Editör / 2022-04-16


Ali Yerlikaya saç ekimi yaptıran ve sonucundan oldukça memnun kalan ünlülerimizden sadece bir tanesidir. Ali Yerlikaya her zaman gür saçları ile dikkat çekmiştir. Ancak, zaman ilerledikçe kendisi de saçlarında kayıplar yaşamıştır. Ünlü şarkıcı, yaşadığı saç kayıplarını gidermek adına yeni çözümler aramaya başlamıştır. Nihayetinde, Ali Yerlikaya saç ekimi işlemi ile her zamanki gür saçlarına kavuşmaya karar vermiştir.

Saç Ektirme İşlemi Nedir?

Saç ekimi bir kişinin kafasında saç olmayan kısımlara ekstra saçlar eklemek olarak anlatılabilmektedir. Saç derisinin daha kalın kısımlarından veya vücudun diğer kısımlarından saç alınarak ve saç derisinin incelen veya saçsız olan kısmına aşılanarak yapılmaktadır. Hastalar saçlarını hiç kaybetmemiş gibi saç ekimi ile kalıcı olarak geri kazanmaktadır. Saç ekiminde amaç modern medikal prosedürler ile hastaya doğal saç görünümünü rahat bir şekilde sağlamaktır. Tıpkı Ali Yerlikaya saç ekimi işleminde olduğu gibi.

Ali Yerlikaya Saç Ekimini Nerede Yaptırdı?

Bilindiği gibi Ali Yerlikaya saç ekimi işlemini herhangi bir ülkede, istediği herhangi bir klinikte bu işlemi yaptırabilirdi. Ancak ünlü şarkıcı, Esteboss Kliniği tercih etti. Türkiye’de saç ekiminin ne kadar güvenli ve başarılı olduğunu sadece bu örnekten anlamak mümkündür.

Saç Ektirme İşlemi Nasıl Uygulanmaktadır?

Öncelikle, kişi muayene edildikten sonra ihtiyacı olan uzman tarafından belirlenmektedir ve ekim çalışmaları başlamaktadır. Eğer FUE tekniği kullanılacaksa; greftler toplanır, kafada ekim yapılacak kanallar açılmaktadır ve ardından bu kanallara ekim yapılmaktadır. Bu nedenle saç ekimi sonrası ortalama bir iyileşme süresine sahiptir.

DHİ tekniğinde; bu yönteme özel olarak geliştirilen bir çeşit kalem ile kafana bulunan kıl kökleri toplanmaktadır ve ekim için belirlenen alana uygulanmaktadır. Bu yöntemde kanal açılmaz çünkü DHİ sadece bölgesel saç nakli için kullanılan bir tekniktir. Ali Yerlikaya saç ekimi yöntemi olarak da DHİ Kalem tekniğini tercih etmiştir.

Ali Yerlikaya’nın Saç Ekiminde Kullanılan Greftler

Genellikle, kafanın üst kısımlarında açıklık oldukça fazla olduğu için bu boşluğu kapatmak için gereken greft sayısı sıkça sorulan sorulardan bir tanesi olmuştur. Ali Yerlikaya saç ekimi yaptırmak isteyenler ilk önce, Ali Yerlikaya’ya ekilen greft sayısını sormaktadır. Normalde çok fazla ünlüye ekilen greft sayısını ancak yaklaşık olarak söyleyebilmek mümkündür. Ancak Ali Yerlikaya’ya yapılan saç ekimi durumunda detaylar paylaşıldıkça kesin rakam vermek doğru olmaktadır.

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Aslında kısaca, burada kişinin üzerinize düşen tek şey güvenilir bir uzman ve klinik bulmaktır. Türkiye de bu işlem için mükemmel bir ülke olarak bilinmektedir. Saç ekimi İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde birbirinden iyi saç ekim klinikleri ve saç ekimi uzmanları bulunmaktadır. Bunları bulduktan ve uzmanınızı seçtikten sonra, saç ve kafa deriniz için en doğru işlemin seçildiğinden emin olun.

Saç ekimi sonuçları arasında, ekilmiş saçların bir süre sonra dökülmeye başladığı yer almaktadır. Ancak, bu konuda paniğe kapılmaya gerek yoktur. Bu son derece normal bir durum olarak bilinmektedir. Ekilmiş olan tüm saçlar döküldüğü zaman, yerine sağlıklı ve gür olanları çıkmaktadır. Bu süreç ortalama olarak 5-6 ay kadar olup, tüm saçların uzaması 1 veya 1 buçuk seneyi bulmaktadır.

İşlemden Sonra Oluşan Yaraların İyileşme Süresi

Saç ektirme işlemi yapıldıktan sonra, uygulama yapılan yerlerde gözle görülebilen yaralar oluşmaktadır. Bu yaralara bağlı olarak kalan izler ortalama olarak 2 hafta içinde tamamen iyileşirken, DHİ tekniği ile yapılan ekimin yaraları daha hızlı ve çabuk iyileşmektedir. Öyle ki; DHİ Kalem tekniği kullanılarak yapılan ekim işlemlerinden büyük bir çoğunluğunda hiç yara oluşumu görülmez.

Yara görülen hastalarda, yaraların tamamen iyileşme süresi ise ortalama olarak 6 aydır. Ancak, işlemden kısa bir süre iyileşmeye başlayan yaralar, 6 aylık sürede dışarıdan bakan kişiler tarafından fark edilmemektedir. Bu yüzden, Ali Yerlikaya saç ekimi yaptırdıktan sonra, kafasında herhangi bir yara görülmemiştir.

Saç Ektirme İşleminin Prosedürleri

Saç köklerinin toplanması

Greftler ve donör bölgeyi korumak için minimum işlemle greftler alınmaktadır. Greftler iyi korunmaktadır ve israfı önlemek için maksimum düzeyde kullanılmaktadır.

Greftlerin ekilmesi

Buradaki temel amaç doğal ve hoş sonuçlar elde etmektir. Böylelikle mevcut saçların doğru açı ve yönü gözlenerek ekim yapılan bölgede yapılan küçük kesilere greftler ekilmektedir.

İşlemden sonra:

  • Kişiye saç ekiminden sonra uyması gereken yönergeler verilmektedir.
  • Ekilen saçlar 3 hafta sonra dökülecek ve 4 ay sonra yeni saçlar çıkacaktır.
  • Bir yıldan kısa bir süre içinde kişinin kafası daha dolgun saçlara sahip olacaktır.
  • Kişilerde saç dökülmesine karşı kalıcı bir çözümdür.
  • Sonuçlar doğal ve güzel görünmektedir.
  • Saçın gücünü ve hacmini artırmak için ekstra olarak çeşitli tedaviler kullanılabilmektedir.

Saç Ektirme İşlemi Kadar Sürer?

Saç ekim işleminin ne kadar süreceği kullanılan tekniğe ve ekim yapılan alanın ne kadar büyük olduğuna bağlıdır. Mesela DHİ tekniği FUE tekniğine göre daha çok zaman almaktadır. Ali Yerlikayanın saç ekimi işlemi tamamen dökülmüş bir durumda olmadığından kısa bir süre almıştır.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi fiyatları her geçen gün ve senede yeni değişikliklere uğramaktadır. Bu değişikliklere sebep olan belli başlıca etkenler vardır. Bu etkenlerden en önemli olanları; ekim yaptıracak kişinin kadın mı yoksa erkek mi olduğu, klinik konumu ve ünü, ekimi yapacak uzmanın kişisel tecrübesi ve iş geçmişidir. Bunun dışında, saç ekiminin de spesifik olarak belirlenmiş bir ücreti yoktur. Saç ekimi fiyatı kişiden kişiye de değişiklik gösterir. Kişi, kendi adına bir fiyat öğrenmek için, ekim yaptıracağı uzmana muayene olması şarttır.

Klinik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişilerin, kliniklerden alınacak fiyatlar konusunda dikkatli olması gerekir. Bazı klinikler, kulağa komik gelecek saç ekitrme fiyatları ile işlem yaptığını söyleyebilir. Bu yerler köprüaltı olarak nitelendirilen kliniklerdir. O yüzden uygun ekim yaptırmak, hayati tehlikelere kadar çıkabilen zararlara sebebiyet verebilir. Bu sebeple, klinik ve uzman seçiminde çok dikkatli olunmalıdır. Özellikle saç ekimi yorumları okumak kesinlikle ihmal edilmemelidir.