalarda, operasyon sırasında düzeltilen kıkırdakların desteklenmesi emeliyle vakit zaman silikon ateller kullanılmaktadır. Evvelden kullanılan bez tamponlar burun içerisine yapışmakta ve çıkarılırken önemli ağrıya sebep olmaktaydı, artık kullanılan silikon ateller ise rastgele bir yapışıklığa sebep olmadığından ağrı da yapmamaktadırlar.

 

Burun ameliyatı sonrası hastanede kalmak gerekir mi?

Ameliyat sonrası, ameliyat sürecinde anestezi aldığınız için ve ameliyat sonrası yapılması gereken denetimlerden ötürü sizi 1 gece hastanemizde konaklatıyoruz. Bu süreçte tabibimizin ve hemşirelerimizin nezaretinde oluyorsunuz.

 

Burun estetiği için en uygun mevsim hangisidir?

Bütün estetik müdahaleler üzere burun estetiği ameliyatı da her periyotta uygulanabilir. Ama operasyon sonrası periyotta şişliklerin artmaması için güneşten korumak değerlidir. Bu nedenle sonbahar periyodu bu operasyon için en çok tercih edilen devirdir.

 

Burun estetiği sonrası olağan hayata ne vakit dönülebilir?

Ameliyat sonrası, burun üzerine yerleştirilen ödemi engelleyici ve biçim verici atel yaklaşık 1 hafta kalır. Bu çıkarıldıktan sonra çalışmaya ve toplumsal hayata dönmek mümkündür. Fakat birinci 6 hafta boyunca hayli dikkatli olmak, küçük darbelerden, çok güneşten, buhar banyosu ve solaryum üzere ısı artışına sebep olacak durumlardan uzak durmak gerekir.

 

Burun ameliyatı ile nasıl bir buruna sahip olunacağı evvelden bilinebilir mi?

Burun operasyonu öncesi yapılan görüşmede hastanın istekleri ve mevcut form bozuklukları göz önüne alınarak bir planlama yapılır. Bu planlama dahilinde bilgisayar programları kullanılarak ameliyat sonrası hedeflenen burun biçimi belirlenebilir. Burada dikkat edilmesi gereken bu bilgisayar programlarının kesin sonucu göstermediği, ameliyatla ilgili fikir verici ve yol gösterici olduğudur.

 

Daha evvel burun ameliyatı olmuş lakin sonuçtan mutlu olmayanlar için ne yapılabilir?

Daha evvel ameliyat olmuş ancak sonuçtan mutlu olmayan şahıslar revizyon burun ameliyatı denilen ikinci hatta üçüncü operasyonlar geçirebilirler. Revizyon ameliyatlarını yapmadan evvel birinci ameliyattan sonra en az 1 yıl geçmesini beklemek; gereksiz müdahaleleri önlemek ve en son sonucun daha tatmin edici olmasını sağlamak açısından değerlidir. Sıklıkla karşılaşılan çok uzun, fazla oyuk, çok sivri burunlar ameliyat öncesi planlamanın yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Bunlar ve bunlar üzere pek çok biçim bozukluklarına revizyon ameliyatları ile tahlil bulunsa da en yeterli sonuç dikkatli bir planlama ile yapılan birinci ameliyatlar ile alınabilir.

 

Burun deliği estetiği nedir ve nasıl yapılır?

Burun delikleri, teneffüs kalitesini belirleyen bir yapıya sahiptir. Âlâ bir teneffüs için ise, burun deliklerinin aşikâr bir açıklıkta ve oval bir görünümde olması beklenir. Burun deliği estetiği, burun estetiği ameliyatlarının en özel ve en güç kısımlarından bir adedidir. Burun deliklerinin birbiriyle simetrik olması, estetik açıdan çok değerli kriterdir. Burun deliği çok geniş, açıksa, darsa ya da burun deliğinde bükülme yahut sarkma üzere bir durum varsa burun deliği estetiği yapılabilir. Burun deliği geniş yahut açık ise çoklukla burun deliğinin yanakla birleştiği kısımdan doku alınarak daraltma yapılır. Kimi durumlarda da taban dokusundan da kesim alınır. Burun deliği çok dar olduğu durumlarda burun deliği genişletilir. Dar burun deliği şikayeti var ise genişletmek için düz bir kıkırdak destekleyici, burun kenarları boyunca girişi genişletmek gayesiyle yerleştirilir. Sarkma yaşandığı durumlar da ise sarkan doku içeriden üste çekilir ve kesilir.

 

Burun deliği estetik ameliyatı sonrası dikiş izi kalır mı?

Estetik ameliyatlarla ilgili en çok sorulan sorulardan birisi de “ameliyat sonrası iz kalır mı?” sorusudur. Bu soru, elbette burun deliği ameliyatı için de geçerlidir. Rastgele bir yanılgılı uygulama yapılmadığı sürece iz kalma ihtimali çok azdır. Dikişler burun içinde gizlenir ve düzgünleşme sürecinde belirsizleşir.

 

Burun deliği estetiği ameliyatı, estetik görünümü güzelleştirmesinin yanı sıra hayat kalitesini de güzelleştirir. Burun deliğiniz çok geniş yahut dar ise, burun deliğinizin görünümünden mutlu değilseniz; tecrübeli ve yetenekli bir estetik cerraha muayene olup sonrasından ameliyata karar verebilirsiniz.

 

Burun Estetiği için ülkü yaş nedir?

Burun estetiğinde kıymetli olan yaş hududu değil; kemik ve kıkırdak yapısının gelişimidir. Kas kemik gelişimi tamamlandıktan sonra ve muayene bulgularında da bir meşakkat olmadığı durumlarda operasyon uygulanabilir. Burun estetiği ameliyatının (rinoplasti) yapıldığı en erken yaş, kızlarda 13 ve bir erkek için 15'tir. Yeniden de ülkü olarak, yüzün kemikli ve yumuşak doku yapısının büsbütün olgunlaşmasına kadar beklenmelidir. Buna nazaran en uygun yaşın 19-20 olduğu söylenebilir.

 

Burun Estetiği sonrasında hangi yiyeceklerden kaçınmak gerekir?

Özellikle operasyondan çabucak sonraki birinci günlerde, yumuşak ve kolay besinler yemeye çalışılmalıdır. Kâfi ölçüde su içmeye ehemmiyet verilmeli ve bedeninizin sindirebileceği besinler tüketilmelidir. Hastalarımıza, tuzlu, baharatlı besinlerden ve sodyum açısından yüksek besinlerden uzak durmasını öneririz, zira tuz ödemi artırır ve düzgünleşme mühletini uzatır.

 

Burun Estetiğinden (Rinoplastiden) sonra nasıl uyunmalı?

Dinlenme anında hem de uyumak için şahısların kesinlikle çift yastık kullanmaları gerekmektedir. Birebir vakitte başın dik tutularak yatılması ödem oluşmasını önler. Bu nedenle hastalar kesinlikle çift yastıkla başları dik yatmalıdır.

 

Rinoplastiden sonra ağır idmana ne vakit başlanır?

Ağır kaldırma, nefesinizi tuttuğunuzda kan basıncınızı ve bilhassa de yüz ve burun bölgesindeki basıncı artırır. Bu burun kanamasına neden olabilir. Ayrıyeten, bir yük burnunuza düşerse, kırma ihtimali çok yüksektir. Burun kemiklerinin hafif travmaya karşı gereğince güzelleşmesi yaklaşık 3 hafta alır. O nedenle birinci üç hafta ağır antrenmanlardan uzak durulmalıdır.

 

Burun biçimi ameliyattan ne kadar mühlet sonra oturur?

Rinoplastinin sonuncu sonucunu görmek bir yıla kadar yahut daha fazla sürer.