Göğüs Dikleştirme (Mastopeksi)

Meme dikleştirme ile genç ve doğal görünümle son sonuçlar.

 

Yaş, hormonların tesiri, kilo alıp vermeyle birlikte göğsün formunu korumak mümkün olmayabilir. Çeşitli nedenlerle bu üzere durumlarla karşı karşıya kalındığında göğüs dikleştirme ameliyatı deva olabilir. Şayet siz de göğüs dikleştirme ameliyatına gereksiniminiz olduğunu düşünüyorsanız alanında uzman, tecrübeli bir cerrahlarımızla görüşüp ameliyatınızı planlayabilirsiniz.

 

Image 

Mastopeksi (Meme Dikleştirme) Nedir?

Memenin formunu kaybetmesinin nedenleri ve zamanlaması şahıstan bireye farklılık gösterebilir. Büyük göğse sahip olan bireylerde göğüs sarkması sorunu erken yaşlarda yaşanabilirken; yanılgılı sütyen kullanımı da göğsün diriliğini erken periyotta kaybedilmesine neden olabilir. Olağan kaidelerde göğüs başının, göğüs katlantı çizgisinin üzerinde olması gerekir. Lakin kimi durumlarda göğüste sarkmalar olur ve göğüs başı, katlantı düzeyine gelir. Daha ilerleyen durumlarda ise, göğüs başı, göğüs katlantısının altındadır.

 

Meme dikleştirme operasyonu, fizikî ve çevresel faktörlere bağlı olarak göğsün dolgunluğunun kaybolduğu, göğüs dokusunun olması gerektiği durumdan daha aşağıya yer değiştirdiği ve göğüs başının aşağı yanlışsız sarktığı durumlarda yapılan bir çeşit estetik operasyonudur.

 

Sarkmış göğüslerin tekrar dik bir görünüme kavuşması için yapılan mastopeksi sayesinde kişinin göğüs başları olması gereken duruma taşınır, göğüs dokusu şekillendirilir ve var olan fazla deri bölgeden uzaklaştırılır. Büyük göğsü olan bireylerde bölgedeki fazla göğüs dokusu çıkarılır. Küçük göğüs yapısına sahip şahıslara de ise silikon protez tercih edilir.

 

Mastopeksi her yaşta uygulansa da, göğüs dokusunun uzun mühlet ile korunabilmesi için kişinin fazla kilolarını ameliyat öncesi vermesi ve şayet hamilelik planı varsa ameliyatın doğumdan sonraya ertelenmesi önerilir. Göğüs dokusunun nasıl görüneceğine karar verildikten sonra operasyon günü planlanır. Mastopekside emel göğse estetik bir görünüm kazandırmaktır. Bu nedenle sürecin âlâ planlanması, hastanın isteklerini tabibe yanlışsız biçimde aktarması değerlidir.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Cerrahınız yapacağı muayene ile göğüsteki sarkıklık durumunu ve göğüslerin büyüklüğü kıymetlendirir; buna nazaran operasyona karar verir. Genel anestezi altında yapılan operasyon, ortalama 2 saat sürer.

 

Memenin sütyen içerisindeki hacminin kâfi olmadığı ve göğüs sarkmasının yaşandığı durumlarda göğüs implantı yardımı ile dikleştirme ve büyütme birebir anda yapılarak göğse istenilen form verilir.

 

Memenin sütyen içerisindeki hacmi kâfi bulunuyor ve yalnızca sarkmış görünümden memnuniyetsizlik olması halinde ise göğsün sarkmış olan dokuları toparlanarak implantkullanmadan yalnızca dikleştirme teknikleri ile göğüs içerisindeki dokuların daha üste, olması gerektiği yerlere taşıyarak göğse istenilen form verilebilir. Hangi tekniğin sizin için uygun olduğu hekiminiz ile yapılan muayene sırasında verilecektir.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

18 yaşını dolduran, fizikî olarak sağlıklı ve göğüs sarkması sorunu yaşayan herkese uygulanabilir. Ameliyatı sonrası oluşacak izlerin durumu, cilt yapısına, kalınlığına ve güzelleşme sürecine nazaran değişir. Buna karşın, bu izleri sorun edecek şahıslara ameliyat önerilmez. Bunun yanı sıra, önemli derecede göğüs sarkması şikayeti olanlar, bundan rahatsızlık duyanlar için bu prosedür uygun olabilir.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle, estetik cerrah tarafından göğüs muayenesi yapılır. Metabolizma ile ilgili riskli durumlarda yahut 40 yaş üstü bayanlarda operasyona karar vermeden evvel ultrasonografisi ve Mamografi sonuçları kıymetlendirilir. Sigara kullanımı, düzgünleşme sürecini etkilediği için süratli ve meselesiz güzelleşme için operasyondan evvel sigaranın bırakılması değerlidir. Aspirin ve anti inflamatuar ilaçların 2-3 hafta öncesinden kesilmesi gerekir. Bitkisel ilaçlar yahut bitkisel takviye besinler üzere destekler alınıyorsa operasyon öncesinde kesinlikle kesilmelidir. Mevcut hastalıklar ve alınan ilaçlarla ilgili bilgiler ayrıntılı olarak kesinlikle tabiple paylaşılmalıdır.

 

Mastopkesinin Riskleri Nelerdir?

Çok az olmakla birlikte, ameliyat sırasında ya da sonrasında kanama yaşanabilir. Ameliyat sırasında dren kullanılır. Fakat bu karşın, kanama yaşanırsa, boşaltılması için ek bir süreç gerekebilir. Kanama riskinin en aza indirilmesi için, ameliyattan 10 gün evvel Aspirin ve birtakım antienflamatuar ilaçların kullanılmasına orta verilmesi gerekir.

 

Bu tip ameliyatlarda enfeksiyon son derece azdır. Şayet enfeksiyon olursa, antibiyotik kullanılması gerekebilir. Antibiyotik kullanıma ek olarak küçük cerrahi teşebbüslere de gereksinim duyulabilir.

 

Ameliyat sonrası kalıcı duyu kaybı ise son derece azdır. Fakat, birinci periyotlarda göğüs ucu ve göğüste duyu değişiklikleri yaşanması olağandır.

 

Meme dokusu içinde yağ nekrozu (yağ kaybı), bilhassa büyük göğüslerde uygulamadan sonra görülebilir. Yağ nekrozu bizatihi düzelebilir. Lakin, bazen uzun müddetli pansumanlar ve hatta cerrahi bir operasyonla nekrotik yağ dokusunun alınmasını gereken durumlar olabilir.

 

Çoğunlukla, sigara içen hastalarda görülse de kesilerin gergin kapandığı tüm hadiselerde görülebilecek bir komplikasyon da doku kaybıdır. Göğüs derisinde yahut göğüs başında bilhassa kesilerin etrafındaki deri dokusu, kan sirkülasyonunun azalmasına bağlı olarak, beslenme sorunları göstermeye başlar. Bu üzere durumlarda, uzun mühlet pansuman uygulanması yahut cerrahi müdahale gerektirebilir.

 

Tüm cerrahi süreçlerde az ya da çok bir ölçü ameliyat izi kalır. Göğüs dikleştirme operasyonu sonucunu, yaranın güzelleşmesinin âlâ olması ve gerginliğin az olması olumlu istikamette tesirler. Gergin dikişler ve kişinin makus yara izine eğilimli olması üzere durumlar, daha besbelli izler kalmasına neden olabilir. Bazen bu izlerin düzeltilmesi için ek cerrahi uygulamalar gerekebilir. Fakat, bunun için de en az bir yıl beklemek gerekir.

 

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra göğüs bölgesinde bazen uzun sürebilecek sertlikler görülebilir. Bu sertliklerin görülme sıklığı ile ilgili net bir şey söylemek yanlışsız olmaz. Bununla birlikte, nadiren cerrahi teşebbüs gerektirebilirler. Göğüs dikleştirme ameliyatlarında birtakım durumlar da elde edilen sonuç istenildiği kadar güzel olmayabilir. Cilt elastikiyetinin yetersizliği ve ameliyat sonrasında süratli kilo almak yahut vermek bu duruma yol açabilir. Bu durumda, belli bir müddet geçtikten sonra, ameliyatın tekrarlanması gerekebilir. Güzelleşmede gecikmeler ve yara ayrışmaları, son derece ender olmakla birlikte bilhassa sigara kullananlarda daha sık karşılaşılır. Çoklukla, pansumanlarla yaranın takibi kâfi olurken, birtakım durumlar da ek cerrahi teşebbüslere gereksinim duyulabilir. Göğüslerde asimetriler, ender rastlanan bir durum değildir. Bu ameliyatlarda emel, asimetrileri en aza indirmek olsa da, bazen iki göğüs ortasında farklılıklar oluşabilir. Bu farklılığın giderilmesi için ek bir teşebbüs gerekebilirler. Ameliyattan sonra kullanılan pansuman materyallerine, bantlara ve birtakım ilaçlara karşı (özellikle alerji yapmayan materyallerden seçilseler bile) alerji oluşabilir. Bu durumda birtakım ekstra tedavi uygulanması gelebilir. Cerrahi uygulamada ameliyattan bağımsız olarak, göğsünüzde birtakım hastalıklar yahut göğüs kanseri üzere bir durum yaşanabilir. Belirli bir yaştan sonra, tüm bayanların, nizamlı olarak göğüs muayenesine gitmesi; mamografi, ultrason üzere manzara usulleri göğüs sıhhatinin takip edilmesi değerlidir. Mastopeksi Operasyonu Süreci Ameliyat, genel anestezi altında yapılır. Ameliyatta, göğüs başları cerrahın evvelce planladığı bölgeye alınır. Göğüs dokusu şekillendirilir. Bu etapta büyük göğüslerden doku çıkarılır, küçük göğüslerde ise silikon protez uygulanır. Şayet gerekirse, bölgedeki fazla deri alınır ve operasyon tamamlanır. Ameliyatın müddetini, göğsün sarkma derecesi, göğsün ve areolanın (meme başının etrafındaki renkli halka) boyutu, ve ciltteki fazlalıkların oranına nazaran değişebilir. Genelde, ortalama 2 saat sürer. Operasyonun tamamlanmasının akabinde anestezi uzmanı tarafından uyandırılır ve hasta odasına alınır. Bu süreçte sıhhat grubu tarafından hastanın genel sıhhat durumu denetim edilir ve beslenmesi sağlanır. Rastgele bir sorun yaşanmaz ise, operasyon günü taburcu edilir. Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında göğüs ve etrafında bir ölçü şişlik yaşanması olağandır. Şişlikler, operasyonu eden birinci haftanın akabinde inmeye başlar. Göğüsler, bu süreçte olması gerekenden daha üstte ve dik görünür. Yaklaşık bir ay sonra, göğüs ve göğüs altındaki kıvrım doğal hâlini almaya başlar.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonraki gün sargılar kalır. Sonraki gün pansuman yapılır ve sargılar değiştirilir. Ameliyattan sonra yaklaşık 15 gün kadar güzelleşme sürecini hızlandırmak ve göğüs formunun muhafazası için özel sütyen takılması gerekir.

 

İyileşme suratınıza bağlı olarak genelde 15 gün içinde dikişler alınır. Ameliyat sonrası sonraki gün ayağa kalkılabilir fakat günlük hayata dönmek 4-5 gün sürebilir. Dayanak sebebi ile atlet sütyeni sistemli olarak giyilmelidir. Ameliyatta konulan drenler, ameliyattan 24-48 saat sonra çıkarılır. Estetik zaten emilen dikişler kullanıldığı için dikiş alınmasına gerek yoktur. Ameliyat sonrasında ödem oluşur fakat, vakit içinde ödemin atılmasının akabinde göğüs hali ortaya çıkmaya başlar. Yaklaşık 8-10 hafta içinde göğüs son biçimini alır.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doktorunuzun önerdiği atlet sütyeni, 4-6 hafta boyunca kesinlikle giyilmelidir. Ameliyattan 24-48 sonra drenler çıkarılır. Duş almak için drenlerin çıkarılmasını beklemek gerekir. Güzelleşmenin en güzel halde olması için, birinci haftalarda yavaşça yükseltilmiş bir konumda uyumak gereklidir. Ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler, sırf hekiminiz yazarsa kullanılmalı ve kullanım sıklığı, belirtildiği üzere olmalıdır.

 

3-4 hafta ağır bir şey kaldırılmak yahut itmek katiyetle yasaktır. En az 1 ay ağır sporlardan ve en az 1 hafta cinsel münasebetten uzak durulmalıdır. Sigara ve alkol kullanımı, güzelleşmeyi yavaşlatabilir ve ameliyat sonrası komplikasyon riskini artırabilir.

 

Cildin yapısına bağlı olarak yıllar içinde tekrar göğüs sarkması yaşanabilir. Beslenmeye dikkat edilirse ve nizamlı spor yapılırsa bu durumu denetim edilebilir.

 

Gelişme anomalisi asimetrisi üzere durumlarda da genç yaşlarda da bu türlü bir operasyona gereksinim duyulabilir. Bu üzere durumların, özgüven sorununa neden olabileceği de unutulmamalıdır Mastopeksi Sonrası Ne Beklemeliyim? Operasyondan sonrası düzgünleşme, kolay ve süratlidir. Fakat göğüs büyütme operasyonu ile birlikte uygulanacak ise, daha uzun bir güzelleşme müddeti beklenebilir. Dinlenme müddeti 1 haftadır. Dinlenme sürecinin sonunda, günlük aktivitelere ve işe rahatça dönülebilir. Her ameliyatta olduğu üzere düzgünleşme müddeti ise, hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Operasyondan sonra, hafif bir ağrı ve rahatsızlık hissi olması olağandır. Cerrahınızın yazacağı ağrı kesici ilaçlar birinci günler ağrılar için tesirli bir tahlil olabilir. Düzgünleşme sürecinin birinci vakitlerinde, kesi yerlerinde şişlik, morarma ve kaşıntı, olabilir. Birinci hafta, konutta bol bol dinlenilmelidir. Fakat kesi bölgelerindeki kan akışını sağlamak için kısa yürüyüşler, hafif aktivitelerin yapılması değerlidir. Şişliğin büsbütün ortadan kalkması, birkaç haftayı bulur. Şişlik ortadan kalktığında, hasta, göğüs dikleştirme operasyonunun sonucunu rahatlıkla görebilir. Birinci 2 ya da 3 ay boyunca, balenli sütyenlerden uzak durulmalıdır. Göğüs ucunun etrafında -zaman içinde uyuşukluk ve his değişikliği meydana gelebilir. Birtakım hastalar, düzgünleşme sürecinde kesi bölgelerinde bir batma yahut karıncalanma hissedebilir. Hudutların olağan işlevlerini yerine getirmek için onarım sürecine girmesidir. Hastaların, birinci 3 ila 4 hafta boyunca yorucu aktivitelerden kaçınmaları gerektiği üzere, ellerinin başının üzerine kaldırmaması kıymetlidir. Göğüs Dikleştirme Ameliyatı ile Birleştirilen Operasyonlar Nelerdir? Kombine estetik birden fazla estetik sorunu olduğu durumlardan tercih edilebilir. Göğüs dikleştirme ameliyatı duruma nazaran ile göğüs implantı yahut göğüs küçültme ameliyatı ile kombine uygulanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Bu ameliyat, çoğunlukla 2 saat kadar sürer. Bu süreyi, göğsün sarkma derecesi, göğsün ve areolanın boyutu, duruş durumu, cilt tipi ve ciltteki fazlalıkların ölçüsüne tesirler.

 

Meme Dikleştirme Ağrılı Bir Ameliyat Mıdır?

Meme dikleştirme operasyonu sonrası bir ölçü ağrı olur. Kas altına konulan protezlerle, kas üstüne konulan protezlerde ağrı açısından farklılık vardır. Protez kas altına konulduğunda biraz daha fazla ağrı olabilir. Tüm bu ağrılar ağrı kesicilerle denetim altına alınabilir. Her ameliyatta olduğu üzere bu ameliyatlardan sonra da ağızdan alınacak ağrı kesiciler verilir. Bu ağrı kesiciler, ağrının denetim altına alınmasını sağlar. Ağrılar, çoklukla birinci 3 gün rahatsızlık verebilir. Bu periyotta ağrı kesici kullanımı ağrılar denetim altına alınabilir.

 

Meme Dikleştirme Sonrası Tekrar Sarkma Olur Mu?

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra birinci vakitler göğüsler sert ve olması gerekenden daha kalkık olabilir. Vakitle sertlik geçer ve doğal, kalkık görünüme kavuşulur. Ameliyattan sonra kilo alınır ve daha sonra kilo verildiğinde tekrar sarkma yaşanabilir.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Meme büyütme ve dikleştirme ameliyatı üzere ameliyatlardan sonra öteki kesi içeren tüm operasyonlarda olduğu üzere iz olur. Bununla birlikte izler, düzgünleşme süreci devam ederken kaçınılmaz olarak vakitle güzelleşecektir.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Emzirilir Mi?

Cerrahlar ameliyatı göğsün yapısına nazaran uygular. Göğüs kâfi büyüklükte olduğu durumlarda, göğsün kendi dokusundan yararlanılarak operasyon yapılır. Şayet göğüs küçük ise silikon protez tercih edilir. Göğüs küçültme prosedürünün de uygulandığı durumlarda ve silikon protez kullanılan başka ameliyatlarda da süt bezlerine rastgele bir ziyan verilmez. Süt bezleri de korunduğu için meselesiz bir formda emzirmeye devam edilir.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Çatlakları Geçirir Mi?

Estetik bir görselliğe kavuşulmasını sağlarken; çatlaklar ve deformasyonlardan kurtulunmasını da sağlar.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Ne Kadar Mühlet Özel Sütyen Kullanılır?

Göğüs dikleştirme ameliyatlarından sonra da bu özel cerrahi sütyenler her hastaya giydirilir ve 3-4 hafta giyilmesi gerekir.

 

Meme Büyütme Ameliyatı ile Birlikte Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Gerçekleştirilir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatları büyük ve sarkmış göğsü olanlar için küçültme ile birlikte, doğumlar ya da kilo verme sonrası içi boşalmış ve sarkmış hastalarda ise büyütme süreci ile birlikte gerçekleştirilir.

 

Meme Dikleştirme İçin Kullanılan Sistemler Nelerdir?

Muayene sırasında hekiminiz, göğsün sarkma durumunu ve büyüklüğünü kıymetlendirir. Bu değerlendirmeye nazaran operasyona karar verir. Göğsün sütyen içerisindeki hacminin kâfi olmadığı ve göğüs sarkmasının yaşandığı durumlarda göğüs implantı yardımı ile dikleştirme ve büyütme birebir anda yapılarak göğse istenilen form verilir.

 

Memenin sütyen içerisindeki hacmi kâfi bulunuyor ve yalnızca sarkmış görünümden memnuniyetsizlik var ise göğsün sarkmış olan dokuları toparlanarak implant kullanmadan yalnızca dikleştirme teknikleri ile göğüs içerisindeki dokuların daha üste, olması gerektiği yerlere taşıyarak göğse istenilen form verilebilir. Hangi sistemin sizin için uygun olduğu hekiminiz ile yapılan muayene sırasında verilecektir.

 

Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatları ise temelde farklıdır. Birinde göğüs dokusu alınarak göğsün küçültülür başkasında ise yalnızca sarkıklık giderilir.